2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان بجنورد در خصوص وضعیت پیش روی این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 20Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان بجنورد در خصوص وضعیت پیش روی این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان بجنورد در خصوص وضعیت پیش روی این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان بجنورد در خصوص وضعیت پیش روی این شرکتچندین سال است که صنعت سیمان به علت کاهش تقاضا و کاهش نرخ فروش از یک طرف و افزایش میزان تخفیفات فروش از طرف دیگر مواجه است و چنین عواملی منجر به زیان شرکت های سیمانی و شرایط نامساعد آن ها شده است. تلاش این شرکت ها برای راندن قیمت ها به قیمت مصوب سال ۹۳ همچنان ادامه دارد. در این خصوص رادیوسهام با مجید خام‌وردی مدیرعامل شرکت سیمان بجنورد به گفتگو پرداخته است.

۱- صادرات شرکت سیمان بجنورد به نسبت سال گذشته چه تغییری کرده است؟

به طور معمول و مطابق با روند هر ساله حدودا ۲۴ درصد از فروش شرکت شامل فروش صادراتی می شود و در سال جاری این درصد به میزان ۲۵ رسیده یعنی با یک درصد افزایش در فروش صادراتی رو به رو بوده ایم.

۲- آیا در سال جاری ما شاهد کاهش نرخ تخفیفات در فروش داخلی سیمان بوده ایم؟

تقریبا از یک یا دو هفته گذشته ما شاهد کاهش نرخ تخفیفات در کشور بوده ایم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند چرا که فروش شرکت های سیمانی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. شرکت های سیمانی محصول خود را با تخفیفات بالا می فروشند و هر چه این تخفیفات کمتر شود به نفع این صنعت خواهد بود.

حتما بخوانید :  تولید‌کننده انحصاری کپسول در آستانه عرضه اولیه

۳- آیا قیمت فروش صادراتی تغییری کرده است؟

این افزایش قیمت در همه مرزهای صادراتی اتفاق نیافتاده اما اخیرا در یکی از مرزهای کشورهای صادراتی به این موفقیت و نتیجه رسیده ایم که افزایش قیمت حدود ۸ تا ۹ درصدی را داشته باشیم و از این نظر شاهد رشد قیمتی در فروش صادراتی باشیم.

۴- آیا به دنبال بازارهای جدید صادراتی هستید؟

صادرات سیمان بجنورد به کشورهای شرق ایران از قبیل ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و کشورهای CIF صورت گرفته و می گیرد، قبلا صادرات به روسیه انجام می شد که به علت قوانین جدید این کشور صادرات به این کشور کمرنگ شده بود و بایستی مجوزهای لازم اخذ می شد تا این صادرات مجددا انجام گیرد، سیمان بجنورد اخیرا موفق به اخذ ایند مجوزها  شده و از این پس می تواند به روسیه نیز صادرات داشته باشد در نتیجه این شرکت موجبات افزایش فروش صادراتی را فراهم خواهد آورد.

۵- آیا ما شاهد افزایش نرخ سیمان خواهیم بود؟

آنچه که در صنعت سیمان نامناسب است، نرخ تخفیفات زیاد آن است تلاش شرکت های سیمانی بر این است که با کاهش نرخ تخفیفات، قیمت سیمان به نرخ مصوب سال ۹۳ بازگردد و امیدواریم این موضوع تا اوایل مهرماه عملی شود چنانچه این موضوع با کمک شرکت های سیمانی و انجمن سیمان عملی شود، می تواند مقداری از زیان شرکت ها را پوشش دهد.

حتما بخوانید :  شاخص بورس تهران در اردیبهشت ماه چند درصد رشد داشت؟

۶- با فرا رسیدن فصل سرما و کاهش مصرف سیمان آیا می توان این موضوع یعنی بازگشت به نرخ مصوب را عملی کرد؟

این درست است که با فرارسیدن فصل سرما کاهش تقاضا صورت می گیرد اما تمامی شرکت های سیمانی به این نتیجه رسیده اندکه چنانچه تولید را کاهش دهند و آن را به مقدار تقاضای بازار برسانند، می توانند محصولات خود را با قیمت مناسب تر بفروشند، در نتیجه تلاش این شرکت ها تساوی عرضه با تقاضا و فروش با قیمت مناسب تر است.

۷- قیمت سیمان صادراتی می تواند باز هم افزایش یابد و به حدود قیمت های جهانی برسد؟

صادرات به قیمت بسیار پایین فروش سرمایه ملی بوده و در دراز مدت در راستای منافع ملی نیست و همان طور که گفته شد بایستی عرضه با تقاضا برابر و براساس آن صورت گیرد به بیان ساده تر متناسب با تقاضا عرضه کنند.

قیمت جهانی سیمان حدود ۸۰ دلار در بازارهای بین المللی به فروش می رود و این در حالی است که قیمت سیمان ایران با داشتن کیفیت بالاتر حدودا ۲۵ تا ۲۷ دلار بوده و در حال حاضر تمام پروژه های سنگین بسیاری از کشورها با سیمان ایران انجام می شود. در گذشته تولید سیمان ایران به جایی رسید که سیمان امریکا پیشی گرفته و به رتبه چهارم کیفیت رسید و تا سال های آینده به رتبه سوم خواهد رسید. لازم به ذکر است که ما راه درازی تا رسیدن به کف قیمت های جهانی داریم یکی از این دلایل قیمت سیمان داخلی است.

حتما بخوانید :  سود هر سهم «فنوال» 136 درصد رشد کرد

۸- تک نرخی شدن ارز به نفع شرکت های سیمانی و سیمان بجنورد خواهد بود؟

نرخ ارزی که ما با آن صادرات انجام می دهیم بسیار نزدیک به نرخ آزاد بوده و تک نرخی شدن ارز چندان تاثیری بر شرکت های سیمانی ندارد، البته که تاثیر خواهد داشت اما این تاثیر بسیار قابل توجه نخواهد بود.

۹- وضعیت سیمان بجنورد را تا این ماه از سال چطور ارزیابی می کنید؟چرا سهام سیمانی در بازار با صف خریدهای سنگین مواجه می شوند؟

سیمان بجنورد توانسته طبق برنامه پیش بینی شده خود پیش رود و تلاش می کنیم تا با کاهش نرخ تخفیفات و رسیدن به قیمت های مصوب سال ۹۳ شرایط بهتری را برای شرکت ایجاد کنیم اما سهامداران انتظار جهش ناگهانی و آنچنانی از سهام و شرکت های سیمانی را نداشته باشند چرا که ۵ ماه از سال با این وضعیت پیش رفته و فروش با همان روش قبل صورت گرفته در نتیجه موضوعات گفته شده موجب جهش های ناگهانی نخواهد شد. معامله گران بدانند که بسیاری از معاملات بازار سرمایه براساس شایعات بوده و هیچ مبنای علمی ندارد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.