2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزای بانک خاورمیانه در خصوص مشکلات پیش روی بازار و نحوه رفع آنهاReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 21Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزای خاورمیانه در خصوص مشکلات پیش روی بازار و نحوه رفع آنهاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزای خاورمیانه در خصوص مشکلات پیش روی بازار و نحوه رفع آنها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزای خاورمیانه در خصوص مشکلات پیش روی بازار و نحوه رفع آنهاداریوش روزبهانه، رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص تغییرات ایجاد شده در راس سازمان بورس و نیز اولویت‌های ریاست جدید برای اصلاح وضع موجود و طرح‌های توسعه این سازمان صحبت کرد.

وی در این گفت‌وگو تصریح کرد انتظار بازار از آقای محمدی این است که نظام تامین مالی کشور رااز بانک به بازار سرمایه منتقل کند. روزبهانه تصریح کرد که اما این کار طولانی مدت و باید برنامه‌ای استراتژیک و بلندمدتی را برای دستیابی به این هدف مشخص کرد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به بحث نقدشوندگی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود که مشکلات نقد شوندگی بازار باید حل شود، به عبارت دیگر معتقدم که کشف قیمت در این بازار خیلی صحیح انجام نمی‌شود و دامنه نوسان، حجم مبنا و گره معاملاتی موضوعاتی است که با تغییر چند دبیرکل کسی جرات اصلاح آن را نداشته است. بنابراین فکر می کنم باید به زیر ساخت های بازار توجه شود.

 

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

۱- دستاوردهای آقای فطانت و مزیت‌های آقای محمدی در راس سازمان بورس چه مواردی است؟

آقای فطانت در مدت تصدی پست ریاست سازمان بورس، عملکرد خوبی داشتند و اگر بخواهیم کارنامه ایشان را در یک جمله خلاصه کنیم، باید گفت بازار بدهی در دوره ایشان به وجود آمد؛ نیاز مبرم اقتصاد ایران به بازار بدهی بود که ایشان کلید این کار را زدند. با این حال گفتنی است که فرصت زیادی هم دوره مدیریت ایشان وجود نداشت. به هر صورت برایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم. اما مزیت آقای محمدی این است که از بدنه دولت می‌آیند و یکسری مشکلات بازار سرمایه را می‌دانند، بنابراین تعامل بازار سرمایه با بدنه دولت ممکن است قوی‌تر شود. این ارزیابی مثبت من از این موضوع است، اما اینکه کارشان را چطور پیش خواهند برد، فکر می‌کنم که برای قضاوت کردن زود باشد.

۲- انتظارات شما از آقای محمدی چیست؟

ما بر اساس تجربیات خودمان انتظاری که داریم این است نظام تامین مالی کشور را از بانک به بازار سرمایه منتقل کند و این تفکر را تغییر دهد، البته این اتفاق مستلزم یک جرکت استراتژیک و بلند مدت است. به عبارت دیگر اول و آخر راه‌ها باید به بازار سرمایه ختم شود، تا نظام تامین مالی در آنجا انجام شود. این کار مستلزم وجود راههای متنوع تامین مالی، ابزارهای مدیریت ریسک  و.. است که بارها نیز تکرار شده، اما حرفی که من می خواهم بگویم و شاید فراموش شده این است که مشکلات نقد شوندگی بازار باید حل شود، به عبارت دیگر معتقدم که کشف قیمت در این بازار خیلی صحیح انجام نمی‌شود و دامنه نوسان، حجم مبنا و گره معاملاتی موضوعاتی است که با تغییر چند دبیرکل کسی جرات اصلاح آن را نداشته است. بنابراین فکر می کنم باید به زیر ساخت های بازار توجه شود.

حتما بخوانید :  اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی

 

۳- دوره پسابرجام چه فرصت‌هایی را برای ایفای نقش صحیح در راس سازمان بورس ایجاد می‌کند؟

دنیای بعد از برجام را در ماه‌های اخیر مقداری ضعیف می‌بینم که باید از نظر جذب سرمایه خارجی در بورس پیگیری شود؛ چون بازار بدهی یک بازار نوپا است و سیستم بانکی هم که در تله گیر افتاده، بنابراین تنها راه این است که ما زیرساخت‌های بازار را به سمتی ببریم که سرمایه های خارجی جذب بازار شود. اما شرط نقدشوندگی که گفتم یک مسئله فنی و تکنیکی است که من در نشست‌های اخیر خیلی کم دیدم که به این موضوع توجه شود.

بنده سرکلاس‌ها نیز همیشه تکرار می‌کنم؛ مسئله نقدشوندگی در بازار سرمایه یک عنصر از یک فهرست نیست، بلکه نقدشوندگی اساس موضوع است. معمولا نماینده‌های مجلس وقتی صحبت می‌کنند به صورت جمعی از «راهکارها» صحبت می‌کنند؛ کسانی که از راهکارها صحبت می‌کنند، معمولا راهکاری هم ارائه نمی‌دهند، ولی وقتی من از نقدشوندگی صحبت می‌کنم منظورم تحولاتی در بازار است که زیرساخت‌ها را هدف قرار می‌دهد.

به طور مثال سرعت معاملات، سرعت کشف قیمت و یا پلتفرمی که ابزارهای مدیریت ریسک در آن پلتفرم کار کند. شما نمی‌توانید ابزار مشتقه داشته باشید، ولی بازار، نقد شونده نباشد. به نظر من اگر بخواهیم به صورت موردی در یک فهرست بیان کنیم، نقدشوندگی بخشی از این فهرست نیست بلکه خود مسئله است که باید به صورت جدی و اساسی درباره آن بحث شود و موانع پیش روی آن برداشته شوند، من در این خصوص بسیار کم دیده ام که مانور داده شود.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

۴- نظر شما در خصوص برنامه‌های اعلام شده توسط ایشان چیست؟

بله، فهرستی از برنامه ها عنوان شده، اما تاکنون این برنامه‌ها تشریح نشده است. در حال حاضر هم اگر به هر دانشجوی مالی بگویید برنامه‌ای برای بورس دارید؟ حداقل ۳۰ مورد را عنوان می‌کند. اگر هم دوست دارید چند مورد هم من الان به شما بگویم. این موضوعات مدت‌هاست که مطرح می شود. اما در کل ایشان تا به امروز سلسله نشست‌هایی داشته‌اند و قرار هم بر این شده که این نشست‌ها به طور مرتب برگزار شود. امیدواریم که این نشست‌ها به صورت مفید برگزار و در آن برنامه‌های ایشان به صورت جزئی تشریح شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.