2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرمالی چکاپا در خصوص وضعیت شرکت در گزارش شش ماهه دومReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 3Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرمالی چکاپا در خصوص وضعیت شرکت در گزارش شش ماهه دومگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرمالی چکاپا در خصوص وضعیت شرکت در گزارش شش ماهه دوم
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرمالی چکاپا در خصوص وضعیت شرکت در گزارش شش ماهه دومصنعت کاغذ داخلی صنعتی بدون حاشیه و موفق بوده است، این صنعت به شدت تحت تاثیر نرخ ارز است و در نتیجه هر گونه تغییر در نرخ ارز روی شرکت های این صنعت تاثیر می گذارد. از طرفی این صنعت رقابت شدیدی با کاغذهای وارداتی دارد و می تواند جای آن ها را بگیرد. این صنعت می تواند با تامین بازار داخل از ورود کاغذهای خارجی به کشور جلوگیری کند اما هنوز به آن درجه از کفایت نرسیده است و باید برای آن سرمایه گذاری و برنامه ریزی نماید. درخصوص آخرین وضعیت این صنعت و همچنین تاثیر تک نرخی شدن ارز، رادیوسهام با قاسم فدائی مدیرمالی شرکت صنایع کاغذ پارس به گفتگو پرداخته است.

۱- آیا ما شاهد افزایش قیمت کاغذ در بازار داخلی بوده ایم؟ دلیل آن چیست؟

مدتی است که در بازار کاغذ ما شاهد افزایش قیمت کاغذ هستیم و از دلایلی که منجر به افزایش قیمت کاغذ گردید می توان به بالا رفتن نرخ ارز، افزایش قیمت در بازارهای کالایی و به تبعیت از آن بازار کاغذ و همچنین رشد تقاضا در مصرف کاغذ به واسطه چاپ کتاب اشاره کرد. این عوامل همگی منجر شد تا ما شاهد افزایش قیمت کاغذ در بازار باشیم از دیگر دلایل افزایش قیمت کاغذ می توان به افزایش قیمت کاغذ خارجی اشاره کرد، با اذعان به اینکه قیمت ارز مرجع افزایش داشته و در نتیجه افزایش قیمت در این نوع کاغذ را داشته ایم پس قاعتا کاغذ داخلی هم با افزایش قیمت و رشد رو به رو می شود.

حتما بخوانید :  تولید‌کننده انحصاری کپسول در آستانه عرضه اولیه

۲- آیا صورت های مالی پتانسیل تعدیل مثبت را دارد و ما می توانیم شاهد این موضوع در ماه های آتی باشیم؟

صورت های سه ماهه بالاتر از پیش بینی ما بوده و هنوز افزایش نرخ ها تصویب نشده و چنانچه این موضوع تصویب شود و ما به قطعیت برای تعدیل مثبت برسیم این موضوع از طریق سامانه کدال سازمان بورس به اطلاع سهامداران خواهد رسید، صنایع کاغذ پارس بودجه خود را معمولا محتاطانه و با دقت زیاد تنظیم می کند. اما همان طور که گفته شد اگر این موضوع برای شرکت قطعیت یابد از طریق سامانه کدال و در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد.

۳- تک نرخی شدن ارز چه تاثیری روی شرکت می گذارد و آیا این موضوع به نفع شرکت است؟

با تک نرخی شدن ارز و نزدیک شدن نرخ ارز مرجع به نرخ ارز آزاد و یا حتی برابر شدن این دو نرخ فاصله قیمتی بین این دو نرخ از بین می رود و ما از این منظر شاهد رشد و اتفاقات مثبت در صنعت کاغذ کشور خواهیم بود و این می تواند موضوعی باشد تا صورت های مالی قوی تری از سوی شرکت های این صنعت روانه کدال شود. صنعت کاغذ کشور از این موضوع تاثیر مثبت می گیرد پس از آن استقبال می کند.

حتما بخوانید :  صعود شاخص با تقویت تقاضا

۴- آیا ممنوعیت کاغذ وارداتی صحت دارد و ایران از ورود کاغذهای خارجی جلوگیری می کند؟

چنین موضوعی صحت ندارد و می توان گفت نمی تواند چنین موضوعی را با شرایط حال حاضر عملی کند، ایران هنوز به درجه ای از خودکفایی نرسیده که بتواند به چنین موضوعی اقدام نماید. این مسئله نیاز به استقلال در ساخت کاغذ دارد اما همان طور که گفته شد این موضوع نیاز به درجه بالایی از خودکفایی دارد که هنور ایران به این درجه نرسیده است. تنها موضوعی که در خصوص کاغذهای وارداتی اتفاق افتاد، نزدیک شدن ارز مرجع به ارز آزاد بود و این مسئله به گونه ای باعث شد یارانه ای که به کاغذهای وارداتی تعلق می گرفت، حذف شود.

۵- تعرفه واردات کاغذ تغییری نکرده است؟آیا رشدی در این رقم ها صورت نگرفته است؟

ایران برای کاغذهای وارداتی حدود ۴۰ ردیف تعرفه در نظر گرفته است. برای کاغذهایی که صنعت کاغذ جوابگوی بازار داخل بود، افزایش تعرفه را شاهد بوده و در مورد کاغذهایی که شرکت های فعال در صنعت کاغذ نمی توانستند نیاز بازار داخل را تامین کنند افزایش تعرفه ای صورت نگرفته و همان رقم گذشته وجود دارد و هیچ گونه تغییری در نرخ آن ها صورت نگرفته است. این مسئله به دلیل حمایت از تولید کننده داخلی و و همچنین در نظر گرفتن نیاز مصرف کننده عملی شده و بسیار هوشمندانه است.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۶- صحبت آخر شما با سهامداران شرکت چیست؟

صورت های مالی شش ماهه کاغذ پارس منتهی به ۹۵٫۲٫۳۱ از طریق کدال به اطلاع کلیه سهامداران و فعالان بازار سرمایه رسیده است و پیش بینی بودجه شش ماهه نیز از طریق سامانه و با تعدیل مثبت قبلا اطلاع رسانی شده است و در صورت بروز هر گونه تغییر در شرایط عملیاتی شرکت مراتب رسما و سریعا از طریق سامانه رسمی به اطلاع عموم خواهد رسید.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.