2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق بانک صادرات در خصوص وضعیت بانک ها پس از پرداخت بدهی دولت از محل تسعیر ارز به آنهاReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 7Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق بانک صادرات در خصوص وضعیت بانک ها پس از پرداخت بدهی دولت از محل تسعیر ارز به آنهاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق بانک صادرات در خصوص وضعیت بانک ها پس از پرداخت بدهی دولت از محل تسعیر ارز به آنها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق بانک صادرات در خصوص وضعیت بانک ها پس از پرداخت بدهی دولت از محل تسعیر ارز به آنهانمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته ابتدایی شهریور ماه سال جاری در جلسه‌ای علنی و در بررسی جزییات لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور به دولت اجازه دادند که قانون بودجه سال جاری را با رعایت مفاد تبصره های الحاقی و اصلاحاتی اجرا کند. نمایندگان در لایحه اصلاح قانون بودجه ۹۵ مقرر کردند که «براساس بند الف تبصره‌های الحاقی و تبصره ۳۵ قانون بودجه جاری به دولت اجازه داده می‌شود از محل حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پس از کسر منابع لازم برای اجرای ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴٫۲٫۱ و کسر مازاد تسعیر ناشی از منابع ارزی بلاوصول یا بلوکه شده یا مصادره شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پیش بینی منابع لازم برای تأمین هزینه های یکسان سازی نرخ ارز (در صورت اجراء)، مطالبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از بانک ها را برای تسویه مطالبات قانونی این بانک ها از دولت و افزایش سرمایه دولت در بانک های دولتی و همچنین بخشودگی سود تسهیلات تا یک میلیاردریال حداکثر تا سقف ۴۵۰ هزار میلیارد ریال تسویه کند.»

 

حتما بخوانید :  وضعیت پتروشیمی نوری امسال از سال گذشته بهتر است

بر همین اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تسعیر ارز از سوی دولت برای پرداخت بدهی‌های خود به بانک‌ها موافقت کردند.

در همین زمینه رادیوسهام در گفت‌وگو با احمد حاتمی یزد، مدیرعامل اسبق بانک صادرات به بررسی این طرح پرداخته است.

۱- مسئله پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها از طریق تسعیر ارز چقدر می‌تواند مفید باشد و بر روی کدام یک از بانک‌ها تاثیر دارد؟

این موضوع بر روی بانک ها تاثیر ندارد، در اصل باید عنوان کرد که این کار صحیح نیست؛ در زمان احمدی نژاد نیز در ماه‌های آخر دولت قرار بود چنین کاری انجام شود و به پیشنهاد آقای توکلی در مجلس این طرح رد شد. دلیل این مخالفت هم این است که بانک مرکزی، دارایی ارزی خود را تجدید ارزیابی می‌کند و از محل ارزش جدید آنها، اقدام به واریز بدهی دولت می‌کند، معلوم نیست که این ارقام قابل دسترس باشد.

چرا که بخشی از دارایی های ارزی بانک مرکزی که حدودا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است، در دست افرادی همانند بابک زنجانی قرار دارد که تاکنون وصول نشده و یا بخشی از آن در اختیار شرکت نفت است. چند روز پیش آقای زنگنه اعلام کردند که وزارت نفت ۵۰ میلیارد دلار بدهی دارد. نکته‌ای که در این خصوص مطرح می‌شود این است که معلوم نیست این بدهی قابل وصول است یا خیر. شرکت نفت در وضعیتی نیست که این ۵۰ میلیارد دلار را حتی در ۵ سال آینده پرداخت کند. پس چطور می‌خواهند چنین دارایی را تجدید ارزیابی کنند و از محل قیمت نرخ ارز بدهی دولت را بپردازند. بنابراین این کار اصلا درست نیست.

حتما بخوانید :  رشد 2711 واحدی شاخص کل بورس

۲- پس دولت می‌خواهد به چه شکلی این کار را انجام دهد؟

به نظر من یک حساب سازی بیهوده است؛ یک کار سیاسی است که احمدی نژاد قصد انجام آن را داشت و نگذاشتند این کار انجام شود، اما حالا این دولت هم به صورت مجدد اقدام به این کار کرده است.

۳- مجلس هم با این کار موافق است.

به نظر من همان طور که در دولت احمدی نژاد به صورت سیاسی با این کار مخالفت شد، در این دولت به صورت سیاسی با آن موافقت می‌کنند؛ من تعجب می کنم که این موافقت صورت گرفته است. در بودن چنین ارزی تردید است، چه رسد به اینکه تجدید ارزیابی آن انجام شود. بخشی از این منابع در کشورهای دیگر بلوکه شده و در دسترس بانک مرکزی نیست. از نظر کارشناسی بهتر این بود که دولت کمی صبر می‌کرد تا این ارزها آزاد شده و سپس از فروش آن در بازار و از سود حاصل شده اقدام به پرداخت این بدهی می‌کرد، نه آنکه از سودی که هنوز تحقق نیافته است، چنین کاری را انجام دهد.

۴- این کار مانند تجدید ارزیابی دارایی‌ها در افزایش سرمایه شرکت‌ها است؟

دقیقا همین طور است. شما نمی‌توانید خانه خود را تجدید ارزیابی کنید و از این محل بدهی خود را بپردازید. ولی اگر خانه را به قیمت جدید بفروشید و افزایش قیمت حاصل شده تبدیل به پول نقد شد، آنگاه می توان از آن محل بدهی خود را بپردازید.

حتما بخوانید :  شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

تا زمانی که ارز واقعا به دست بانک نرسیده باشد و فروش آن انجام نشود و سود و افزایش نرخ آن تحقق پیدا نکرده است، این کار به هیچ وجه صلاح نیست. این کار یک نوع فریب است.

۵- میزان بدهی‌ دولت به بانک‌ها چه میزان است؟

میزان بدهی دولت به کل کشور حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که شامل بانک ها، شرکت ها و پیمانکارانی می شود که برای دولت کار کرده اند ، اما هنوز پولی دریافت نکرده اند. بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان این رقم مربوط به بانک‌ها می شود. اما در پایان مجددا تاکید می‌کنم که امیدوارم چنین کاری صورت نگیرد. این کار واقعا اشتباه بوده و مشکلات بعدی را نیز در بر خواهد داشت. مشکل اصلی این است که ممکن است این ارزها به دست بانک مرکزی نرسد و یا خیلی دیر به دست بانک مرکزی برسد.

خبر انتخاب شده برای شما

درآمد "پکویر" 133 میلیارد افزایش یافت
شرکت کویر تایر در دوره ۱۰ ماهه منتهی به مهر ۹۸ مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل درآمد پکویر ۱۳۳ میلیارد تومان افزایش یافت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.