2067, 3032, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع پیشرو بورس در آیندهReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 11Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع پیشرو بورس در آینده گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع پیشرو بورس در آینده
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع پیشرو بورس در آینده حامد فلاح، مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص پیش‌بینی صنایع سودآور در بازار عنوان کرد که اگر در اصلاحیه بودجه به پرداخت بدهی پیمانکاران و بانک‌ها توجه ویژه‌ای شود، ما شاهد سودآوری صنایع مختلفی در کوتاه مدت هستیم.

وی درگفت‌وگو با رادیوسهام گفت که سیاست پرداخت بدهی‌های دولت  خوب و کار آمد است و می‌تواند بر بازار تاثیر مثبت داشته باشد، به این صورت که توسعه بازار بدهی می‌تواند به بازار سرمایه در واقعی کردن نرخ بهره بانکی و کاهش آن کمک کند و پرداخت‌های بیمه‌ای دولت به بانک ها نیز کاهش یابد. با این تفاسیر بنده در کوتاه مدت به جز سود آوری صنعت خودرو و پالایشگاه، به سود آوری باقی صنایع امیدوار نیستم.

۱- درباره آینده سود آوری آن دسته از صنایعی که مورد نظر شما است و همچنین درباره عوامل بنیادین آن توضیح بدهید.

در باره کلیات بازار با توجه به اینکه امسال سال آخر دولت دهم است و انتخابات را در پیش رو دارد، انتظار می‌رود که رقابتی در کشور ایجاد شود و لایحه تصویبی مجلس نیز می‌تواند به بازار کمک کند.

در لایحه اصلاحیه بودجه بحث پرداخت بدهی پیمانکاران و بانک‌ها مطرح است که شاید به پایین آمدن نرخ بهره بانکی نیز منجر شود. امیدواریم این اتفاق رخ دهد، زیرا در شرایطی که بازاری موازی با بانک‌ها که بتواند نقدینگی‌های جامعه را جذب کند، موجود نیست  و در عین حال بازار مسکن و ارز به تثبیت رسیده و در رکود قرار دارد، این اقدام باعث می‌شود، هزینه مالی شرکت ها  کاهش یافته و انتظارت نیز افزایش یابد.

با این تفاسیر به نظر من می‌توان در کوتاه مدت آینده صنعت بانکداری را اگر که دانشی تر عمل کنند، بهتر دید. البته زیر ساخت‌هایی نیز برای دستیابی به این هدف لازم است. به هر حال در حوزه پولی طی سال‌های قبل، تجهیز بانک‌ها از طریق بانک مرکزی صورت می‌گرفت. سیاست‌های در حال حاضر دولت این است که استقلال بانک مرکزی حفظ شود و به آن نقدینگی تزریق نشود.

حتما بخوانید :  «خزاميا» براي هر سهم زيان ١٧٢ ريالي شناسايي كرد

بانک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ یک سری از بانک‌ها اگر بتواند سیاست‌های پولی خود را تنظیم کنند، برای آنها امکان رشد وجود دارد و آن دسته دیگر هم اگر نتوانند خودشان را برسانند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

۲- صنعتی که با کاهش نرخ بهره پیش از سایر صنایع به سودآوری می‌رسد، کدام است؟

صنعتی که با کاهش نرخ بهره زودتر می‌تواند به سود آوری برسد، صنعت خودرو است و در کنار آن صنعت قطعه‌ سازی است که اگر فعال شود و سیاست‌های بهتری را برای فروش محصولات خود اتخاذ کنند، می‌تواند به سود آوری قابل توجهی دست پیدا کنند.

البته گفتنی است که چشم اندازی برای نفت وجود ندارد، اما دولت می‌تواند در این حوزه سیاست‌هایی را در پیش گیرد که به سودآوری منجر شود، مانند پروژه‌های عمرانی که دولت امسال اجرا کرد.

یکی دیگر از سیاست‌هایی که امسال دولت باید حتما آن را انجام دهد، سیاست تک نرخی کردن ارز است؛ این سیاست می‌تواند برای صنعت پالایش نفت مفید باشد، اما در هر صورت اقتصاد کشور ما همچنان اقتصاد دولتی است و نقش سیاست گذاران و قانون گذاران  در این حوزه تعیین کننده است.

همچنین صنایع جانبی نفت همانند تجهیزکاران و پیمانکاران نفتی نیز می‌توانند با این سیاست به سود دهی برسند. در کوتاه مدت پیش‌بینی خاصی در این مورد نمی‌توان کرد، اما در بلند با اجرای این سیاست، حوزه خوبی برای سرمایه‌گذاری است.

بعضی از صنایع دیگر مانند پتروشیمی نیز می‌توانند از سیاست تک نرخی کردن ارز استفاده کنند و به سود دهی برسند. همچنین صنایع تجهیزات نفت و برق نیز در بلند مدت آینده خوبی دارند. از سوی دیگر در سال جاری به دلیل آنکه دولت هنوز بدهی‌های خود را در خصوص اوراق خزانه اسلامی پرداخت نکرده است، بعید به نظر می‌رسد که وضعیت توام با رشدی داشته باشند.

حتما بخوانید :  «غچین» مجوز افزایش سرمایه 80 درصدی دریافت کرد

۳- اما در بلند مدت میتواند جزء صنایع خوب باشند.

به دلیل آنکه صنعت ما به کلی در رکود به سر می‌برد، با رشد هر کدام از صنایع، صنعت برق نیز رشد می کند و می توان امیدوار بود در این صنعت اتفاق های خوبی رخ دهد. اما در آخر صنعت برق باید خصوصی شده و از زیر دست دولت خارج شود.

سیاست پرداخت بدهی‌های دولت  خوب و کار آمد است و می‌تواند بر بازار تاثیر مثبت داشته باشد، به این صورت که توسعه بازار بدهی می‌تواند به بازار سرمایه در واقعی کردن نرخ بهره بانکی و کاهش آن کمک کند و پرداخت‌های بیمه‌ای دولت به بانک ها نیز کاهش یابد. با این تفاسیر بنده در کوتاه مدت به جز سود آوری صنعت خودرو و پالایشگاه، به سود آوری باقی صنایع امیدوار نیستم.

۴- با توجه به پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران از طریق اوراق خزانه اسلامی، آیا می‌توان برای صنعت عمرانی نیز آینده مناسبی را پیش‌بینی کرد؟

بازار بدهی مکمل بازار سرمایه است؛ به محض اینکه نرخ بهره واقعی در بازار بدهی محاسبه می‌شود، مشخص خواهد شد که نرخ بهره کجاست و رابطه آن با تورم چگونه است که این نکته هم به بحث سیاست‌های پولی در حوزه توسعه بازار بدهی مربوط می‌شود. گفتنی است که صرفا انتشار اوراق نمی‌تواند انتفاعی داشته باشد.

نکته قابل ذکر این است که مارکت کردن اسناد خزانه می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند، شما اگر اوراق را چاپ کنید و به دست مردم  بدهید فرقی درحال صنایع ندارد، چراکه باید بازار معاملات دست دوم مربوطه به آن نیز ایجاد شود تا بتوان نرخ بهره در بازار بزرگی که عرضه کننده و تقاضا کننده است را با توجه به طیف گسترده سرمایه گذار مشخص کرد.

حتما بخوانید :  بررسي بازدهی بازارها در میانه بهار

در مجموع عنوان می‌شود که باید دولت بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کند تا مشمول جریمه بانک مرکزی نشوند و دیگر اینکه دولت با اوراق منتشر شده با نظم و انضباط برخورد کند. دیده شده که بعضا سود اوراق داده شده به پیمانکار با تاخیر واریز می‌شود؛ یک روز تاخیر در واریز سود از طرف دولت، اتفاق نامناسبی است. اوراق دولتی در همه جای دنیا نرخ بازده بدون ریسک است. بنابراین منتشر شدن صرف اوراق فایده‌ای ندارد و فقط بدهی به روی کاغذ منتشر شده است. در صورتی که حتما باید بازار دست دوم معاملات ایجاد شود و بعد این اوراق از طریق سرمایه گذاران بازار خریداری شود.

تامین منابع مالی پیمانکاران باید از طریق اوراق دولتی که به آنها داده شده و از طریق بازار سرمایه انجام شود و این منابع باید از طریق مردم وارد چرخه اقتصاد شود، نه  اینکه بانک مرکزی پول این پیمانکاران را بدهد.

گفتنی است که این صندوق‌ها عطش خوبی برای خرید اوراق دارند و برای من سوال است که چرا دولت از این فرصت استفاده نمی‌کند؟ دولت باید منظم باشد، زیرا که نقش دولت در این حوزه بسیار مهم بوده و بازار بدهی بسیار مهم است و نه اوراق بدهی، چراکه اوراق بدهی یکی از وسیله‌های آن است.

بازار دست دوم اوراق خزانه مهم است؛ کسانی که از دولت طلب دارند به جای آنکه از دولت پول خود را بگیرند، باید از جامعه نقدینگی خود را پاس کنند. با این روش نقدینگی به جامعه اضافه نمی‌شود، اما نقدینگی از دست سرمایه گذار خارج و وارد اقتصاد می‌شود و بخش تولید می‌تواند از این روند بهره‌مند شود.

 

خبر انتخاب شده برای شما

مقصر نابسامانی بازار اجاره مسکن کیست؟
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.