گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص کفایت سرمایه بانک ها و کاهش نرخ سود

nokhbegan-start

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص کفایت سرمایه بانک ها و کاهش نرخ سودبا کاهش سود بانکی، همه انتظار داشتند که نقدینگی از بانک‌ها خارج و به سمت سایر بازارها برود. در ماه‌های اولی که نرخ سود بانکی کاهش یافت، هیچ اثری از این موضوع دیده نشد و نقدینگی در بانک‌ها باقی ماند. انتظارها بر این بود که مردم سرمایه خود را به سمت بازارهایی چون مسکن، بورس و حتی طلا ببرند. اما این اتفاق رخ نداد و همچنان بازارهای موازی بازار پول، در رکود به سر می‌برند. اما مدتی قبل خبر رسید که بانک‌ها درخصوص اثرات منفی کاهش نرخ سود به بانک مرکزی نامه نوشته‌اند تا درباره این موضوع هشدارهای لازم را به بانک مرکزی بدهند. در این خصوص رادیوسهام با کوروش پرویزیان رئیس کانون بانک‌های خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان به گفتگو پرداخته است.

۱- اخیرا گفته شده که بانک‌ها درخصوص اثرات منفی کاهش نرخ سود سپرده به بانک مرکزی نامه نوشته‌اند. شما در جریان این نامه هستید؟

کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در این مورد نامه‌ای به بانک مرکزی ارسال نکرده است. از این ماجرا بی خبر هستم.

۲- بانک هایی که در کانون بانک های خصوصی عضو نیستند چطور؟ ممکن است این نامه از جانب آن ها ارسال شده باشد.

بعید می دانم این بانک ها هم نامه ای به بانک مرکزی زده باشند. البته من در جریان این موضوع نیستم. اما فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ داده باشد.

حتما بخوانید :  بازنگری در حد نصاب نمرات آزمون‌های بازار سرمایه

۳- پس بانک‌ها نسبت به پایین آمدن نرخ سود بانکی اعتراضی ندارند؟

در زمینه کاهش نرخ سود بانکی مسائل مختلفی مطرح شده است. شاید بعضی ها نسبت به این موضوع گلایه یا نقدی داشته باشند. اما تا کنون نامه ای ارسال نشده است. ضمن اینکه باید گفت بانک ها دیگر توان پرداخت سود ۲۴ درصدی یا ۲۲ درصدی نداشتند.

۴- با کاهش نرخ سود بانکی، منابع از بانک‌ها خارج شده اند؟ پیش بینی این بود که مردم سرمایه خود را به سمت بازارهای موازی با بازار پول ببرند و در بخش هایی مانند مسکن و طلا و حتی بورس سرمایه گذاری کنند.

ما تا به حال شاهد خروج منابع از بانک ها نبوده ایم. طبق آخرین گزارش ها، منابع از بانک ها خارج نشده اند. همان طور که می دانید بازارهایی مانند طلا و بورس هم فعلا در رکود هستند و بازار مسکن هم اخیرا شاهد تحرکاتی بوده که به نظر می رسد خیلی جدی نباشد.

۵- موضوع دیگری که درباره بانک ها وجود دارد، کفایت سرمایه پایین بعضی بانک های خصوصی است. گفته می شود درباره این بانک ها اتفاقات جدیدی رخ خواهد داد.

بانک مرکزی، بانک ها را ملزم کرده که کفایت سرمایه خود را افزایش داده و به ۸ درصد برسانند. البته برای انجام این کار بازه زمانی سه ساله را مشخص کرده که فرایند ادغام یا تملک در انتظار بانک هایی است که نتوانند این خواسته بانک مرکزی را محقق کنند. این سیاست به نظرم سیاست مناسبی است و بخشنامه های آن هم ابلاغ شده است. در این برنامه، جنبه های مختلف در نظر گرفته شده و به بانک ها هم مهلت کافی داده شده که نسبت ۸ درصدی کفایت سرمایه را محقق کنند. طی چند سال اخیر اکثر بانک ها به همین دلیل افزایش سرمایه داده اند. همچنان هم بانک ها در حال افزایش سرمایه هستند تا به اهداف تعیین شده توسط بانک مرکزی برسند.

حتما بخوانید :  بررسی مشکلات توقف نمادهای بورسی

۶- چه اتفاقی رخ داد که بانک مرکزی به فکر چنین کاری افتاد؟

تصمیمی که بانک مرکزی گرفته، قطعا به سود خود بانک ها و مخصوصا سهامدارانشان است. سهامدار حقیقی که در بورس سهام بانکی خریده، انتظار دارد بانک به عنوان یکی از ارکان اقتصاد ایران، منافع او را برآورده کند. اما بانک ها شرایط سختی را سپری کرده اند و ممکن بود منافع سهامداران به خطر بیفتد. به همین دلیل بانک مرکزی تصمیم گرفت که با در نظر گرفتن چنین شرایطی، محکم کاری کرده و ثبات بیشتری به وضعیت بانک ها ببخشد. ورشکستگی موسسات میزان و ثامن الحجج تجربه خوبی برای بانک مرکزی بود. پس از این اتفاق بود که بانک مرکزی تصمیم گرفت در رعایت استانداردها برای بانک ها جدی تر عمل کند. همان طور که گفتم، این اتفاق در نهایت به سود خود بانک ها و سهامدارانشان است.

۷- بانک پارسیان هم برنامه افزایش سرمایه دارد؟

بله بانک پارسیان هم توانسته مجوز افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی بگیرد و حالا در انتظار مجوز نهایی سازمان بورس هستیم. در این صورت می توانیم موضوع را در مجمع بانک مطرح کرده و آن را تصویب کنیم. این افزایش سرمایه از محل آورده سهامداران است.

۸- وضعیت کفایت سرمایه بانک پارسیان در حال حاضر چگونه است؟

کفایت سرمایه بانک پارسیان در حال حاضر حدود ۸ درصد است و ما می خواهی آن را به ۱۲ درصد برسانیم.

بورس شغل دوم درآمد اول
ثروت سازی و تحول مالی در بازار بورس چگونه ممکن است ؟
دوره آموزشی رایگان آنلاین صوتی و تصویری
برای آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس فردا دیر است ، مهمترین سرمایه خود یعنی زمان را در آموزش از دست ندهیم. بیش از "3500" نفر در این دوره شرکت کرده اند
اطلاعات شما کاملا نزد ما امن است و تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار نمی گیرد و ایمیل ها و پیامک های نامربوط تبلیغاتی ارسال نمی گردد.
این 5 فایل ویدئویی و 10 فایل صوتی حاصل ساعت ها بررسی و تلاش چند کارشناس برای معرفی بازار بورس و به هدف آشنایی علاقه مندان به ثروت سازی و تحول مالی است. لطفا فقط اگر جز دسته فوق هستید در دوره ثبت نام کنید و این دوره را به دیگر علاقه مندان نیز معرفی کنید .
5
10
۹۷۰dar90 vasat
۹۷۰dar90 vasat

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin
از همین حالا در جریان پیش بینی بزرگان بازار باشید