2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانك پارسیان درخصوص كفایت سرمایه بانک ها و كاهش نرخ سودReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 13Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانك پارسیان درخصوص كفایت سرمایه بانک ها و كاهش نرخ سودگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانك پارسیان درخصوص كفایت سرمایه بانک ها و كاهش نرخ سود
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص کفایت سرمایه بانک ها و کاهش نرخ سودبا کاهش سود بانکی، همه انتظار داشتند که نقدینگی از بانک‌ها خارج و به سمت سایر بازارها برود. در ماه‌های اولی که نرخ سود بانکی کاهش یافت، هیچ اثری از این موضوع دیده نشد و نقدینگی در بانک‌ها باقی ماند. انتظارها بر این بود که مردم سرمایه خود را به سمت بازارهایی چون مسکن، بورس و حتی طلا ببرند. اما این اتفاق رخ نداد و همچنان بازارهای موازی بازار پول، در رکود به سر می‌برند. اما مدتی قبل خبر رسید که بانک‌ها درخصوص اثرات منفی کاهش نرخ سود به بانک مرکزی نامه نوشته‌اند تا درباره این موضوع هشدارهای لازم را به بانک مرکزی بدهند. در این خصوص رادیوسهام با کوروش پرویزیان رئیس کانون بانک‌های خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان به گفتگو پرداخته است.

۱- اخیرا گفته شده که بانک‌ها درخصوص اثرات منفی کاهش نرخ سود سپرده به بانک مرکزی نامه نوشته‌اند. شما در جریان این نامه هستید؟

کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در این مورد نامه‌ای به بانک مرکزی ارسال نکرده است. از این ماجرا بی خبر هستم.

حتما بخوانید :  چشم انداز نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه

۲- بانک هایی که در کانون بانک های خصوصی عضو نیستند چطور؟ ممکن است این نامه از جانب آن ها ارسال شده باشد.

بعید می دانم این بانک ها هم نامه ای به بانک مرکزی زده باشند. البته من در جریان این موضوع نیستم. اما فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ داده باشد.

۳- پس بانک‌ها نسبت به پایین آمدن نرخ سود بانکی اعتراضی ندارند؟

در زمینه کاهش نرخ سود بانکی مسائل مختلفی مطرح شده است. شاید بعضی ها نسبت به این موضوع گلایه یا نقدی داشته باشند. اما تا کنون نامه ای ارسال نشده است. ضمن اینکه باید گفت بانک ها دیگر توان پرداخت سود ۲۴ درصدی یا ۲۲ درصدی نداشتند.

۴- با کاهش نرخ سود بانکی، منابع از بانک‌ها خارج شده اند؟ پیش بینی این بود که مردم سرمایه خود را به سمت بازارهای موازی با بازار پول ببرند و در بخش هایی مانند مسکن و طلا و حتی بورس سرمایه گذاری کنند.

ما تا به حال شاهد خروج منابع از بانک ها نبوده ایم. طبق آخرین گزارش ها، منابع از بانک ها خارج نشده اند. همان طور که می دانید بازارهایی مانند طلا و بورس هم فعلا در رکود هستند و بازار مسکن هم اخیرا شاهد تحرکاتی بوده که به نظر می رسد خیلی جدی نباشد.

حتما بخوانید :  بررسي بازدهی بازارها در میانه بهار

۵- موضوع دیگری که درباره بانک ها وجود دارد، کفایت سرمایه پایین بعضی بانک های خصوصی است. گفته می شود درباره این بانک ها اتفاقات جدیدی رخ خواهد داد.

بانک مرکزی، بانک ها را ملزم کرده که کفایت سرمایه خود را افزایش داده و به ۸ درصد برسانند. البته برای انجام این کار بازه زمانی سه ساله را مشخص کرده که فرایند ادغام یا تملک در انتظار بانک هایی است که نتوانند این خواسته بانک مرکزی را محقق کنند. این سیاست به نظرم سیاست مناسبی است و بخشنامه های آن هم ابلاغ شده است. در این برنامه، جنبه های مختلف در نظر گرفته شده و به بانک ها هم مهلت کافی داده شده که نسبت ۸ درصدی کفایت سرمایه را محقق کنند. طی چند سال اخیر اکثر بانک ها به همین دلیل افزایش سرمایه داده اند. همچنان هم بانک ها در حال افزایش سرمایه هستند تا به اهداف تعیین شده توسط بانک مرکزی برسند.

۶- چه اتفاقی رخ داد که بانک مرکزی به فکر چنین کاری افتاد؟

تصمیمی که بانک مرکزی گرفته، قطعا به سود خود بانک ها و مخصوصا سهامدارانشان است. سهامدار حقیقی که در بورس سهام بانکی خریده، انتظار دارد بانک به عنوان یکی از ارکان اقتصاد ایران، منافع او را برآورده کند. اما بانک ها شرایط سختی را سپری کرده اند و ممکن بود منافع سهامداران به خطر بیفتد. به همین دلیل بانک مرکزی تصمیم گرفت که با در نظر گرفتن چنین شرایطی، محکم کاری کرده و ثبات بیشتری به وضعیت بانک ها ببخشد. ورشکستگی موسسات میزان و ثامن الحجج تجربه خوبی برای بانک مرکزی بود. پس از این اتفاق بود که بانک مرکزی تصمیم گرفت در رعایت استانداردها برای بانک ها جدی تر عمل کند. همان طور که گفتم، این اتفاق در نهایت به سود خود بانک ها و سهامدارانشان است.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

۷- بانک پارسیان هم برنامه افزایش سرمایه دارد؟

بله بانک پارسیان هم توانسته مجوز افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی بگیرد و حالا در انتظار مجوز نهایی سازمان بورس هستیم. در این صورت می توانیم موضوع را در مجمع بانک مطرح کرده و آن را تصویب کنیم. این افزایش سرمایه از محل آورده سهامداران است.

۸- وضعیت کفایت سرمایه بانک پارسیان در حال حاضر چگونه است؟

کفایت سرمایه بانک پارسیان در حال حاضر حدود ۸ درصد است و ما می خواهی آن را به ۱۲ درصد برسانیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.