2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا در خصوص تأثیر انتخابات آبان ماه ریاست جمهوری آمریکا بر بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 18Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا در خصوص تأثیر انتخابات آبان ماه ریاست جمهوری آمریکا بر بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا در خصوص تأثیر انتخابات آبان ماه ریاست جمهوری آمریکا بر بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کارشناسان و صاحب نظران حوزه‌های5645454 مختلف اقتصادی و سیاسی، سخت مشغول تحلیل اوضاع و تاثیراتی هستند که این انتخابات بر سیاست‌های کلان آمریکا و و سایر نقاط دنیا می‌گذارد. با نگاه به صحبت‌هایی که کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا در مسائل مختلف می‌کنند، همواره مسئله ایران و برجام یکی از ثابت ترین نکاتی بوده که در خصوص آن و سیاست‌هایی که قرار است در این مورد اتخاذ شود، بحث‌ها شده است. بنابراین کشور ایران نیز یکی از کشورهایی است که متاثر از این انتخابات قرار دارد. با این تفاسیر و برای بررسی شرایطی که هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری در صورت روی کار آمدن، بر اقتصاد ایران برجای خواهند گذاشت،رادیوسهام به سراغ شهریار شهمیری، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره کارگزاری سهم آشنا رفته و با وی در خصوص موارد ذکر شده، به بحث پرداخته است.

۱- انتخابات پیش روی آمریکا، چه تبعات و تاثیراتی بر اقتصاد کشور ما خواهد گذاشت؟

اقتصاد آمریکا فراتر از اقتصاد ایران است و کاملا اتفاقی که آنجا می‌افتاد، براساس سیاست‌هایی که شکل می‌گیرد می‌تواند در تمام اقتصاد جهانی تاثیر داشته باشد.

حتما بخوانید :  صعود شاخص با تقویت تقاضا

بحث این است که جمهوری‌خوا‌هان در قبال سیاست‌هایشان علیه سرکوب ایران به خصوص از زمان برجام و همان مسائل تحریم، خیلی تندرو بودند و خیلی حرف‌هایی زیادی زده می‌شود که این ریسک را ایجاد می‌کنند، اگر جمهوری خواهان انتخاب شوند ممکن است این بحث‌های تحریمی مورد خدشه واقع شود، اما سابقه کل تاریخ آمریکا را اگر مشاهده کنید، متوجه می‌شویم که هیچ وقت رئیس‌جمهوری دستاورد و یا قراردادهایی را که یک رئیس‌جمهور دیگر در مسائل کلان آن را اتخاذ کرده، نقض کند بالاخره برجام هم تصمیمی است که در جامعه بین المللی گرفته شده است.

۲- پس با این تفاسیر آیا ما با انتخاب جمهوری‌خواهان شاهد کند شدن اجرای برجام خواهیم بود؟

شاید در روند اجرایی شدن سریعتر موارد مرتبط با برجام اتفاق خوشایندی رخ ندهد و ما با کاهش سرعت اجرای برجام مواجه شویم، اما مسلما این گونه نیست که اگر رئیس‌جمهوری عوض شود، کل قضیه زیر سوال برود. اما با این وجود تجربه نشان داده که شرایط روانی ناشی از هر اتفاق بسیار تندتر از خود مسئله بر بازار ما اثرگذار است و  می‌تواند به صورت کوتاه مدت یک سری نگرانی‌هایی را ایجاد کند، پس باید سعی کنیم در مدت زمان باقی مانده در اقتصاد جهانی و در بحث ورود شرکت‌های خارجی به ایران و در انعقاد قراردادها قوی‌تر عمل کنیم و هر چه ریشه‌ها را مستحکم تر کنیم می‌تواند مفید باشد.

۳- آیا می‌توان گفت که ترس سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و بانک‌های خارجی در برقراری ارتباط با ما، همین مسئله انتخابات آمریکا باشد؟

بله، گفتنی است که در کشورمان خیلی قراردادهای بزرگی بسته نشده، شاید بسیاری از شرکت های خارجی یکی از بزرگترین ریسک و احتیاط‌شان در انعقاد قراردادها، بحث انتخابات باشد، شاید خیلی از دلیل‌هایی که بعضا ورود شرکت‌ها و یا حضور بانک‌ها در ایران را با کندی مواجه کرده است، به خاطر همین ریسک ناشی از انتخاب سیاست‌های آینده آمریکا خواهد بود؛ نمی‌توان اصل مسئله رفع تحریم‌ها را  زیر سوال برد، اما اگر جمهوری‌خواهان انتخاب شوند، روندهای اجرایی به گونه‌ای پیش خواهد رفت که تحت تاثیر انی این انتخاب قرار گیرند. بنده بر این باورم که اگر انشالله به صورت مجدد دمکرات‌ها قدرت را به دست بگیرند، شاید خیلی از نگرانی‌ها برای چهار سال آینده رفع شود و ما شاهد روند رو به رشد سریعتری در اقتصاد و بازار سرمایه باشیم.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۴- این یک بعد مسئله بود که به بحث برجام مرتبط شده و مستقیما تاثیرات مستقیم این انتخابات روی اقتصاد و بازار ماست، تاثیرات تبعی این انتخاب را چگونه بررسی می‌کنید؟ تبعی از این جهت که اگر آقای ترامپ روی کار بیاید، چه تاثیراتی روی اقتصاد دنیا دارد و به دنبال آن چه تاثیراتی در اقتصاد ما خواهد داشت و بالعکس اگر کلینتون بیاید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در شرایط فعلی نمی‌توان در مورد این قضیه صحبت کرد. چرا که ترامپ به دنبال سیستم‌های محدودیتی می‌گردد و با توجه به اتفاقاتی که افتاده، هر چه تنش بیشتر شود، اصولا قیمت نفت و طلا بالاتر می‌رود.

۵- یک نکته ای که نظر شما را بتوانم داشته باشم بحث این است با توجه به سیاست‌های اقتصادی که ترامپ مطرح کرده و معتقد به این دروازه‌های تجاری که باز شده در آمریکاست و این مسائل اینها را در نظر نگرفته اید؟

اینکه در دنیا چه اتفاقی می‌افتد و بعد از آن چه بر سر اقتصاد ما می‌آید، به درستی مشخص نیست. اما ذکر این نکته ضروری است که کشور ما دارای پتانسیل‌های فراوان برای سرمایه گذاری است. حتی می‌توان گفت بسیاری از کشورهای اروپایی که امروزه با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند با سرمایه‌گذاری در ایران و در دست گرفتن پروژه‌های متعددی که می‌توان در کشور تعریف کرد، از این مشکلات رها شوند.

حتما بخوانید :  سود هر سهم «فنوال» 136 درصد رشد کرد

گفتنی است که آمریکا در واقع خود را از فرصت‌های داخلی و بازار بکر ایران محروم کرده و آن را تماما در اختیار اروپایی‌ها قرار داده است، اما در بعضی مواقع نیز اقداماتی را انجام داده که حتی دست اروپایی‌ها هم به بازار ما نرسد. به طور مثال در قضیه خرید هواپیماها این اتفاق صورت گرفت. پس می‌توان نتیجه گرفت که اگر دموکرات‌ها بر روی کار بیایند، بتوان با اقداماتی که انجام می‌دهند و نیز به دلیل تاثیر پذیرفتن از دولت اوباما وضعیت برای ایران نسبت به انتخاب شدن گزینه‌ جمهوری خواهان بهتر باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.