2224, 
ادامه ثبات قیمت مسکن تا پایان بهار 96Reviewed by رادیو سهام on Sep 25Rating: 4.5ادامه ثبات قیمت مسکن تا پایان بهار 96ادامه ثبات قیمت مسکن تا پایان بهار 96
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمنادامه ثبات قیمت مسکن تا پایان بهار 96 بیان اینکه تا پایان بهار سال ۱۳۹۶ شاهد ثبات قیمت مسکن خواهیم‌ بود، گفت: در شش ماه دوم، بازار مسکن بهتری خواهیم داشت و به طور یقین روند صعودی معاملات مسکن شهر تهران در سطح کشور نیز اثرگذار خواهد بود.

رادیو سهام: حسام عقبایی در رابطه با وضعیت معاملات مسکن در شهریورماه گفت: در مجموع می‌توان عنوان کرد، همان‌گونه که از ابتدای سال تاکنون وضعیت معاملات مسکن در شهر تهران رو به افزایش بوده‌، سیر صعودی معاملات مسکن در آخرین ماه از فصل تابستان نیز ادامه داشته است.

او در خصوص آمار معاملات در این ماه افزود: بر اساس آمارهایی که در دست است، در ۳۰ روز ابتدایی شهریوماه ۱۵ هزار و ۳۷۲ قرارداد خرید و فروش و ۱۹ هزار و ۳۹ قرارداد اجاره در شهر تهران داشته‌ایم که معاملات خرید و فروش و رهن و اجاره به همراه سایر قراردادها مجموعاً به ۳۴ هزار و ۸۳۰ قرارداد می‌رسد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه گفت: در سطح کشور نیز در ۳۰ روز ابتدایی شهریورماه ۵۰ هزار و ۶۳۲ قرارداد خرید و فروش و ۶۱ هزار و ۷۱۸ قرارداد اجاره داشته‌ایم که مجموع قراردادهای خرید و فروش و رهن و اجاره با سایر قراردادها به ۱۱۴ هزار و ۱۳۹ قرارداد می‌رسد.

حتما بخوانید :  روند ادامه‌دار افزایش تورم خودرو

اثرگذاری افزایش معاملات شهر تهران بر سایر شهرستان‌ها
عقبایی گفت: پیش‌بینی ما این است که روند معاملات مسکن در سطح شهر تهران همچنان رو به افزایش باشد و این افزایش معاملات شهر تهران به سایر شهرها نیز منتقل شود، چرا که حجم معاملات در سایر شهرستان‌ها روند صعودی نداشته و این موضوع باعث شده است که میانگین رشد معاملات در سطح کشور برخلاف تهران سیر صعودی نداشته باشد.

او افزود: مطمئناً رشد معاملات در پایتخت بر سایر شهرها و استان‌ها نیز اثرگذار خواهد بود و پیش‌بینی ما این است که تا پایان پاییز شاهد رشد معاملات در شهرهای بزرگ و مرکز استان‌ها باشیم و تا سه ماه بعد از آن یعنی تا پایان سال، در شهرهای کوچک هم شاهد افزایش حجم معاملات باشیم.

ثبات قیمت‌ مسکن ادامه‌دار خواهد بود
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اکنون ثباتی بر قیمت‌ها حاکم است. پیش‌بینی از افزایش قیمت‌ها تا پایان سال نیز وجود ندارد و از آنجایی که انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا را هم در سال آینده پیش‌رو داریم، مطمئناً یکی دو ماه قبل و بعد تحت تاثیر انتخابات قرار خواهد داشت، لذا می‌توان عنوان کرد که تا پایان بهار ۱۳۹۶ قیمت‌ها ثباتی نسبی دارد و ممکن است که تنها تغییر محسوسی در قیمت‌ها ایجاد شود.

حتما بخوانید :  تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

او در رابطه با وضعیت بازار مسکن در شش ماه ابتدایی سال گفت: در نیمه اول سال معاملات مسکن روندی صعودی را طی کرد و می‌توان عنوان دوره پیش‌رونق را به این شش ماه داد.

عقبایی با بیان اینکه در شش ماه دوم بازار مسکن بهتری خواهیم داشت، بیان کرد: به طور یقین روند صعودی معاملات مسکن شهر تهران در نیمه دوم سال در سطح کشور نیز اثرگذار خواهد بود.

اثرگذارترین عامل در رونق بخش مسکن
رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمن بیان اینکه هیچ عاملی نمی‌تواند به تنهایی مسکن را از رکود خارج کند، گفت: مسکن موضوعی است که عوامل و پدیده‌های متعددی در آن اثرگذار هستند. اما می‌توان عنوان کرد که یکی از عواملی که در شرایط فعلی کشور اثرگذار است و دولت نیز گام‌هایی در خصوص آن برداشته است، بحث افزایش تسهیلات بانکی است.

او افزود: اگر تسهیلات‌دهی بانک‌ها مقداری تقویت شود اثرگذاری بهتری خواهد داشت. تقویت آن از سه راه صورت می‌گیرد، یکی اینکه میزان تسهیلات افزایش پیدا کند، دوم اینکه دوره بازپرداخت آن طولانی‌تر شود و سوم اینکه نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کند. اگر این سه اتفاق در تسهیلات‌دهی بانک‌ها صورت بگیرد، سبب افزایش قدرت خرید مردم و تحریک تقاضا خواهد شد که بیشترین اثرگذاری را در وضعیت بازار مسکن ایجاد می‌کند.

حتما بخوانید :  آخرین خبرها در مورد نرخ پایه صادراتی

عقبایی گفت: اما در کنار این تسهیلات باید به عواملی مانند مدیریت زمین، بحث مسکن اجتماعی، بحث تولید مسکن استیجاری و… نیز پرداخته شود تا بازار مسکن از رکود خارج شود.

منبع: اقتصاد نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

بانک مرکزی تغییرات شاخص بهای تولیدکننده را در شهریور‌ماه امسال در شرایطی منتشر کرد که طبق آن، تورم تولیدکننده بخش تولید وسایل نقلیه موتوری در این ماه نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.