2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور وزیر راه در خصوص وضعیت بازار سرمایه در ماه های آتیReviewed by سایت رادیوسهام on Sep 26Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور وزیر راه در خصوص وضعیت بازار سرمایه در ماه های آتیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور وزیر راه در خصوص وضعیت بازار سرمایه در ماه های آتی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور وزیر راه در خصوص وضعیت بازار سرمایه در ماه های آتیاهالی بورس در چند ماه گذشته به شدت غافلگیر شده اند. زمانی که در زمستان سال ۹۴ بورس تکان خورد و اکثر نمادها با رشدی بسیار خوب مواجه شدند، پیش بینی می‌شد که در سال ۹۵ وضعیت بهتر باشد و در این سال یکی از بهترین دوران بورس رقم بخورد. اما تا به حال چنین اتفاقی رخ نداده و بازار اغلب منفی بوده تا مثبت. سهامداران حقیقی که بخشی از آن‌ها سهم‌های خود را با قیمت‌های بالا خریده و در حال حاضر در ضرر هستند، به دنبال پاسخ این سوال هستند که وضعیت بورس چه زمانی خوب خواهد شد؟

رادیوسهام درخصوص این موضوع و شرایط کلی بورس با غلامرضا سلامی عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور و مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری ، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی که از کارشناسان مطرح بورس هم محسوب می‌شود گفتگو کرده است.

۱- بورس طی یکی دو هفته گذشته بیشتر منفی بوده و در دو روز گذشته هم مثبت شده است. سهامداران دوست دارند بدانند دلیل این منفی و مثبت‌ها چه بوده است.

مثبت و منفی شدن بازار سهام ایران غیر قابل پیش بینی است. تحرکات بازار را در کوتاه مدت نمی‌توان پیش بینی کرد و برای آن دلیل قطعی آورد. البته ذات بازار مثبت و منفی شدن است و هیچ بازاری نمی‌تواند فقط مثبت یا فقط منفی باشد. اما اینطور نیست که بشود گفت چرا بورس طی یکی دو هفته اخیر منفی یا مثبت بوده.

حتما بخوانید :  زيان «سفاسي» به ٣٠ ريال رسيد

۲- به طور کلی نمی‌توان روند بورس را پیش بینی کرد؟

پیش بینی روند بورس مخصوصا برای کوتاه مدت بسیار سخت است. بسیاری از شرکت‌های تاثیرگذار و شاخص ساز ما شرکت‌هایی هستند که از قیمت نفت و فلزات اساسی تاثیر می‌پذیرند. نرخ جهانی فلزات و نفت، در لحظه در حال تغییر است و با تغییرات آن‌ها، شرکت ها هم دچار تغییر می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توان برای کوتاه مدت پیش بینی درستی داشت. بعضا دیده شده که شرکت‌های شاخص ساز مثبت یا منفی بوده اند اما سایر شرکت‌ها برعکس آن‌ها بوده‌اند. پس شاید درست نباشد که شاخص کل را ملاکی برای مثبت یا منفی بودن بازار در نظر گرفت. بازار ما کوچک است و بعضا تاثیراتی که می‌گیرد، اثرات کوتاه مدت می‌گذارد و در بلند مدت اثری نمی‌گذارد. اما به طور کل کوچک بودن بازار ایران، عمق آن را کم می‌کند.

۳- کوچک بودن بازار باعث می‌شود با منفی شدن دو سه صنعت، شاخص هم منفی شود. این موضوع در ذهنیت سهامداران هم تاثیر می‌گذارد. باید چه کار کرد که چنین اتفاقی نیفتد؟

بازار ما بیشتر از سه چهار صنعت بزرگ تشکیل شده و سایر صنایع، بخش کوچکی از بازار را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال اگر صنایع پتروشیمی و پالایشی، بانک و خودرویی مثبت یا منفی شوند، تمام بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. حرفه‌ای‌ها می‌دانند که زیاد نباید به شاخص نگاه کرد چراکه در بدترین روزها، بعضی سهم‌ها بهترین بازدهی‌ها را می‌دهند. شاخص فقط یک نمای کلی از وضعیت بازار را به شما نشان می‌دهد.

حتما بخوانید :  سود هرسهم «غمینو» به ۵۳۹ ریال رسید

۴- سهامداران می‌خواهند بدانند در این شرایط باید به سراغ کدام سهم‌ها و صنایع بروند.

صنعت بانکداری تحرکات خوبی در این مدت اخیر داشته. اگر اقتصاد ایران از رکود خارج شود، این صنعت رونق خوبی خواهد گرفت و با ثبات خواهد بود. صنعت بانکداری ایران طی چند سال گذشته به دلیل تحریم‌ها، وضعیت بدی را تجربه کرده و می‌تواند یکی از مورد توجه ترین صنایع پس از لغو کامل تحریم‌ها باشد. البته ناگفته نماند که صنعت بانکداری همچنان به خاطر لغو نشدن کامل تحریم‌ها، به شرایط ایده‌آل نرسیده و جا دارد که بسیار بهتر از شرایط فعلی شود. به نظرم بازار باید از صنایع بزرگ و وابستگی به آن‌ها جدا شود. شرایط همه صنایع مشابه هم نیست و دلیلی ندارد وقتی که صنایع بزرگ و شاخص ساز منفی می‌شوند، سایر صنایع هم از آن‌ها تاثیر بگیرند.

۵- آیا می‌توان امیدوار بود که بازار در ادامه سال رشد کند؟

رشد بازار منوط به رفع کامل تحریم‌هاست. خوشبختانه اخیرا اتفاقات مثبتی افتاده و در زمینه خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس هم خبرهای خوبی شنیده‌ایم. این نشان می‌دهد که اقتصاد ایران به مرور شاهد خبرهای خوشی خواهد بود و بورس هم به طبع آن تاثیر مثبت می‌گیرد. منتها این گونه نیست که فکر کنیم اقتصاد به طور ناگهانی متحول می‌شود. حتی اگر تحریم‌ها هم به طور کامل برداشته شود، باید خودمان کارهای زیادی انجام دهیم تا به شکوفایی برسیم. دولت نشان داده هر کاری لازم است برای رشد اقتصاد انجام می‌دهد ولی نباید فراموش کرد که رشد اقتصاد ایران، یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

۶- اما سهامداران انتظار داشتند بورس در سال ۹۵ رشد قابل توجهی داشته باشد.

بورس بازار هوشمندی است. افرادی که خرید و فروش سهام انجام می‌دهند هوش مالی بالایی دارند و بی جهت قیمت یک سهم بالا نمی‌رود. کسی نباید از رشد بی دلیل بورس خوشحال باشد. همین که بورس متناسب به واقعیت‌های اقتصادی ایران پیشرفت کند بهترین حالت است و در حال حاضر هم بورس متناسب با واقعیت‌ها رفتار می‌کند. اگر روزی برسد که بورس فراتر از واقعیات رشد کند، شک نکنید که به جایگاه اصلی‌اش برمی‌گردد و این باعث ضرر بسیاری از سهامداران حقیقی خواهد شد. پس نباید فقط به این فکر کرد که چرا بورس رشد نمی‌کند. باید به دنبال این بود که دلایل رشد بورس چه می‌تواند باشد و آیا آن دلایل، در حال حاضر محقق شده‌اند یا نه.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.