2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر سرمایه گذاری سبدگردان آسمان در خصوص تأثیر مصوبه جدید سازمان بورس بر ورود نقدینگی در بازارReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 1Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر سرمایه گذاری سبدگردان آسمان در خصوص تأثیر مصوبه جدید سازمان بورس بر ورود نقدینگی در بازارگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر سرمایه گذاری سبدگردان آسمان در خصوص تأثیر مصوبه جدید سازمان بورس بر ورود نقدینگی در بازار
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر سرمایه گذاری سبدگردان آسمان در خصوص تأثیر مصوبه جدید سازمان بورس بر ورود نقدینگی در بازارسازمان بورس در راستای کمک به ورود نقدینگی به بورس، مصوبه‌ای را تصویب کرده است؛ در این مصوبه مقرر شده که صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می‌توانند تا سقف ۱۵ درصد ارزش کل دارایی‌های خود را وارد بورس کنند. در همین خصوص و برای بررسی ابعاد مختلف این مصوبه، رادیوسهام به سراغ سید جواد جمالی عضو هیئت مدیره و مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آسمان رفته و با وی در این خصوص به بحث پرداخته است.

۱- در خصوص مصوبه اخیر سازمان بورس در مورد حد نصاب ۱۵ درصدی سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در بورس، آیا صندوق‌ها با این مصوبه علاقه‌ای به وارد کردن ۱۵ درصد از پول خودشان به بورس دارند یا خیر؟

زمانی که شما صندوقی با درآمد ثابت دارید با این نگاه وارد می‌شوید به گونه‌ای که عملا از مشتری و سپرده‌گذار وامی دریافت می‌کنید که معادل ۲۲ درصد است و باید بابت این وام به او سود دهید، بعد باید این وام دریافتی را در جایی هزینه کنید که بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد؛ اما فقط بازدهی ملاک نیست، زمانی که شما اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید متغیرهای دیگری نیز دارای اولویت و اهمیت خواهند بود که یکی از این متغیرها نقدشوندگی است. متاسفانه اخیرا شاهد این اتفاق هستیم که گروهی در بازار ورود و اقدام به خریداری سهام می‌کنند و بعد به پشتوانه پول، قیمت آن سهام را افزایش می‌دهند. اگر چه این سهام برای این گروه سودآور بوده، ولی در نهایت با مشکلات زیادی در نقدینگی مواجه خواهند شد.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه " وبوعلي"

اگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت این کار را انجام دهند، چون باید حجم عظیم و انبوهی از پول را وارد سهام کنند، بعدها برای خروج این پول هم باید حجم عظیم و انبوهی از سهام را بفروشند، این در حالی است که بازار ما کم حجم و کم عمق است که به شما اجازه فروش سهم را نمی‌‌دهد.

من اگر مدیر صندوقی بودم قطعا این کار را انجام نمی‌دادم، به نظرم از سهامی که خریداری کرده‌ام، به لحاظ صرف ریسک باید ۳۰ درصد بازدهی را به دست بیاورم تا برای من توجیه اقتصادی داشته باشد، من این ۳۰ درصد بازدهی را برای یک سال، عدد سخت و بازدهی مشکلی می‌دانم؛ شاید بتوانید با سفته بازی از پول‌های انبوه یا یک میلیارد و صد میلیون سودی به دست آورید، ولی زمانی که صحبت از چند صد میلیارد تومان است، نمی‌‌توانیم سودهای هنگفتی به دست آوریم، همان طور که در ابتدا ذکر کردم اگر هم این چند صد میلیارد تومان منابع را وارد بازار کنیم، به سادگی نمی‌توان اقدام به فروش آن کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ماهیتا مرتبط با بانک‌ها هستند، پس بنابراین بانک هم مؤسسه و بنگاه است که برای این مؤسسه ریسک بالا معنایی ندارد؛ برای مثال بانک در بازار املاک اقدام به سرمایه‌گذاری کرده است که اعتقاد سنتی همه ما براین است که بازار ملک، بازار پررونق و سودآوری است و از نگاه خودشان هم این سرمایه‌گذاری ریسک چندانی ندارد و پولشان را در جایی سرمایه‌گذاری کردند که آینده مطمئنی داشته است. اما در شرایط فعلی مشاهده می‌شود که در حقیقت به نوعی گرفتار شدند؛ این اتفاق در سهام هم می‌تواند رخ دهد.

۲- به نظر شما آیا صندوق‌ها پول‌هایشان را به سمت سایر بازارها سوق می‌دهند؟

فضای کلی اقتصادمان به گونه‌ای است زمانی که پولی را خرج می‌کنید و یا آن پول را سرمایه‌گذاری می‌کنید و یا وارد بازاری می‌شوید و از فرصت‌های آن بازار استفاده می‌کنید، با بازدهی بسیار بالایی مواجه نمی‌شوید؛ در شرایط فعلی همه بازارها کم عمق شدند که ورود به این بازارها یک طرف قضیه است و خارج شدن از این بازارها نیز هزار مصیبت دارد، پس باید به این نکات توجه داشته باشید؛ شما به عنوان صندوق در چه زمینه‌ای می‌توانید منابع را خرج کنید؟

حتما بخوانید :  تغییرات معنادار در سود «شکبیر»

 

۳- صندوق‌ها به دنبال سود بالاتر هستند.

این صندوق‌ها همان کار بانک که واسطه‌گری است را انجام می‌دهند و از یک سری افراد پول دریافت می‌کنند. به نظرم این موضوع دارای تبعات و مشکلات زیادی است که مدیریت صندوق باید با لحاظ کردن آن مشکلات و تبعات، تصمیم نهایی را بگیرد، ممکن است در نهایت منصرف شده و اعلام کند که کار من به عنوان بانک این است که این پول را با توجه به آیتم‌هایی که وجود دارد از سپرده گذار دریافت می‌کنم و به کسی که به این منابع احتیاج دارد قرض یا وام می‌دهم در این بین سودی هم عاید می‌شود، این مواردی که ذکر کردم، شغل اصلی بانک است؛ در بورس، ما با سرفصل‌ها، اعداد و ارقام بانک‌ها آشنا هستیم. به عنوان مثال بانک این منابع مالی را برای کارهای بازرگانی سرمایه‌گذاری کرده و فولاد وارد کرده است، بعد از آن قیمت فولاد کاهش یافته که این سرمایه‌گذاری ضرر زیادی داشته است. بنابراین اصل صحبتم این است که گمان می‌کنم صندوق‌ها جای دیگری برای ورود پول‌هایشان ندارند و تنها موردی که وجود دارد اوراق‌هایی است که منتشر می‌شود.

۴- با این مصوبه چه میزان پول وارد بازار سرمایه شود؟

وقتی شما صاحب صندوق می‌شوید، تعهدی دارید که این تعهد پرداخت سود است، پس باید یک سود تضمین شده هم دریافت کنید، شما نمی‌‌توانید سودی را پرداخت کنید، اما آن پول را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که هیچ تضمینی ندارد. این کار خارج از منطق و عقل است؛ به نظرم پول چندانی وارد نمی‌‌شود چون تضمینی در بازار سهام نیست ولی این موضوع در بازار بدهی امکان پذیر است.

حتما بخوانید :  تولید‌کننده انحصاری کپسول در آستانه عرضه اولیه

اگر اشتباه نکنم این عدد در صندوق‌های با درآمد ثابت سالی ۸۰ هزار میلیارد تومان است، با توجه به اینکه باید سود تضمین شده پرداخت کنند. پس به نظرم صندوق‌ها بیشتر به سمت اوراق بدهی تمایل وجود داشته باشند، به اضافه اینکه درحال حاضر قسمت اعظم سرمایه‌گذاری‌ها در بورس را اوراق بدهی تشکیل داده که اگر پول جدیدی تزریق شود نیز مجددا به این سمت می‌رود؛ ولی در یک حالت امکان دارد که این پول به سمت بازار سهام سوق پیدا کند، آن حالت این است که بازار بورس قیدی را تعیین کند که برای مثال موظف هستید که مقداری از منابع را در بازار سهام قرار دهید، مدیران صندوق‌های با درآمد ثابت یا مدیران ارشد یعنی مدیران بانک‌ها در این صورت صلاح می‌دانند که صندوق منحل شوند، اما نسبت انجام این کار اقدام نکنند، چراکه در صورت ریسک بالایی متوجه صندوق‌ها خواهد شد.

۵- طبق این مصوبه، این ۱۵ درصدی که قرار است وارد بورس شود، چند میلیارد تومان می‌شود؟

اگر مصوبه را اگر درست درک کرده باشم، به این صورت است که در ورود این ۱۵ درصد، اجباری نیست بلکه به صورت اختیاری است و چون اختیاری است، وقتی شما برای انجام کاری مجبور نیستید و اختیار دارید، نمی‌‌‌توانید روی آن حساب باز کنید، به نظرم عدد فعلی که در بازار وجود دارد خیلی متفاوت با چیزی نیست که در این قانون ذکر شده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.