2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اسبق کانون صرافان درخصوص احتمال افزایش نرخ ارزReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 10Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اسبق کانون صرافان درخصوص احتمال افزایش نرخ ارزگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اسبق کانون صرافان درخصوص احتمال افزایش نرخ ارز
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اسبق کانون صرافان درخصوص احتمال افزایش نرخ ارزدر روزهای اخیر قیمت دلار در بازار روندی افزایشی را به خود گرفته است. بر کسی پوشیده نیست  که به دلیل اقتصاد نفتی ما، نوسانات قیمت ارز تاثیرات بسزایی را در اقتصاد کشور برجای می‌گذارد. نمود این مسئله بیش از سایر بخش‌های اقتصادی، در بازار سرمایه و صنایع موجود در آن مشخص می‌شود؛ به طوری که همواره شاهد بودیم که هر زمان قیمت ارز روندی صعودی را به خود گرفته، صنایع بر محور صادرات همچون پتروشیمی‌ها به سودآوری افتاده‌اند،‌اما در طرف مقابل صنایع واردات محور، همچون خودرویی‌ها از این مسئله متضرر شده‌ و حاشیه سود آنها تحت تاثیر کاهش قیمت دلار، افت کرده است. بر همین اساس و برای بررسی وضعیت و چرایی افزایش قیمت ارز در مدت اخیر، رادیوسهام به سراغ اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان، کارشناس و فعال بازار ارز رفته و در همین خصوص با وی به بحث پرداخته است.

 

۱- گفته می‌شود که قیمت طلا و دلار یک روند افزایشی به خود گرفته و حتی دلار می تواند به قیمت ۴۰۰۰ تومان هم برسد. این روند افزایشی را چگونه تحلیل می‌کنید؟

اگر که قیمت دلار برابر تفاضل نرخ تورم و بهره داخلی و خارجی بالا برود، این موضوع یک امر مبارکی است. متاسفانه همیشه دولت‌ها سعی می‌کنند قیمت دلار را پایین نگاه دارند و این در حالی است که نرخ تورم روند افزایشی خودش را دارد و نرخ بهره یک تفاوت بسیار جدی با دیگر کشورها دارد.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

در ایران نرخ بهره حداقل ۲۰ درصد است، ولی درکشورهای توسعه یافته حداکثر ۵ درصد است؛ بنابراین این فاصله ۱۵ درصدی باید به شکلی دیده و جبران شود و راهی هم جز افزایش قیمت ارز ندارد. ولی متاسفانه مشاهده می شود که برای مثال از سال ۷۹ تا ۸۹ قیمت دلار زیر ۱۰۰۰ تومان نگه داشته شد، ولی بعد از آن و در پاییز ۸۹ به ناگهان سه برابر شد. منظور من این است اگر به صورت طبیعی و با شیب ملایم قیمت دلار افزایش پیدا کند، این مسئله خوب است و باید از آن استقبال کرد. من تعجب می کنم که چرا خبر نگاران هم علاقه مند به ثابت ماندن قیمت دلار هستند، درحالیکه این موضوع مطابق با منطق اقتصاد نیست که نرخ تورم و بهره ما از آمریکا بالا تر باشد ولی نرخ ارز ما با آنها یکی باشد.

۲- علت این افزایش های اخیر همین موارد است یا عوامل دیگری هم دارد؟

گفتنی است که حدود ۸۰ درصد از عرضه ارز در اختیار بانک مرکزی است و تنها ۲۰ درصد آن در اختیار مردم و صادر کننده ها قرار دارد. پس اگر بانک مرکزی عرضه را کم کند، دلار افزایش پیدا می کند و اگر عرضه را افزایش دهد، دلار کنترل می‌شود و قیمت دلار پایین می ماند، البته این کار اشتباه است.

۳- پس شما بر این باور هستید که عرضه دلار توسط بانک مرکزی کم شده است؟

بله، ممکن است عرضه مقداری نسبت به تقاضا کم شده باشد. وقتی که نرخ بهره بالا می رود، ولی قیمت دلار ثابت می ماند؛ به این معنی است که دلار ارزان شده است. وقتی که یک ظرف شیر خالص داریم و در آن آب اضافه می کنیم، باید قیمت آن کاهش یابد اگر قیمت آن ثابت ماند یعنی شیر ارزان شده است.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

در واقع اگر قیمت ارز را ثابت نگاه دارند و تورم بالا برود به این معنی است که نرخ ارز را کاهش داده‌اند و در نتیجه تقاضا برای آن زیاد می‌شود و به همین نسبت باید عرضه هم زیاد شود. وقتی که عرضه زیاد نمی شود به این معنی است که عرضه کم شده و تقاضا هم همانطور که گفتم زیاد می شود، در نتیجه قیمت دلار مقداری افزایش پیدا می کند.

۴- پیش بینی شما چیست؟ بانک مرکزی تا چه زمان به این روند ادامه می دهد؟ طبیعتا ما برای سال جدید میلادی یک افزایش قیمت خواهیم داشت که به دلیل تقاضای مردم برای گرفتن ارز و رفتن به سفرهای خارجی است. پس این روند افزایش تقاضا و افزایش قیمت دلار تا ماه ژانویه ادامه خواهد داشت. نظر شما چیست؟

این موضوع به این باز می گردد که سیاست بانک مرکزی در این خصوص چه خواهد بود. اگر عرضه دلار ثابت بماند و با توجه به افزایش تقاضا در چند ماه آینده، قیمت دلار نیز بالاتر می‌رود. ولی اگر بانک مرکزی تصمیم بگیرد که عرضه را افزایش دهد، طبیعتا دلار کنترل می شود و قیمت آن هم بالاتر نمی رود.

 

۵- برآورد شما چیست؟ قیمت دلار به ۴۰۰۰ تومان می رسد؟

همان طور که گفتم ۸۰ درصد عرضه دلار در اختیار بانک مرکزی است، پس بازیگر اصلی این بازار بانک مرکزی است. ولی صحیح آن است که قیمت ارز باید براساس تفاضل نرخ تورم داخلی و خارجی تعیین شود؛ همانطور که می دانید این موضوع در برنامه ۲۰ ساله هم پیش بینی شده و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم آن را تصویب کرده است. دولت ها موظف شده‌اند که قیمت ارز را سالانه با توجه به تورم داخلی و خارجی افزایش دهند. متاسفانه دولت ها این کار را انجام نداده‌اند. نه دولت خاتمی و نه احمدی نژاد و نه آقای روحانی هیچ کدام دستور تشخیص مصلحت نظام را انجام نمی‌دهند. اگر انجام دهند دلار این جهش ها را ندارد و با یک شیب ملایم بالا می رود.

حتما بخوانید :  آخرین تحولات افزایش سرمایه‌های بورسی

اگر زمانی ما توانستیم نرخ تورم را کاهش دهیم، می توانیم به ثابت نگاه داشتن نرخ ارز نیز فکر کنیم. البته کاهش نرخ تورم هم به صورت دستوری نباید باشد، بلکه کاهش نرخ تورم باید با افزایش تولید و ایجاد کار کاهش پیدا کند. اگر این کار صورت بگیرد، در نتیجه آن نرخ ارز نیز کاهش یابد منطقی است و البته علاقه همه جامعه است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.