گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی‌ها درخصوص آخرین تحولات این صنعت

nokhbegan-start

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی‌ها درخصوص آخرین تحولات این صنعتصنعت پتروشیمی این روزها در بورس کمتر مورد توجه قرار دارد و سرمایه گذاران بیشتر نگاه خود را معطوف به صنعت خودرو کرده اند. اما با این حال صنعت پتروشیمی هنوز هم یکی از مهم‌ترین صنایع در ایران است که به دلیل مزیت ارزآوری این صنعت، دیر یا زود صنعت پتروشیمی هم دوباره مورد توجه قرار خواهد گرفت. پتروشیمی‌ها با لغو تحریم‌ها وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد اما از آنجا که تحریم‌ها هنوز به طور کامل لغو نشده، این صنعت هم هنوز کاملا به خودش نیامده و همچنان جا دارد که وضعیت بهتری پیدا کند.

اخیرا بحث مصوبه شورای رقابت درباره الزام پتروشیمی‌ها به فروش محصولات در بورس کالا مهم‌ترین بحث این صنعت است و پتروشیمی‌ها اعتراض‌هایی در این مورد دارند. درخصوص این موضوع و آخرین تحولات صنعت پتروشیمی، رادیوسهام با احمد مهدوی ابهری دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفتگو کرده‌ است.

۱- مصوبه شورای رقابت درباره عرضه محصولات پتروشیمی‌ها در بورس کالا با اعتراض‌هایی از جانب خود پتروشیمی‌ها مواجه شده است. موضوع چیست؟

این مصوبه از نظر پتروشیمی‌ها ایرادهای اساسی دارد. از نظر ما این مصوبه قابل اتکا نیست. در حالی که خوراک بین مجتمع‌ها همیشه از طریق خط لوله انجام نمی‌شود، در این مصوبه گفته شده که مواردی برای عرضه خارج از بورس کالا مجاز هستند که انتقال از طریق خط لوله باشد. محصولاتی مانند نفتا با تانکر بین مجتمع‌ها حمل می‌شود. بنابراین خوراک بین مجتمعی نباید مشمول عرضه مستقیم در بورس کالا شود. از نظر ما این کار ایرادهایی دارد.

حتما بخوانید :  رشد بیش از 50 صنعت در گرو رونق صنعت خودرو

۲- اگر این معامله در بورس کالا انجام شود چه اتفاقی می‌افتد و چه ضرری برای پتروشیمی‌ها دارد؟

وقتی تعداد مصرف کننده‌های محصولات پتروشیمی محدود است و یک واحد تولیدی نیازمند محصولی مثل پلی پروپیلن است، باید بتواند این محصول را خارج از بورس کالا معامله کند. در بعضی موارد، فروش محصولات در بورس کالا مثل این است که بخواهید لقمه را دور سرتان بچرخانید. طبق تفاهم‌نامه‌ای که اخیرا با اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی داشته‌ایم، باید ۳۰ درصد از مواد تولیدی مجتمع‌های بالادستی جهت حمایت از واحدهای تولیدی متوسط و کوچک پایین دستی به طور مستقیم به این بخش داده شود. اما با مصوبه جدید شورای رقابت این وضعیت هم دچار ابهام شده است.

۳- اخیرا پتروشیمی‌ها دیداری با رئیس مجلس شورای اسلامی داشته‌اند. در این جلسه درخصوص چه مسائلی صحبت کردید؟

صنعت پتروشیمی می‌تواند در زمینه رشد اقتصادی نقش زیادی داشته باشد. دولت نمی‌تواند در پتروشیمی سرمایه گذاری کند و این موضوع باید توسط بخش خصوصی انجام شود. ضمن اینکه بخش خصوصی می‌تواند برای مسائل مختلف، راهکارهای بهتری داشته باشد. یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که قانون برای خوراک پتروشیمی ها فرمول تعیین کرده اما برای تعیین خوراک اتان فرمولی وجود ندارد. اگر ارز تک نرخی شود ممکن است در این خصوص زیانی به پتروشیمی ها وارد شود. قانون باید در زمینه تعیین نرخ خوراک شفاف باشد تا سرمایه گذاران به آن توجه جدی کنند. از طرفی دولت قانون مربوط به نرخ خوراک پتروشیمی ها را اجرایی نمی کند. این واقعا مشکل بزرگی است و اگر سرمایه گذاری قصد سرمایه گذاری در این صنعت را داشته باشد، با این ابهام بزرگ مواجه خواهد شد. ما امیدواریم مجلس و کمیسیون‌های انرژی، صنایع و معادن و برنامه و بودجه و بخش معاونت مجلس این مسائل را پیگیری کنند.

حتما بخوانید :  نگاهی بر نخستین پیش بینی درآمد هر سهم "خاهن" در سال 96

۴- صنعت پتروشیمی در اتفاقات پس از برجام چه جایگاهی دارد؟ آیا قرار است دولت کمکی به پتروشیمی ها بکند تا وضعیت بهتری پیدا کنند؟

ما امیدواریم که دولت در موضوع تضامین و فاینانس‌ها در صنعت پتروشیمی مساعدت لازم را انجام دهد. دولت باید توجه کند که بزرگ ترین واحدهای صنعتی افتتاح شده کشور در سال‌های ۹۵ و ۹۶ برای صنعت پتروشیمی خواهد بود. امیدواریم دولت به این صنعت توجه کند.

۵- آیا اخیرا اتفاق خاصی در زمینه قراردادهای صنعت پتروشیمی رخ داده؟

صنعت پتروشیمی در مجموع حدود ۶۰ طرح دارد که برای این طرح ها نیاز به ۵۰ میلیارد دلار تامین مالی وجود دارد. طبیعتا برای تامین مالی این پروژه ها باید به فکر شرکای خارجی باشیم. البته دولت قول داده که در مواردی که سرمایه گذار خارجی حاضر به سرمایه گذاری نشد، خودش وارد عمل شود و از پتروشیمی ها حمایت کند. منتها به نظرم باید شفاف شدن موضوع خوراک پتروشیمی ها را در اولویت بگذاریم. شرکت‌های خارجی زیادی آمده اند که تفاهم نامه هایی هم نوشته اند. اما باید ابتدا مسائل  و ابهام ها را برطرف کنیم. پس از آن هم باید مشکلات بانکی حل شود تا صنعت پتروشیمی بیشتر از گذشته مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار بگیرد.

حتما بخوانید :  مدیرعامل بیمه البرز ریسک های حاکم بر شرکت های بیمه را برشمرد

۶- در صورت تک نرخی شدن ارز، چه اتفاقی برای شرکت‌های پتروشیمی رخ می‌دهد؟ این موضوع به نفع آن‌هاست یا نه؟

تک نرخی شدن ارز تاثیری دو جانبه در پتروشیمی‌ها می گذارد. در بحث واردات می‌تواند هزینه‌های شرکت ها را بالا ببرد و در بخش صادرات، می‌تواند درآمدهای شرکت‌ها را زیاد کند.  اثربخشی این موضوع در هر پتروشیمی متفاوت است و بهتر است سرمایه گذاران، اثرات این موضوع را برای هر پتروشیمی به صورت جداگانه محاسبه کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

مرتضی کاظمى ⁧بازیگر تلویزیون و سینما در انتخابات شورای شهر تهران ثبت‌نام کرد.منبع: افکارنیوز
بورس شغل دوم درآمد اول
ثروت سازی و تحول مالی در بازار بورس چگونه ممکن است ؟
دوره آموزشی رایگان آنلاین صوتی و تصویری
برای آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس فردا دیر است ، مهمترین سرمایه خود یعنی زمان را در آموزش از دست ندهیم. بیش از "3500" نفر در این دوره شرکت کرده اند
اطلاعات شما کاملا نزد ما امن است و تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار نمی گیرد و ایمیل ها و پیامک های نامربوط تبلیغاتی ارسال نمی گردد.
این 5 فایل ویدئویی و 10 فایل صوتی حاصل ساعت ها بررسی و تلاش چند کارشناس برای معرفی بازار بورس و به هدف آشنایی علاقه مندان به ثروت سازی و تحول مالی است. لطفا فقط اگر جز دسته فوق هستید در دوره ثبت نام کنید و این دوره را به دیگر علاقه مندان نیز معرفی کنید .
5
10
۹۷۰dar90 vasat
۹۷۰dar90 vasat

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin
از همین حالا در جریان پیش بینی بزرگان بازار باشید