2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی شراز در خصوص وضعیت پالایشگاه هاReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 17Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی شراز در خصوص وضعیت پالایشگاه هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی شراز در خصوص وضعیت پالایشگاه ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی شراز در خصوص وضعیت پالایشگاه هاشرکت های پالایشی و پتروشیمی از جمله شرکت هایی هستند که سهام آن ها در بورس چندان با اقبال رو به رو نیست و این در حالی است که این صنایع جزء صنایع مادر کشور به حساب می آیند. از طرفی طی یک هفته گذشته قیمت نفت هم رشد خوبی داشته و بالای ۵۰ دلار تثبیت شده است که این موضوع می تواند در بسیاری از شرکت های ایرانی از جمله پالایشگاه ها تاثیرگذار باشد. شرکت پالایش نفت شیراز در چند وقت اخیر بازدهی خوبی را به ثبت رسانده و در برهه هایی با صف خرید نیز رو به رو شد که رادیوسهام با ناصر تنگستانی مدیرمالی این مجموعه به بحث نشست و در خصوص این موضوع و برنامه های شرکت گفتگو کرد.

۱- با توجه به اینکه سهم شراز متعلق به شرکت پالایش نفت  شیراز در چند ماهه اخیر دارای نوسانات زیادی بوده و منتج به بازده بالای ۱۰۰ درصدی این سهم شده است، دلیل را در چه چیزی می بینید؟

برنامه ها و اقدامات انجام شده مربوط به بودجه پیش بینی شده پالایش نفت شیراز مطابق با پیش بینی ها بوده و همانند آنچه که سنجیده بودیم پیش رفتیم، این شرکت توانسته مطابق با سیاست های هیات مدیره و هم سو با برنامه های آن پیش رود و تا به اینجای سال مالی را نیز به موفقیت پشت سر گذاشته، برنامه ها و پروژه های شرکت همان پروژه های گذشته بوده و تغییری در پروژه ها مانند پروژه و یا طرح جدید و یا حتی در دست احداث وجود ندارد.

حتما بخوانید :  اعلام زمان برگزاری مجمع ۱۰ نماد بورسی

۲- بودجه از نظر مقداری و ریالی تامین شده است؟

بودجه شرکت پالایش نفت شیراز تاکنون از نظر مقداری متناسب با بودجه پیش رفته و تلاش ما محقق شدن کامل بودجه و رسیدن به ای پی اس مورد نظر است. با توجه به اینکه تا نیمه سال مطابق با بودجه پیش رفته ایم انتظارات نیز ادامه همین روند را در برای ادامه سال جاری دارد. از نظر ریالی نیز باید منتظر اعلام نرخ ها از طرف وزارت نفت باشیم که هنوز به ما نرخی اعلام نشده است و ما منظتر این اعلام از جانب وزارت مربوطه هستیم و تا نرخی اعلام نشود نمی توان در مورد تعدیل بودجه نظری داد.

۳- دلایل صف خریدهای این سهم را در برهه هایی از زمان در بازار سرمایه چه می دانید؟

این موضوع به نظر سهامداران و تحلیل های آن ها باز می گردد و هر معامله گری با توجه به تحلیل خود اقدام به خرید یا فروش سهم می کند چرا که تغییری در روند برنامه های شرکت رخ نداده و همان طور که در بالا ذکر شد اقدامات و طرح های شرکت همان طرح های گذشته بوده و مطابق با بودجه پیش می رود و تغییری در پروژه های شرکت ایجاد نشده است پس نمی توان دلیل صف خرید را به تغییر در برنامه ها یا ایجاد پروژه جدید نسبت داد ضمن اینکه سهامدار عمده نیز برنامه ای برای تغییر در روند قیمتی سهم نداشته؛ در ادامه باید متذکر شد البته رشد قیمتی نفت و فراورده های حاصل از آن را می توان دلیل بر صف خرید شرکت هایی همچون پالایش نفت شیراز دانست چرا که این موضوع می تواند جز عوامل تاثیرگذار بر شرکت های پتروشیمی و پالایشی به نظر بسیاری از تحلیلگران و معامله گران باشد.

حتما بخوانید :  سود هرسهم «غمینو» به ۵۳۹ ریال رسید

۴- اثر افزایش قیمت نفت بر شرکت های پالایشی چگونه است؟ آیا این نوسانات قیمت ها تاثیر مستقیم بر رشد فروش و در نتیجه سودناخالص شرکت ها می گذارد؟

با اتکا به تجربیات گذشته و وجود نوسانات قیمت نفت، این نوسانات هرگز به طور مستقیم بر سودآوری شرکت های فعال در صنعت پالایشی تاثیر گذار نبوده است دلیل آن هم به تعیین نرخ فروش فرآورده های نفتی این شرکت ها از جانب دولت بازمی گردد و تا زمان اعلام نشدن آن نمی توان تاثیر آن را به طور مستقیم مشخص و بررسی نمود اما اینکه رشد قیمت نفت بر سودآوری این شرکت های فعال در صنعت پالایشی اثرگذار خواهد بود، غیر قابل انکار است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.