2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت چادرملو در خصوص وضعیت این شرکت و دیگر شرکت های گروهReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 18Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت چادرملو در خصوص وضعیت این شرکت و دیگر شرکت های گروهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت چادرملو در خصوص وضعیت این شرکت و دیگر شرکت های گروه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت چادرملو در خصوص وضعیت این شرکت و دیگر شرکت های گروهچندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه از ابتدای سال ۹۶ به بعد صادرات مواد خام سنگ آهنی‌ها به دلیل افت قیمت جهانی، متوقف خواهد شد و این معادن محصولات خود را پس از فرآوری و ایجاد ارزش افزوده به خارج از کشور صادر خواهند کرد. در همین زمینه و برای بررسی تاثیرات این تصمیم در معادنی نظیر چادرملو، رادیوسهام به سراغ محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو رفته و در خصوص این مسئله با وی به گفتگو پرداخته است.

 

۱- خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه صادرات خام سنگ آهن از سال ۹۶ متوقف می شود. اگر ممکن است جزییات این خبر را توضیح دهید. با این کار آینده شرکت هایی مانند چادر ملو و گل گهر چگونه خواهد بود؟

شرکت های چادر ملو و گل گهر اصلا سنگ آهن خام صادر نمی‌کنند. همه سنگ آهن این دو شرکت در داخل به فروش می‌رود و تنها مقداری از سنگ آهن دانه بندی صادر می شود که امسال در این مورد هم صادراتی انجام نشده است. اصولا برنامه این دو شرکت تامین بر نیاز و مصرف داخل است.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

این خبر بیشتر مربوط به معادن کوچک خصوصی است که در جاهای مختلف کشور استخراج می کنند و فرآوری ندارند و همان ماده خام را صادر می کنند. اما ما تنها مقدار کمی دانه بندی صادر می کردیم که آن هم به اسم سنگ آهن خام شناخته نمی شود. برنامه اصلی ما تولید کنستانتره و گندله است.

۲- در خصوص کنستانتره و گندله چه واحدهایی را در دست احداث دارید؟

توسعه های ما تکمیل شده است و در حال توسعه فولاد هستیم و فولاد یک میلیون و ۳۰۰ هزار تنی ما در آینده نزدیک راه اندازی می شود.

۳- این موضوع تا چه اندازه بر صورت های مالی شما تاثیر گذار خواهد بود؟ تاثیر آن را در دوازده ماهه امسال خواهیم دید؟

سال آینده تکمیل می شود. اگر ما الان این طرح را راه اندازی کنیم در سال آینده به نصف ظرفیت خواهیم رسید و از اول سال آینده بر روی درآمد زایی شرکت تاثیر خواهد داشت.

۴- بدهی‌ها و مطالبات شما شما از دولت در چه وضعیتی است؟

در قسمت برق مقداری مطالبات داریم که البته در مورد بهره مالکانه نیز مقداری بدهی داریم در نتیجه طلب زیادی از دولت نداریم. اما در خصوص پرداخت بهره مالکانه توافقاتی صورت گرفته و در حال پرداخت است.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

۵- قرار است که تهاتر شود؟

خیر بر طبق برنامه ریزی که صورت گرفته است مقداری از آن تهاتر است و باقی پرداخت می شود.

 

۶- تا چه زمانی به طور کامل پرداخت می شود؟

من فکر می کنم که تا پایان امسال تسویه خواهد شد.

۷- در خصوص نامه تعدیل مثبت ۴۲ ریالی که به سازمان ارسال شده، نکته ای دراین خصوص مطرح است که فعالان بازار معتقدند در دو سال آینده احتمال تعدیل مثبت های صورت های مالی سه ماهه و شش ماهه و سالانه برای شرکت شما بسیار زیاد است و در نتیجه نماد کچاد تا چند سال آینده تعدیل منفی نخواهد داشت. به نظر شما دوران بد سنگ آهنی ها به پایان رسیده است؟

یک امیدواری وجود دارد و تمام این مسائل به قیمت فولاد بستگی دارد. اگر قیمت فولاد بهبود یابد، به صورت منطقی سنگ آهن هم رشد خواهد داشت. در حال حاضر به نظر می رسد که صنعت فولاد، دره مرگ را پشت سر گذاشته است و امیدواریم که به این شکل وضعیت ادامه یابد.

۸- فولاد هم مانند صنایعی مثل مسکن دوران رکود و رونق دارد؟

تولید فولاد در دنیا بسیار زیاد است و به همین دلیل وقتی اتفاق خاصی می افتد که نیاز است تولید کاهش پیدا کند، به یک باره تاثیر شدیدی بر روی قیمت فولاد می گذارد.

حتما بخوانید :  شفاف سازي " دپارس" در مورد نوسان قيمتي

۹- یعنی ما در حال حاضر دچار افت تولید شده ایم؟

بله. کشور چین به یکباره تولید خود را کاهش داد و از طرف دیگر با ارزان خریدن سنگ آهن قیمت تمام شده فولاد چین هم کاهش پیدا کرد، در نتیجه با قیمت های پایین تر به کشورهای مختلف صادرات خود را افزایش داد و بعد از آن این کار، تولید کشورهای دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داد. البته این شرایط در حال بهبود است.

۱۰- فکر می کنید که این روند تا چند سال ادامه داشته باشد؟

امیدواریم تا وقتی که ما مسئولیم خوب باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.