2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس کمیته زغال سنگ خانه معدن ایران در خصوص وضعیت شرکت های این گروه در بازار سرمایهReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 21Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس کمیته زغال سنگ خانه معدن ایران در خصوص وضعیت شرکت های این گروه در بازار سرمایهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس کمیته زغال سنگ خانه معدن ایران در خصوص وضعیت شرکت های این گروه در بازار سرمایه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

قیمت جهانی محصول زغال سنگ از دی ماه سال گذشته تاکنون سه برابر شده، اما تولید کنندگان ایرانی از این رشد بی بهره مانده‌اند؛ به باور کارشناسان دلیل این مسئله نیز انحصار در خرید محصولات آنها از سوی مجتمع های فولادی و در عین حال عدم تمایل فولادسازان برای عرضه و قیمت گذاری محصولات با قیمت جهانی عنوان شده است.

در واقع این موضوع باعث عدم تغییر نرخ فروش شرکت‌های زغالی شده و از سوی دیگر به دلیل رکود صنعت فولاد و زیان تولید در صنعت فولاد، تمایل به انعقاد قراردادهایی مبنی بر قیمت جهانی از سوی خریداران وجود ندارد. در این حالت میل فولاد سازان مبتنی بر مذاکره از سوی مجتمع‌های فولادی با تولید کنندگان زغال سنگ به جای کشف قیمت منصفانه است که این موضوع سود شرکتهای زغالی را با عدم تغییر مواجه می سازد.

بنابراین رادیوسهام در همین زمینه به سراغ محمد مجتهدزاده، رییس کمیته زغال سنگ خانه معدن ایران رفته و با وی در خصوص آخرین وضعیت صنعت زغال سنگ به گفت‌وگو پرداخته است.

 

۱- نرخ محصولات زغال سنگ در شرکت­های زغال سنگی از زمستان گذشته تا به حال حدود ۳الی ۴ برابر شده، اما سودی که شرکت­ها در مجامع توزیع می کنند تغییری نکرده است، شما علت این مساله را چه چیزی می دانید؟

قیمت جهانی زغال سنگ افزایش بالایی داشته است، ولی متاسفانه در داخل کشور به دلیل اینکه خرید آن در انحصار ذوب آهن است و این شرکت هم مصوبات وزارت صنعت و معدن را در خصوص افزایش قیمت اجرائی نکرده، همین عامل سبب شده که شرکت‌های تولید کننده زغال سنگ در داخل کشور در شرایط اقتصادی نامطلوبی قرار گیرند. به رغم اینکه در سطح جهانی این افزایش قیمت می تواند در ایران احیاء و یا حتی رشد داشته باشد، متاسفانه در داخل کشور این اتفاق نیافتاده است. در حال حاضر هم این بحث مورد انتقاد بخش خصوصی است که چرا در این شرایط از طریق قیمت به بخش زغال سنگ کمکی نمی کند، چرا که قبلا خود وزارت خانه بر این امر تاکید داشت که ما باید بر اساس قیمت جهانی خرید را انجام دهیم، ولی متاسفانه در شرایط فعلی با اینکه قیمت بالا رفته است، ذوب آهن این مصوبه را اجراء نمی کند. این مشکل سبب شده شرکت ها چه در بورس و چه خارج از آن در شرایط اقتصادی علی رغم افزایش قیمت تغییری مشاهده نکنند و حتی ضعیف تر هم شده باشند، چرا که هزینه‌های آنها به خصوص دستمزد که مهم ترین عامل در تغییر قیمت زغال سنگ است، بر اساس مصوبه دولت امسال ۱۵درصد افزایش هزینه داشته است.

حتما بخوانید :  پیش بینی افق صعودی سهام از دو منظر

 

۲- شرکت های زغال سنگی برنامه ای برای صادرات ندارند؟

ایران در حال حاضر متاسفانه وارد کننده زغال سنگ است. ما بیش از یک میلیون تن وارادت کنستانتره زغال سنگ داریم یعنی ما با وجود افزایش قیمت مجبور به خرید هستیم و کمکی به تولید داخلی صورت نمی گیرد. به هرحال در بحث زغال سنگ، در شرایط مطلوبی قرار نداریم دو روز اخیر هم مکاتباتی با وزیر داشتیم که تعدیل جهانی در رابطه با زغال سنگ در داخل هم اعمال شود.

 

 

۳- آیا این انحصاری که دولت در بحث خرید محصولات شما ایجاد کرده، در ازای آن می خواهد به شما یارانه ای پرداخت کند؟

خیر.

۴- شما آینده این صنعت را چطور پیش بینی می کنید؟

ما امیدوار بودیم که افزایش قیمت جهانی زغال سنگ، ایران را هم احیاء کند، ولی در این چند ماه اخیر که شاهد این افزایش قیمت بوده ایم، متاسفانه دولت از این مساله استفاده نکرد که یک انگیزه برای سرمایه گذاران ایجاد کند، من در حال حاضر شرایط را نامطلوب می بینم. زغال سنگ در ایران در شرایط فعلی بر اساس نیاز ذوب آهن شکل گرفته است، ما بازار گسترده ای نداریم شاید در چند سال آینده واحدهای مشابه ای که دارد با کلی فولاد به بهره برداری رسیده و بازار دیگری ایجاد شود، ولی در حال حاضر صرفا نیاز و شرایط ذوب آهن است که وضع زغال سنگ را در ایران تعریف می کند.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

درحال حاضر هم ذوب آهن بهانه ای که عنوان می کند این است که چون من در شرایط مساعدی نیستم و خودم در زیان هستم، نمی توانم بالاتر از این قیمت که مربوط به دوسال قبل است، زغال خریداری کنم. تا ابتدای سال جاری پاسخ ذوب آهن این بود که وقتی قیمت جهانی پایین است، من نمی توانم خرید بیشتری انجام دهم. حال که قیمت جهانی بالا رفته و حتی به دوبرابر سال قبل رسیده، ذوب آهن عنوان می کند که  شرایط اقتصادی من اجازه نمی دهد افزایش قیمتی که وزارت خانه تصویب کرده را عملی کنم. خوب عملا در این شرایط برای برنامه ریزی و قابل سرمایه گذاری زغال سنگ وجود ندارد، چرا که بازار تعیین کننده است. فعلا شرایط نامطلوب و ناامید کننده ای وجود دارد من نمی توانم پیش بینی شرایط خوبی را داشته باشم مگر اینکه یا ذوب آهن تجدید نظر کند یا اینکه در بازار دیگری گشایش رخ دهد.

 

۵- شما شرایط و توانایی این را دارید که کلا ارتباطات خود را با ذوب آهن قطع کرده و کل محصولات خود را صادر کنید؟

زغال محصولی است که خریداران آن معمولا معاملات طولانی مدت با حجم بالا دارند. این کار مستلزم یک زمان برای برنامه ریزی و یک بنیه­ است. در حال حاضر من در دسترس نمی بینم اگر قیمت جهانی پایدار بماند، چرا در آن صورت این معادن احتمالا به چنین سمتی حرکت خواهند کرد. پس اگر شرکت ها  پایین تر از قیمت جهانی بفروشند که هم سود خودشان بیشتر شود و یک بازار همیشگی برای محصول خود داشته باشند می شود چنین پیش بینی کرد، باید منتظر ماند و چند ماهی صبر کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.