2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

رئیس جمهور گفت: تا زمانی که تقاضای بازار کم باشد تولید به‌وجود نمی‌آید چه تولیدات داخلی و چه خارجی، به همین دلیل نباید اجازه دهیم اجناسی که در داخل آمادگی تولید دارند، از کشورهای خارجی وارد شوند.

به گزارش رادیو سهام ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان مرکزی اظهار داشت: یک بخش از کارها ایجاد فضای بود، آن فضای مناسب برای محیط کسب و کار، یک بخش هم فضای داخلی، یک بخشی فضای تعامل در سطح جهان و بخشی تعامل دولت با بخش خصوصی است و بخش خصوصی و دولتی با ایرانیان با کار آفرینان خارج از کشور است در مجموع دنیای امروز اقتصاد مرز نمی شناسد، شبیه به علم و هنر است و اطلاعات مرز نمی‌شناسد و یک حادثه اگر در شرق یا غرب عالم اتفاق می‌افتد یا یک پدیده نوظهوری که بشر با آن روبه‌رو می‌شود یکجا باقی نمی‌ماند شرایط در حال حاضر شرایط ارتباطات است و قرن امروز را باید قرن ارتباطات و اطلاعات نام‌گذاری کنیم.

وی افزود: تلاش دولت برای آماده کردن فضا است ما در حال حاضر در سفرهای خارج از کشور چه سفرهایی که من وقت می‌کنم یا مسئولان دولتی، کارآفرینان نیز حضور دارند و یکی از وظایف بر دوش سفرا، آماده کردن فضا برای کار و تلاش است چه ما فناوری صادر کنیم چه فناوری را بخواهیم وارد کشور شود.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در بسیاری از زمینه‌ها شرایط مناسب برای تبادل کالا، برای تبادل فناوری وجود دارد، با یک نگرانی به مسئله نگاه می‌کنیم و آن که جوان تحصیل‌کرده آماده کار و به اصطلاح فضا مناسب می‌شود جمعیت فعال و آماده برای فعالیت افزایش پیدا می‌کند و خود به خود در آمارها امید نیز برای افرادی هم که شاغل نیستند رو به افزایش است.

روحانی خاطرنشان کرد: ممکن است به ذهن بیاید که جمعیت فعال در صورتی وارد کار شود که شرایط را مهیا ببیند اما امید به فعالیت بزرگترین انگیزه برای حضور جمعیت فعال است.

وی ادامه داد: جوانی که تحصیل کرده و آماده کار است گمان کند که کار نیست دنبال کار نمی‌رود بنابراین اول باید مسئله امید را مورد توجه قرار داد.

حتما بخوانید :  فروش استثنایی جدید محصولات ب ام و توسط پرشیا خودرو +جزئیات

رئیس‌جمهور افزود: جمعیت فعال ما طبق آمار اخیری که مرکز آمار اعلام کرده در ۲-۳ سال اخیر سالانه به طور متوسط ۹۸۰ هزار و نزدیک به یک میلیون نفر است و به‌طور متوسط در فصول مختلف لااقل در ۷ فصل گذشته، جمعیت فعال ما ۹۸۰ نفر است و این یک جمعیت بالایی است، جمعیتی جوان تحصیل کرده است.

روحانی با اشاره به میزان مشاغل موجود گفت: مقدار ایجاد اشتغال در فصول گذشته تقریبا رکورد بوده است یعنی به‌طور متوسط سالانه ۷۱۴ هزار نفر مشغول به‌کار شدند، البته شاغل با جمعیت متقاضی و فعال فاصله وجود دارد. یک میلیون جمعیت فعال است در حالی که اشتغال ایجاد شده نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر است.

رئیس جمهور به مسئله تولید اشتغال در کشور اشاره کرد و گفت: به تعداد ۷۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود اما بازهم با نیازمندی‌ها فاصله داریم در زمینه اشتغال نکته مثبتی که در ایران وجود دارد شرایط امنیتی بالا و جمعیت جوان فعال برای فعالیت اقتصادی است.

وی افزود: ایران دارای جایگاه کم‌نظیر جغرافیایی، معادن بزرگ و متعدد، منابع انرژی و غیره است که همه این موارد شرایط را برای فعالیت در این منطقه مناسب می‌سازد. با ثباتی که در اقتصاد فعلی ایجاد شده است روند تورم در سه سال اخیر کاهنده بوده که علامت مثبتی برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان است.

روحانی خاطرنشان کرد: با وضعیت کنونی قدرت پیش‌بینی آینده و چگونگی برنامه‌ریزی برای تولید و رشد اقتصادی را داریم همچنین رشد اقتصادی از امسال روندی مناسب دارد و پیش‌بینی ما برای رشد اقتصادی رشد ۵ درصدی است که اگر تلاش‌ها افزون شود، بدون شک این مقدار نیز افزایش می‌یابد و در پایان سال شاهد افزایشی بیش از مقدار پیش‌بینی شده هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ظرفیت‌های موجود باید به فعالیت درآیند زیرا تنها وجود ماشین‌آلات کفایت نمی‌کند و کلانشهر اراک دارای منابع ماشینی بسیاری است به‌طور مثال مجموعه واگن پارس این شهر ظرفیت تولید بیش از یک‌هزار واگن باری و مسافری را دارد و تعداد کارگر کارآزموده و مهندسان نیز به حد نیاز است اما امروزه تقاضا در بازار حرف اول صنعت است.

حتما بخوانید :  تحریم آمریکا علیه ایران طلای جهانی را گران می‎کند؟

روحانی ادامه داد: تا زمانی که تقاضای بازار کم باشد تولید نیز به‌وجود نمی‌آید چه تولیدات داخلی و چه خارجی باشند به همین دلیل نباید اجازه دهیم اجناسی که در داخل آمادگی تولید را دارند، از کشورهای خارجی وارد شوند. امروزه امکانات و تجهیزات با نیازمندی‌ها توازن ندارند و نیازمند به‌روز رسانی و فناوری نوین هستند.

رئیس جمهور با اشاره به نوآوری و بروزرسانی گفت: نوآوری و بروزکردن فناوری امر مهمی است. در صنایع نفت و گاز هم همین مشکل را داریم. بازیافت‌ها در منابع نفتی ما نیاز به تکنولوژی دارد و برای آن‌که میعانات گازی اُفت نکند، نیاز به تکنولوژی جدید داریم و در دنیای امروز کشوری و شرکتی بدون ارتباط با بیرون ممکن است با یک شریک کار را آغاز می‌کنیم، در اینجا استعداد ایرانی‌ها فوق متوسط است اما این حرف درست نیست بگوییم روی پای خود باید بایستیم و روی پای خود ایستادن به معنی قطع ارتباط با بقیه نیست.

روحانی خاطرنشان کرد: روی پای خود می‌ایستیم یعنی از منابع خود بهترین شکل بهره بگیریم، مگر در همین جاده ابریشم تاجران ما فعال نبودند ما باید تقاضا را تحریک کنیم و بازار را به دست آوریم تا حرکت خوبی داشته باشیم و تلاش دولت کاهش مشکلات است.

رئیس جمهور بیان کرد: در نشست آخر صندوق توصعه ملی نرخ سود را کاهش دادیم به ۱۱ درصد و ۷ درصد مناطق محروم یعنی صندوق علامت به بانک‌ها دهد وقتی تورم ما تک‌رقمی می‌شود سود ما باید متناسب باشد تا سرمایه‌گذار بتواند سرمایه‌گذاری کند، بتواند رقابت کند زیرا هیچ بخش اقتصادی بدون رقابت به رشد نمی‌رسد و باید رقابت بین‌المللی و داخلی داشته باشیم زیرا با رقابت پیشرفت می‌کنیم همان طور که در کلاس درس برای نمره بهتر رقابت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی رقابت فشرده می شود، وقتی دانشگاه‌ها باهم رقابت می‌کنند و از سویی دانشگاه‌های دنیا رقابت می‌کنند نشانگر همان رقابت است که خدا برای پیشرفت قرار داده است زیرا ساز و کار غیررقابتی مشکل ایجاد می‌کند و دنبال ایجاد شرکت و مشارکت برای بنگاه‌های خارجی را تسهیل کنیم و با برخی شرکت‌های خارجی در فناوری و تکنولوژی و صادرات کالا مشارکت کنیم و حرکت خوبی در کشور به وجود آید.

حتما بخوانید :  اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی به سازنده‌ها در بافت‌ فرسوده|نرخ سود ۹ تا ۱۱ درصد

روحانی افزود: این حرکت در کشور وجود دارد و این حرکت در بعد از برجام سریع‌تر انجام می‌شود تعامل بانکی را به حالت بانکی برگردانیم و همه کشورها متقاضی هستند و همه جا قرارداد امضا می‌شود و فعالیت بانک‌ها از سر گرفته می‌شود تا زمینه برای فعالیت اقتصادی فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: گزارشات صندوق جهانی پول در دوران سختی فروش نفت بهترین عملکرد را در بین صادرکنندگان و وارد کنندگان داشته است و همه شاخص‌های صندوق مثبت و به سمت رشد بوده است و آنها پیش‌بینی‌شان رشد اقتصاد و کاهش تورم است و همین طور خواهد بود و همه داده‌های ما در سمت تحرک مثبت قرار داشتن را نشان می‌دهد.

رئیس جمهور با اشاه به برگزاری جلسات مختلف برای برطرف مشکلات گفت: این جلسات هم برای حل مشکلات است و باید بخش دولتی و خصوصی تذکرات لازم دهد، بخش گردشگری هم که اشاره شد بخش بسیار مهمی است و استان مرکزی با جایگاه خاص که به تهران و اصفهان و براساس عنوان به حقیقت مرکزیت دارد، اگر نتوانیم گردشگر داخلی و خارجی را با این همه امکانات موجود و جاذبه‌ها طبق آن چیزی که در همه کشور که راه‌حلی برای رفع معضل بیکاری، ترویج و توسعه زیرساخت‌های گردشگری است.

وی افزود: رشد ما در گردشگری به طور نسبی در ۲ تا ۳ سال گذشته بد نبوده اما نیاز به رشد سریع‌تر داریم و امیدوارم در این استان هم شاهد تحرک و رشد در بخش‌های مختلف فناوری، اقتصادی، تولیدی، گردشگری باشیم و شاهد استان مرکزی و اراک آباداتر با سیمایی بهتر باشیم.

خبر انتخاب شده برای شما

موسسه سرمایه گذاری ای بی ان امرو پیش بینی کرده است که قیمت جهانی هر اونس طلا طی ماه های آینده نیز به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.
برچسب ها: ,