2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن انبوه سازان تهران در خصوص پیش بینی زمان رونق مسکنReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 25Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن انبوه سازان تهران در خصوص پیش بینی زمان رونق مسکنگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن انبوه سازان تهران در خصوص پیش بینی زمان رونق مسکن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن انبوه سازان تهران در خصوص پیش بینی زمان رونق مسکنحسن محتشم، رئیس انجمن انبوه سازان تهران در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص تحرکات بازار سرمایه در سهام شرکت‌های انبوه سازی عنوان کرد که احتمالا با توجه به بحث ورود هیات های خارجی و نیز برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران به هر حال شاهد یک تحرک در اقتصاد کلان کشور هستیم که این تحرک و تغییر، بخش های مختلفی را به ویژه در بخش مسکن تحت تاثیر قرار می دهد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر فضای بازار مسکن گفت که با توجه به انتخابات پیش رو که سال آینده برای ریاست جمهوری داریم، به نظر می رسد تا شهریور ماه سال آینده اتفاق خاصی نیفتد. ولی بعد از آن دیگر بستگی به انتخابات دارد که آیا دولت تغییر می کند یا نه و تصمیماتی که دولت در اقتصاد کلان کشور می گیرد بخش مسکن هم را شامل می شود، یا خیر.

۱- در چند هفته گذشته در بازار سرمایه توجه ویژه ای نسبت به شرکت های انبوه سازی شده است، شما  دلیل این امر چه می دانید؟

احتمالا با توجه به بحث ورود هیات های خارجی و نیز برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران به هر حال شاهد یک تحرک در اقتصاد کلان کشور هستیم که این تحرک و تغییر، بخش های مختلفی را به ویژه در بخش مسکن تحت تاثیر قرار می دهد.

مسکن در کشور ما جزو صنایع پیش ران است و در اولویت قرار دارد و کاخانجات زیادی در داخل کشور در ارتباط با مسکن فعالیت می کنند. در عین حال تولیدات داخلی ما در شرایط رقابتی با مشابه خارجی خود یک مقداری روان نیست و نمی تواند راحت رقابت کند و اینها عموما مصرف داخلی دارند. مصرف داخلی این تولیدات بستگی به صنعت ساختمان دارد که طبیعتا اگر این صنعت رونق پیدا کند، آن صنایع داخلی که صنایع کمی هم هستند و در ارتباطی که با صنایع ساختمانی دارند، آنها هم رونق پیدا می کنند. در عین حال باید به این مساله توجه داشته باشیم که ما از نظر مسکن با توجه به پراکندگی و میزان جمعیتی که در کشور که جوان هستند و سالانه حداقل۵۰۰هزار ازدواج داریم با معنی این نیاز که در سال این مقدار تقاضا در بخش مسکن اضافه می شود.

حتما بخوانید :  تحقق سود 122 تومانی برای هر سهم «کگل»

ضمن اینکه یک مقداری بین ۱۵ تا ۲۰ درصد هم ما طلاق داریم که این مسئله به تنهایی ۵۰درصد سطح تقاضای مسکن را ایجاد می‌کند. اینها در شرایطی که تولید مسکن ما تا به حال به مقدار تقاضای بالقوه ای که در هرسال وجود داشته، نبوده و هر سال در واقع کمبود مسکن ما بیشتر می شود، تمام این داده‌ها بر اساس آماری است که وزارت شهرسازی منتشر کرده است. بنابراین طبیعی است که آینده خود بخش مسکن از نظر سرمایه گذاری توجیه پذیر شود.

همین طور شما اگر نگاه کنید علی رغم اینکه ما سه سال رکود داشتیم، اما اگر به اول انقلاب نگاه کنید، مشاهده می‌شود که سرمایه گذاری دربخش مسکن انجام شده، تقریبا بهترین توجیه را نسبت به سایر بخش ها در دراز مدت داشته است. بنابراین این بحث طبیعی به نظر می آید که سرمایه‌گذاران به شرکت های انبوه ساز مراجعه کنند و از امکانات پول به خصوص در بخش صندوق زمین و ساختمان و مسکن یا به صورت فرصت‌های ساختمانی استقبال کنند. بنابراین اقبال به سهم‌های انبوه سازان منطقی و طبیعی به نظر می‌رسد.

۲- غیر از این مسائلی که عنوان کردید، نکته یا اتفاق دیگری در این خصوص رخ نداده که نظر سهامداران را جلب کرده باشد؟

در شرایط فعلی با توجه به بودجه ای که در شرکت سرمایه گذاری انجام دادند، سهام دار هم به دنبال تامین منافع اقتصادی خود ترجح می دهد در بخش شرکت های ساختمانی سرمایه خود را به کار اندازد که هم از امنیت خوبی برخوردار باشد و هم از حاشیه سود مرغوب بتواند بهره ببرد.

حتما بخوانید :  شاخص بورس تهران در اردیبهشت ماه چند درصد رشد داشت؟

۳- وضعیت ملک را چگونه بررسی می کنید خبرهایی مبنی بر خرید و فروش ملک و رونق مسکن را به همراه دارد درست است؟

رونق را نمی توانیم هنوز عنوان کنیم، ولی اگر می بینید یک مقداری تغییر در رکود ایجاد شده، دلیل آن تسهیلاتی است که وزارت راه و شهرسازی از طریق بانک مسکن ارائه کرده است؛ مقداری تسهیلات وارد چرخه بازار می شود. این مسئله درحال جذب بخشی از متقاضیان مسکن است و این جذب مقدار زیادی از آن مربوط به خانه اولیه هاست که توانستند وام بگیرند. بنابراین، این عدد قابل قبولی است ، همچنین در استفاده از تسهیلات دوم، بانک مسکن دارد از طریق اوراق وام می دهد. ضمنا از طریق اعطای تسهیلات به سازندگان انبوه سازها که وام ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی است، این تحرک نیز صورت گرفته است. اینها یک مقداری جاذبه ایجاد کرده که ما در بازار مسکن شاهد رونق در بخش واحدهای متوسط قیمت و کوچک متراژ باشیم. اما رونقی که باید در بخش مسکن به وجود بیاید ایجاد نشده و به نظر می رسد که در سالهای آینده هم در واقع این اتفاق نیافتد. ولی تغییر و تحول و اتفاقاتی که در بازار مسکن مشاهده می کنید، ناشی از تسهیلاتی است که در خصوص مسکن ایجاد شده است.

۴- شما اگر بخواهید یک تارخ دقیق را برای خروج مسکن از رکود عنوان کنید، چه تاریخی است؟

امسال نیست اما سال آینده ما شاهد رونق خواهیم بود. دولت تا بخش اقتصاد کلان کشور را فعال نکند، هیچ بخشی روتق منطقی خود را به دست نخواهد آورد. اما با توجه به بحث اجرایی شدن برجام و ورود هیات های خارجی و مذاکراتی که انجام می دهند، تغییراتی را در اقتصاد کلان شاهد خواهیم بود که در آن تغییرات بخش مسکن هم سهم خودش را به دست خواهد آورد.

ولی با توجه به انتخابات پیش رو که سال آینده برای ریاست جمهوری داریم، به نظر می رسد تا شهریور ماه سال آینده اتفاق خاصی نیافتد. ولی بعد از آن دیگر بستگی به انتخابات دارد که آیا دولت تغییر می کند یا نه و تصمیماتی که دولت در اقتصاد کلان کشور می گیرد بخش مسکن هم را شامل می شود، یا خیر.

حتما بخوانید :  شناسایی سود خالص 71 تومانی برای هر سهم "خدیزل"

۵- پس از اینکه رونق در بازار شکل بگیرد به نظر شما چقدر طول می کشد که صورت های مالی شرکت های انبوه سازی دستخوش تعدیل مثبت شوند؟

معمولا بازار که رونق بگیرد، یک دفعه در شروع رونق شرکت ها به سود نمی رسند، اما وقتی رونق شکل می گیرد لاجرم یک زمانی طول خواهد کشید.

۵- این زمان چقدر طول می کشد؟

در آن دوره زمانی که رونق در واق صورت می گیرد، بستگی به امکانات و شرایط هر کشوری دارد که شرکت از این امکانات چقدر استقاده کند.

۶- شما به صورت میانگین اگر بخواهید یک تایمی را متصور شوید این تایم چقدر است؟

نمی شود زمان مشخصی را تعیین کرد، ولی مطمئنا اگر ۶ ماه زمان باشد که بازار تغییر کند، در این ۶ ماه تقریبا می توانیم این میزان تغییر را درهمه شرکت ها حس کنیم.

۷- به نظر شما افزایش میزان وام مسکن صندوق پس انداز یکم که وام ۱۶۰ میلون تومانی پرداخت می کند،  بر بازار ملک تاثیر گذار بوده است؟

بله در بخش مخاطبین اولیه  تاثیر گذاشته است، به حدی که ما می بینیم به هر حال درمعاملات ما شاهد رشد چه از نظر تعداد و چه از نظر مبلغ هستیم.

۸- چند درصد تغییر را نسبت به سال گذشته در خصوص معالات شاهد بودیم؟

۵ ماهه اول سال را نسبت به مشابه سال قبل حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.