2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق فرابورس در خصوص تعدیل مثبت پالایشی هاReviewed by سایت رادیوسهام on Oct 26Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق فرابورس در خصوص تعدیل مثبت پالایشی هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق فرابورس در خصوص تعدیل مثبت پالایشی ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سابق فرابورس در خصوص تعدیل مثبت پالایشی هاشرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی طی ارسال اعلامیه ای به شش پالایشگاه فعال در بازار سرمایه و سه پالایشگاه دولتی نرخ پایه ۲۰ فرآورده نفتی را از اول آبان ماه جاری تا اطلاع ثانوی تعیین کرد. بنابراین رادیوسهام، برای بررسی آثار این ابلاغیه به سراغ مصطفی امید قائمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مهر آیندگان به عنوان سهامدار عمده پالایش نفت اصفهان رفته و با وی به بحث پرداخته است.

۱- با توجه به ابلاغیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، بازار منتظر است که پالایشگاه ها یک تعدیل مثبت در صورت مالی جدید بدهند؛ آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟

به نظر من شاید قضاوت در خصوص این مسئله زود باشد، باید ابتدا قضیه به طور کامل روشن شود و بعد برآوردهای خود را داشته باشیم. بر اساس این مصوبه اولا اینها قیمت پایه محصولات خود را در بورس کالا بر اساس نرخ ارز مبادله ای تعیین می کردند، حالا این نرخ ارز مبادله‌ای با توجه به قیمت فعلی، به نرخ ارز آزاد تبدیل می‌شود؛ این نرخ ارز آزاد قیمت پایه بوده و معمولا مقداری رقابت روی این قیمت پایه وجود داشته و محصول اینها یک مقداری بیشتر از نرخ مصوب فروش می رفته است. بنابراین این افزایش قیمت مشمول آنها نمی شود، چون یک قسمت آن را در قسمت پیش فروش کالا در نظر گرفته بودند.

بحث بعدی که در این رابطه وجود دارد این است که هنوز روشن نیست که تاثیر این مصوبه روی خوراک چه می شود. یعنی ببینیم خوراک هم به همین نسبت افزایش پیدا می کند یا خیر؛ اگر افزایش پیدا کند، طبیعتا ما این را در سهم خوراک هم می بینیم. موضوع دیگر این است که درست است که این قیمت در بندرعباس چک می شود، ولی باید توجه داشته باشید که عمده آن قسمتی از محصول که در داخل فروش می رفت، خیلی از این قضیه تاثیر نمی پذیرد. بیشتر تاثیر ناشی از آن برای محصولاتی است که صادر می‌شود. بنابراین شرکت هایی که سهم صادراتی بیشتری داشتند، در واقع شرکت های مصرف کننده این محصولات، اینها اثر زیادتری را می پذیرند. این مربوط به شرکت های پایین دستی است که محصولات را مصرف می کنند، اما در کل می‌توان گفت که پالایشگاه ها نیز از این قضیه تعدیل مثبت می گیرند.

حتما بخوانید :  شاخص بورس تهران در اردیبهشت ماه چند درصد رشد داشت؟

 

۲- پس تعدیل مثبت پالایشگاه ها در راه است؟

اجرای این مصوبه منجر به تعدیل مثبت پالایشگاه ها می شود، ولی باید دید که خوراک آنها را وزارت نفت چگونه در نظر می‌گیرد، اگر خوراک هم به همین نسبت ارزش پیدا کند به آن شکل اتفاقی در پالایشگاه ها نمی افتد.

۳- پس این مسئله، معلول علت های دیگری است؟

بله، باید خوراک تعدیل شود و غیر از محصولات فردی که اینها می فروشند، چهار محصول اصلی که در پخش پالایش است با ارز مبادله‌ای به فروش می‌رسانند؛ چون خوراک را دولت با نرخ مبادله ای در بودجه خود حساب می کند، درواقع خرید محصولاتی مثل بنزین و چهار فرآورده اصلی را با نرخ ارز مبادله ای دیده است. به نظر می آید نمی تواند آن قسمت از خوراک را قیمتش را افزایش دهد. به هر حال این اثر وجود دارد ولی اثر منفی آن هم از روی یکسری شرکت های پایین دستی که مواد شیمیایی پالایشگاه‌ها را مصرف می کنند، بررسی می شود؛ به طور مثال شرکت هایی که روغن و قیر تولید می کنند، شرکت هایی که از نفت به عنوان مواد اولیه استفاده و نیز از محصولات پالایشگاه استفاده می کنند، دچار مشکل می شوند و سود آنها به همین نسبت کاهش پیدا می کند.

۴- آزاد سازی نرخ ارز چه تاثیری در پالایشگاه ها می تواند داشته باشد؟

چیزی که اتفاق می افتد این است که آزاد سازی نرخ ارز نسبت به اثری که درحال حاضر مشاهده می‌کنید، به آن صورت تاثیری نخواهد داشت. نکته دیگری که مطرح می‌شود این است شرکت‌هایی که فرآوده های پالایشگاه ها را خریداری می کنند، بعد از فرآوری، صادر می کنند. حال اگر این اتفاق بیافتد، سبب می شود که این شرکت‌ها از پالایشگاه های داخل کشور محصولات خود را دیگر خریداری نکنند، بلکه به اندازه خرید حجمی که معمولا این محصولات را به بندرعباس حمل کنند و آنجا بفروشند این افزایش نرخ اتفاق نمی افتد. در واقع شرکت‌های پایین دستی به قدری خرید می کنند  که بتوانند محصول خود را صادر کنند. بنابراین حاضر نیستند همان قیمت فوب را خریداری کنند، چون قرار است این محصول را صادر کنند، لذا خیلی برای آنها فرق نمی کند که به همان قیمت خلیج فارس خریداری و به همان قیمت هم بفروشند. اینکه ما فکر کنیم که مثلا الان تفاوت نرخ ارز آزاد ۳۶۰۰ تومان با ۳هزار تومان مبادله ای تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت، این گونه نیست، بلکه تمام اتفاقی که می‌افتد تنها ۲۰درصد قیمت را بالاتر می برد، اما در کل می‌توان گفت که اثر مثبت خود را خواهد گذاشت و سبب می‌شود که پالایشگاه‌ها تعدیل مثبت دهند. چیزی که حتما باید بررسی شود به نظرم بحث تصمیم وزارت نفت روی قیمت خوراک است.

حتما بخوانید :  تحقق سود 122 تومانی برای هر سهم «کگل»

۵- پیش بینی شما از وضعیت قیمت نفت در آینده چیست، آیا به ۶۰ دلار می رسد؟

هیچ کس نمی تواند به شما بگوید که من قیمت را پیش بینی می کنم، ولی شرایطی که در دنیا پیش می رود این است که قیمت نفت را دیگر از این بدتر نمی توان متصور بود، به نظر می آید قیمت نفت روبه بهبود است. حالا عربستان سعودی هم با وجود مشکلاتی که دارد و با آن روبه رو است، به نظر می آید این قیمت خیلی محتاطانه می تواند پتانسیل بالاتری داشته باشد.

۶- یعنی حتی با وجود این فریز نفتی که صورت گرفت؟

بله، این فریز نفتی هم گامی است در جهت حمایت از قیمت نفت.

۷- فریز نفتی سبب شد که همه انتظار داشته باشند که قیمت نفت جهش داشته باشد، آیا این اتفاق خواهد افتاد؟

درحال حاضر یک اثر کوچک می‌افتد؛ مثلا  فکر کنید یکی دو میلیون به مقدار تولید اضافه شود، می تواند اثرات خیلی زیادی را روی قیمت بگذارد. برای مثال اگر دو الی سه میلیون بشکه به تولید اضافه شود یا دو الی سه میلیون بشکه از تولید کم شود این می تواند قیمت را ۵۰ درصد بالا و پایین کند. ولی چیزی که هست و اثری که در مجمع دارد این است که مشاهده می‌کنیم یکسری از کشورهای تولید کننده نفت مثل لیبی و عراق اگر بخواهند وضعیت آرام تری را پیدا کنند، می توانند سهم بیشتری را تولید کنند و این مسئله یک عامل اضافه کننده عرضه است.

از طرف دیگر این قیمت نفت برای بسیاری از مصرف کنندگان قیمت جذابی است؛ یعنی مثلا برخی از کشورها به جای نفت از انرژی های دیگری استفاده می کردند، اما الان سعی می کنند که نفت را مصرف کنند، چون برای آنها ارزانتر در می آید. به نظر می آید در کوتاه مدت خیلی نمی شود تغییری را برای آن متصور شد، مگر اینکه انتخابات آمریکا تاثیر و شوکی را به آن وارد کند.

۸- پس ما می توانیم اینگونه به مساله نگاه کنیم که تا رسیدن به قیمت سربه سری با سایر انرژی ها این احتمال وجود دارد که قیمت نفت رشد پیدا کند، درست است؟

بله

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه " وبوعلي"

۸- با توجه به اینکه اگر عرضه فریز شود و عراق و لیبی هم در همین سطح باقی بمانند، و این فریز نفتی هم صورت گیرد، ولی تقاضا در ازای آن روبه افزایش می رود تا زمانی که قیمت سربه سر شود با سایر انرژی های که بخواهد جایگزین نفت شود، این مساله درست به نظر می رسد آیا؟

بله، ببنید اثر زمانی هم در این نکته تاثیرگذار است؛ به طور مثال امروز قیمت نفت افزایش پیدا کند تا زمانی که تولید به میزانی از حد معقول برسد. بالاخره در ۳۰ سال آینده جمعیت دنیا ۱۰ میلیارد نفر می‌شود، بنابراین ۴۰ درصد به جمعیت دنیا اضافه می‌شود اینها همه انرژی می خواهند، لذا انقدر هم نمی شود به آینده نفت بدبین بود.

در حال حاضر ارتباطات بین المللی بیشتر شده و به دنبال آن مسافرت های بیشتری نیز انجام می شود، همه اینها باعث می شود که نفت بیشتری مصرف شود. مثلا مسافرت هایی که حمل بار دارند، همه اینها در قیمت نفت اثر می گذارد. خیلی نمی شود به قیمت نفت بدبین بود، ولی اگر درحال حاضر مسئله خاصی رخ ندهد، به نظر می آید قیمت نفت در رنج ۵۰ الی ۶۰ دلار قابل تصور باشد.

به نظر من انتخابات آمریکا می تواند خیلی موثر باشد؛ اولا نکته‌ای که در این خصوص مطرح می‌شود این است که در زمان دموکرات ها به طور تاریخی قیمت نفت پایین بوده و در زمان جمهوری خواهان بالا بوده است. نکته دیگری که تاثیرگذار است مسئله ارزش دلار است. یعنی اگر ارزش دلار به خاطر مثلا برنده شدن یکی از کاندیداها تغییری کند، این شاید بتواند روی قیمت نفت اثر داشته باشد. به نظر می رسد تا انتخابات آمریکا قیمت نفت دارای نوسان نباشد. در انتخایات آمریکا هم به نظر اگر دموکات ها ببرند، که همین الان هم تا حدودی تاثیر خود را گذاشته، یعنی خیلی آن زمان نمی شود تغییر داد اگر جمهوری خواهان باشند، شاید همه چیز تغییر کند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.