2224, 
تاثیر انتخاب ترامپ در قیمت جهانی ارز و طلاReviewed by رادیو سهام on Nov 2Rating: 4.5تاثیر انتخاب ترامپ در قیمت جهانی ارز و طلاتاثیر انتخاب ترامپ در قیمت جهانی ارز و طلا
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مرتضی ایمانی‌راد اقتصادددان نوشتتاثیر انتخاب ترامپ در قیمت جهانی ارز و طلا: تعیین نرخ جدید بهره آمریکا بر روی نرخ بهره روى نرخ برابرى دلار و سایر ارزها اثر می گذارد.

رادیو سهام: روز چهار شنبه ساعت دو بعد از ظهر به وقت نیویورک نرخ بهره در اجلاس فدرال رزرو (بانک مرکزى امریکا ) تعیین مى شود و تمامى بازار هاى مالى فردا منتظر اعلام نرخ بهره هستند.این نرخ بهره روى نرخ برابرى دلار و سایر ارزها اثر می گذارد . یعنى اگر نرخ بهره بالا برود ، ارزش دلار هم به دنبال آن افزایش مى یابد و با بالا رفتن دلار بخش مهمى از کالاهاى پایه همانند نفت و فلزات پایه کاهش قیمت پیدا می کنند. در این زمینه طلا از همه کالاها به تغییرات دلار حساس تر است .

در زمینه تعیین نرخ بهره در روز چهارشنبه (امروز) چند نکته وجود دارد :

اول ، انتخابات ریاست جمهورى امریکا به اندازه کافى نوسان بالایى را در بازارهاى مالى ایجاد کرده است و فدرال رزرو سوخت اضافى به این آتش نمى رساند و بنابراین احتمال بسیار بالایى وجود دارد که نرخ بهره بالا نرود.

حتما بخوانید :  قیمت طلا رکورد پایین جدیدی زد

دوم ، درست است که ادعا مى شود که ترکیب فدرال رزرو سیاسى نیست ، ولى کاملا از سیاست عارى نیستند. ژانت یلن ، رییس فدرال رزرو امریکا به طور مشخص تمایلات قوى دموکراتیک دارد و بنابراین طبیعى است که براى ثبات در بازارها در چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهورى امریکا و با این فرض که کلینتون رقابت را می برد، نرخ بهره افزایش داده نخواهد شد.

سوم ، در سال گذشته میلادى نرخ بهره در امریکا در ماه دسامبر افزایش یافت و احتمال اینکه در امسال نیز نرخ بهره در دسامبر افزایش یابد زیاد است . در این صورت افزایش نرخ بهره در ماه نوامبر نامحتمل است .

چهارم ، اگر نرخ بهره افزایش نیابد و خط مشخصى فدرال رزرو براى ماه دسامبر مشخص نکند، دلار به شدت کاهش مى یابد و راه را براى بالا بردن طلا ، نفت و سایر کالاهاى پایه باز می کند. ضمنا یورو هم به تبع آن افزایش قابل توجهى خواهد داشت .

پنجم ، اگر بر خلاف موارد فوق نرخ بهره را فدرال رزرو بالا ببرد، این افزایش علامت بسیار قوى براى انتخاب ترامپ در انتخابات ریاست جمهورى امریکا است . چرا که ترامپ اخیرا حمله هاى جدى به فدرال رزرو براى پایین نگهداشتن نرخ بهره کرده است و بنابراین افزایش نرخ بهره به نوعى استقبال از ورود ترامپ به حساب مى آید. در کنار نرخ برابرى دلار در مقابل ارزهاى عمده ، طلا و پزو مکزیک نیز از شاخص‌هاى مهم احتمال انتخاب ترامپ به شمار می روند. یعنى هر چه پزو ارزان تر شود و طلا گران‌تر شود احتمال انتخاب ترامپ از نظر بازار سرمایه بیشتر است .

حتما بخوانید :  خودروی جدید سایپا رونمایی شد+عکس

منبع: خبر آنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

عرضه تشویقی بسته مالیاتی‌ راهگشای‌ بازار مسکن
خسروی گفت: میزان معاملات اجاره مسکن در کشور ۱۰ درصد و در استان تهران ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.