2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با سهامدار عمده شپدیس درخصوص آخرین وضعیت این پتروشیمیReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 21Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با سهامدار عمده شپدیس درخصوص آخرین وضعیت این پتروشیمیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با سهامدار عمده شپدیس درخصوص آخرین وضعیت این پتروشیمی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با سهامدار عمده شپدیس درخصوص آخرین وضعیت این پتروشیمیشرکت پتروشیمی پردیس از آن دست شرکت هایی است که طرح  توسعه خود را به هنگام جلو می برد.  این شرکت نیز بنا به نظر معامله گران بازار جای رشد زیادی دارد و در بازه هایی از زمان نیز با اقبال از جانب این افراد رو به رو شد، به گونه ای که شاهد رشد تقاضای زیادی در این سهم بودیم. این موضوع به علاوه کاهش قیمت جهانی اوره منجر شد تا رادیوسهام به سراغ حمیدرضا نبی زاده به عنوان مدیر مالی شرکت پارسان و سهامدار عمده پتروشیمی پردیس برود تا از کم و کیف برنام های این شرکت خبر بگیرد و از طرفی در مورد ازر تک نرخی و تاثیر آن بر شرکت های پتروشیمی نیز با خبر شود. متن این گفتگو به شرح زیر است.

۱- با تک نرخی شدن ارز شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی چه تاثیری می برند؟ این تاثیر به چه صورت است؟ آیا تاثیر مشابه دارد؟

تک نرخی شدن ارز روی شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی به طور مشابه نیست و می توان گفت این موضوع نتیجه عکس بر روی این دو نوع شرکت ها می گذارد. شرکت های پالایشی چون نفت خام خود را از دولت می گیرند و تقریبا ۹۰ درصد محصولا خود را نیز به دولت می فروشند، این موضوع یعنی تک نرخی شدن ارز هم قیمت مواد اولیه بالا می رود و از طرفی قیمت محصولات نیز بالا خواهد رفت ضمن اینکه ۱۰ درصد از محصولات شرکت های پالایشی در بازار آزاد و با نرخ ازاد فروخته خواهد شد در نتیجه با تک نرخی شدن ارز حاشیه سود شرکت های پالایشی بالا خواهد رفت و موجبات سودآوری بیشتر را فراهم خواهدآورد. اما در شرکت های پتروشیمی این موضوع کاملا برعکس بوده و از آن جایی که خوراک گاز این شرکت ها با نرخ آزاد مبادله خواهد شد در نتیجه موجب افزایش بهای تمام شده محصول می شود که باعث کاشه حاشیه سو این شرکت ها می گردد پس می توان گفت تک نرخی شدن ارز به ضرر شرکت های پتروشیمی بوده و سود آن ها را کاهش می دهد.

حتما بخوانید :  چقدر ارز پتروشیمی‌ها به کشور برگشت؟

۲- بودجه شرکت های پتروشیمی با چه رقمی برای خوراکشان بسته شده است؟آیا نرخ خوراک پتروشیمی ها تغییری خواهد کرد؟ در صورت تغییر چه اتفاقی در این شرکت ها می افتد؟

شرکت های پتروشیمی بودجه خود را با نرخ خوراک حدودا ۹ سنتی بسته اند و هنوز هم صحبت از افزایش نرخ خوراک در این شرکت ها وجود دارد اما هنوز چنین موضوعی اتفاق نیافتاده است. مسلما شرکت های پتروشیمی با افزایش نرخ خوراک حاشیه سود کمی را خواهند داشت برای سال جاری فعلا صحبتی از افزایش قطعی نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی نیست.

۳- شرکت پتروشیمی پردیس طرح توسعه خود را به چه مرحله ای رسانید؟ این طرح چه مزیت هایی داری؟

این طرح توسعه برای واحد اوره و آمونیاک شرکت بوده که در سال ۹۵ به بهره برداری خواهد رسید طی این طرح توسعه موجبات افزایش ظرفیت برای مجموعه پتروشیمی پردیس فراهم خواهد شد. این موضوع در بودجه یش بینی شرکت دیده شده پس نمی توان از این محل تعدیلی را برای شرکت متصور شد. اما آن چه که مشخص است روند رو به پیشرفت این شرکت برای افزایش ظرفیت خواهد بود.

۴- شرکت پتروشیمی پردیس یوتیلیتی خود را از چه شرکت هایی تامین می کند؟ این شرکت ها افزایش نرخی را در محصولات خود اجرایی نکرده اند؟

یوتیلیتی شرکت از دو مجموعه پتروشیمی فجر و مبین تامین می شود این قیمت ها فعلا تغییری نکرده اند اما با تک نرخی شدن ارز این شرکت ها نیز برای پوشش هزینه های خود محصولات خود را با نرخ بیشتری خواهند فروخت و چنانچه این موضوع یعنی افزایش نرخ زیاد باشد که برای شرکت های پتروشیمی از قبیل پردیس توجیه اقتصادی نداشته باشد، این مجموعه می تواند به طرح توسعه ای برای تولید یوتیلیتی نیز بیاندیشد اما این موضوع فقط در حد فکر بوده و تا زمان تک نرخی شدن ارز و تصمیم شرکت های تولید کننده یوتیلیتی نمی توان در خصوص آن نظر داد. تصمیمی گیری شرکت در این خصوص کمی زود به نظر می رسد.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

۵- به نظر شما آیا افت قیمت جهانی اوره ادامه دارد ؟ این مسئله چه تاثیری بر شرکت های پتروشیمی مانند پردیس می گذارد؟

به نظر می رسد قیمت جهانی اوره به پایین ترین حد خود رسیده و بیش از این کاهشی نداشته باشد اما مسلما کاهش نرخ جهانی اوره به ضرر شرکت ها است چرا که این موضوع منجر به کاهش نرخ فروش و متناسب نبودن ان با هزینه بهای تمام شده محصولات دارد و از طرفی ما شاهد افزایش قیمت های گاز بوده ایم و همه این ها منجر به کاهش سوداوری شرکت ها می شود. اما همان طور که گفته شد قیمت های جهانی اوره بیش از این کاهش نخواهد یافت. این نرخ ها به کف قیمت های تاریخی خود رسیده اند.

۶- شرکت پتروشیمی پردیس ادامه سال را چگونه خواهد گذراند؟

این شرکت مطابق با بودجه خود گام برداشته و همان طور که اول صحبت ها عنوان شد به در ماه های آتی شاهد به بهره برداری رسیدن طرح توسعه اوره و آمونیاک شرکت خواهیم بود. شرکت برای وفاداری به سهامداران خود جهت محقق شدن سود پیش بینی شده گام برمی دارد و مطابق با سیاست های هیات مدیره گام بر می دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.