2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پاکدیس درخصوص عرضه اولیه این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 22Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پاکدیس درخصوص عرضه اولیه این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پاکدیس درخصوص عرضه اولیه این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پاکدیس درخصوص عرضه اولیه این شرکتشرکت پاکدیس به عنوان شرکتی که قرار است در بازار سرمایه عرضه اولیه شود، به اهالی بازار معرفی شد. این شرکت در لیست شرکت های عرضه فرابورس قرار دارد که در ۴ ماهه آینده شاهد عرضه آن در فرابورس خواهیم بود. ناصر صمدی مدیرعامل و عضو هیات مدیره پاکدیس در حاشیه جلسه معارفه این شرکت با خبرنگار رادیوسهام گفتگو کرد که این مصاحبه را می خوانید.

۱- شرکت پاکدیس را معرفی نمایید؟ خلاصه ای از فعالیت های شرکت ارائه کنید؟

تاسیس این شرکت به دهه ۴۰ شمسی بازمی گردد و بهره برداری از این شرکت نیز در سال ۵۳ یعنی قبل از پیروزی انقلاب صورت گرفت. این شرکت پس از پیروزی انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و خط تولید نوشیدنی های الکلی خود را به آبمیوه های با برند ساندیس تغییر داد و در دهه ۷۰ توانست خط تولید کنسانتره را نیز به ثمر برساند. این شرکت در دهه ۷۰ به علت حضور شرکت های خصوصی و ایجاد بازار رقابتی در شرایط نامساعدی بود. این شرایط نا مساعد تا اوایل سال های دهه ۸۰ ادامه یافت تا اینکه شرکت با توسعه محصولات خود روند جدیدی برای میزان تولید و فروش خود ایجاد کرد. این روند سودآوری شرکت ادامه یافت تا اینکه ۴ ساله گذشته شرکت توانست سود و فروش خوبی را نصیب خود نماید به گونه ای که ویژگی های لازم برای ورود بازار سرمایه را در خود دید و مقدمات این موضوع را فراهم کرد. در حال حاضر شرکت موفق شده تا در فرابورس ایران پذیرش شود و در طی ۴ ماهه آتی ما شاهد عرضه این سهم در بازار سرمایه خواهیم بود

حتما بخوانید :  سود هر سهم "قلرست" تغییر چندانی نداشت

۲- مختصر توضیحی از میزان فروش و سود شرکت بدهید؟ سود هر سهم شرکت چقدر براورد شده است؟

مجموعه پاکدیس در چهار سال گذشته توانسته به اندازه ۱۴۰ میلیارد فروش را به ثبت برساند که از این میزان فروش حدود ۸ میلیارد تومان سود نصیب شرکت شد. سود این شرکت در نیمه اول سال جاری حدود ۸۲ میلیارد تومان بوده که بیش از ۱۰ میلیارد نیز سود ناخالص عاید شرکت شد. سود هر سهم برای سال ۹۵ ۲۹۴ ریال تخمین زده شده است که امید می رود این رقم همانند سال های پیشین محقق شود

۳- خطوط تولیدی شرکت به چه صورت است؟ شرکت پاکدیس دارای چند کارخانه تولیدی است؟

شرکت پاکدیس در موقعیت جغرافیایی ای که شامل منحصرا انگور و سیب است، قرار دارد. پس شرکت از این موقعیت بهترین استفاده را کرده و می کند. پاکدیس دارای یک کارخانه در منطقه سردشت بوده که این کارخانه ظرفیت تولید کنسانتره انگور قرمز را با ظرفیت های مشخص دارد. کارخانه بعدی کارخانه ای در منطقه پاکدیس بوده که این مجموعه نیز دارای ظرفیت تولیدی کنسانتره، اوره و آبمیوه گازدار است. سومین کارخانه در سلماس قرار دارد که توانایی تولید آبمیوه بدون گاز و کنسانتره را با ظرفیت مشخص دارد. ضمنا در اسفند و بهمن ماه سال جاری محصول جدیدی از شرکت پاکدیس روانه بازار خواهد شد.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

۴- سهامدار عمده این شرکت کیست؟ آیا شرکت برنامه ای برای افزایش سرمایه دارد؟

سهامدار عمده یعنی مالکیت ۵۱ درصدی این شرکت در اختیار موسسه سینا بوده که این موسسه نیز در انحصار کامل بنیاد مستضعفان است. ۴۹ درصد باقیمانده سهم پاکدیس نیز در سهامداری مستقیم بنیاد مستضعفان می باشد. در مورد افزایش سرمایه باید بگویم این شرکت نیاز سرمایه دارد تا خط تولید ماء الشعیر که با استفاده از سبزیجات راه اندازی خواهد شد، را راه اندازی نماید. پس مطمئنا این موضوع یعنی افزایش سرمایه در شرکت دنبال می شود.

۵- در مورد بازارهای صادراتی خود و محصولات فروش رفته توضیح دهید؟ سهم بازار داخلی شما چقدر است؟

شرکت پاکدیس برای کشورهای همسایه و نزدیک به ایران محصولات نهایی خود را صادر می کند از این کشورهای می توان به عراق و پاکستان اشاره کرد، برای سایر کشورهای دور نیز محصولات پوره ای را ارسال می کنیم. صادرات این چنین محصولاتی در حال حاضر به روسیه صورت می گیرد و این در حالی است که ما در گذشته به یعنی دهه ۱۹۹۰ میلادی به آلمان هم صادراتی داشته ایم. در حال حاضر نیز کنسانتره تولیدی خود را به علت بالا رفتن تیراژ تولید در داخل مصرف می کنیم و کمتر صادرات این ماده را انجام می دهیم.

حتما بخوانید :  ۵ سناریو از وضعیت بورس در روزهای آتی

۶- ارزش روز دارایی های ثابت شرکت را چطور براورد کرده اید؟میزان بدهی بانکی شرکت چقدر است؟

طبق آخرین بررسی های شرکت ارزش روز دارایی های شرکت حدود ۷۸ میلیارد تومان است که این ارزش مربوط به دارایی های ثابت می باشد. میزان بدهی های بانکی پاکدیس حدود ۴۶ میلیارد تومان بوده با نرخ بهره ۲۲ درصد و ۱۸ درصد که مشکلی در بازپرداخت آن وجود ندارد.

۷- چند درصد از سهم عرضه خواهد شد و چه زمانی؟

زمان عرضه را نمی توان گفت و تا ۴ ماهه آینده زمان برای این عرضه وجود دارد. در روز عرضه اولیه این سهم به اندازه ۱۰ درصد ، در بازار فرابورس عرضه خواهد شد و ۱۰ درصد دیگر نیز طی یکسال پس از عرضه اولیه در همان بازار به فروش خواهد رفت.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: