2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با كارشناس بازار درباره بورس پس از انتخاب ترامپReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 26Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با كارشناس بازار درباره بورس پس از انتخاب ترامپگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با كارشناس بازار درباره بورس پس از انتخاب ترامپ
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کارشناس بازار درباره بورس پس از انتخاب ترامپچگونگی رفتار شاخص کل پس از انتخاب ترامپ به عنوان ریاست جهموری ناشی از عوامل زیادی بود که رادیو سهام در مصاحبه با کامران قزل گل تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه آن را واکاوی کرد. رفتار بازار سرمایه در یک ماه گذشته نوسانات زیادی داشته و شاخص نیز در طی این ماه رفتارهای زیادی از خود نشان داده. در گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کامران قزل گل، درباره چشم انداز بازار و چگونگی تاثیر آن از عوامل مختلف صحبت شده که آن را می‌خوانید.

۱- رفتار سهامداران بازار سرمایه را پس از انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهوری ایالات متحده چطور ارزیابی می کنید؟ دلیل سراسر قرمز شدن سهام بازار سرمایه پس از این موضوع را در چه می دانید؟

ترامپ به عنوان یک کاندید حزب جمهوری خواه بود و از آنجایی که در طی دوره تبلیغات خود صحبت های تندی عقاید تندی در خصوص رابطه با ایران و برجام داشت، موجب ترس و دلهره در میان سهامداران شد. این رفتارهای پس از انتخاب ترامپ به علت ابهام در خصوص آینده سیاسی ایران و رابطه با ایالات متحده بود. البته رفتار هیجانی در میان معامله گران نیز این موضوع را منجر شد که ما شاهد قرمز شدن بیش از ۹۰ درصد سهام بازار در روز پس از انتخاب ترامپ باشیم. تحلیل های حرفه ای در بازار سرمایه ایران تقریبا ۱۰ درصد معاملات را تشکیل می دهند و مابقی رفتارهای این چنینی ناشی از رفتار هیجانی و غیر حرفه ای معامله گران است. همان طور که دیده شد در دومین روز معاملاتی پس از انتخاب ترامپ هیجان ها خوابید و بازار سرمایه به حالت عادی خود بازگشت.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۲- آیا انتصاب ترامپ به عنوان ریاست جمهوری امریکا می تواند تهدیدی برای بازار سرمایه ایران باشد؟

هنوز موضع رسمی ترامپ و کابینه وی مشخص نیست و در این خصوص نمی توان نظر قطعی داد. اما ذکر این نکته لازم است که هر تهدیدی خود باعث به وجود آمدن فرصت هاست. این چنین تهدیدهایی موجب نوسان در قیمت ارز می شود و می توان گفت اگر چنانچه باعث کاهش سودآوری بخشی از بازار شود فرصت افزایش درامد در بخش دیگری از بازار خواهد شد. ضمن اینکه به نظر نمی رسد ترامپ با عقاید تند خود بتواند اجماع اروپا را برای مقابله و برگشت تحریم های ایران را به دست آورد که این موضوع خود بخش بزرگی از تهدیدهای بالقوه را بی اثر خواهد کرد.

۳- رفتار یک ماهه اخیر شاخص کل را چطور ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید کدام صنعت بهترین عملکرد را در بازار داشته است؟ دلیل آن چیست؟

واقعیت این است که معاملات بسیاری از سهام شرکت های بزرگ توسط سازمان بورس متوقف شده که دلیل این توقف نیز به ابهام در ارایه صورت های مالی شرکت بازمی گردد اما این رفتار هم از جانب شرکت ها و هم از جانب سازمان بورس سراسر ابهام است. سازمان بورس در پاسخ به برخی از دلایل این توقف ها گفت، در صورت باز بودن معاملات سهامداران متحمل ضرر و زیان می شوند، اما همه می دانیم که ضرر و زیان توقف طولانی مدت کمتر از آن نخواهد بود. هر چند می توان از زاویه ای دیگر به این اقدام نگاه کرد که از این طریق سازمان بورس شرکت ها را ملزم به شفافیت می نماید، این نکته را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که سازمان بورس از این طریق تلاش نماید تا جلوی رانت اطلاعاتی و کسب سود از این طریق گرفته شود.اما بنده در صحیح بودن این رفتار شک دارم چرا که با روحیات سهامداران این چنین نمادهایی بازی می شود. این توقف ها باعث شده تا سرمایه های سرگردان به سمت سهام کوچک و به اصطلاح تک سهم ها سرازیر شود. در هفته های گذشته ما شاهد بیشترین بازدهی در سهامی بودیم که ارزش بازاری کمتر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد داشته اند. در کنار این موضوع قیمت فلزات در بازارهای جهانی به واسطع کاهش ارزش ایندکس دلار باعث شد تا سهام معدنی بازدهی رویایی نصیب سهامداران خود نمایند. لازم به ذکر است که چنین بازده هایی در برخی سهام می تواند هنوز هم ادامه داشته باشد. در ادامه باید گفت که با انصاب ترامپ به عنوان ریاست جمهوری امریکا ایندکس دلار ضعیف تر خواهد شد و این به معنای رشد بیشتر کامودیتی ها می باشد. باید منتظر باشیم تا ببینیم طی ماه های آینده چه اتفاقی در اقتصاد امریکا خواهد افتاد تا بتوانیم در خصوص بازارها دقیق تر سخن بگوییم.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

۴- انتخابات ریاست جمهوری ایران چه تاثیری بر بازار سرمایه خواهد گذاشت؟ آیا می توان تاثیری را ار این باب متصور شد؟

بدون شک بازار سرمایه و شاخص کل ار این موضوع تاثیر می پذیرد. قشری که در بازار سرمایه فعالیت می کند از سواد اجتماعی و اقتصادی بالاتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردارند. متوسط بهره هوشی این افراد نیز بالاتر به نظر می رسد. همانند گذشته هر چه به زمان انتخابات نزدیک تر شویم ما شاهد نوسانات مثبت بیشتری در بازار خواهیم بود تا اینکه این قشر در آرامش بیشتری تصمیم گیری نمایند. به نظر می رسد سهام شاخص ساز در اواسط زمستان از این محل رشد خوبی داشته باشند.

۵- چشم انداز بازار سرمایه ایران را چگونه می بینید؟دوران رکود این بازار چه زمانی به سر می رسد و به چه چیز وابسته است؟

زمانی رکود از بازار سرمایه رخت برخواهد بست که عامل به وجود آمدن آن از بین برود و آن چیزی نیست جز کمبود و عدم وجود نقدینگی. متاسفانه تقابل با نرخ سود بانکی به نتیجه ها مطلوبی نرسید. بانک ها برای مقابله با کاهش نرخ سود بانکی و جذب سپرده های بیشتر، صندوق های سرمایه گذاری با نرخ بالا دارند و این موضوع منجر شده تا سرمایه گذاران ریسک را تحمل نکنند و به سودهای بالای ۲۰ تا ۲۵ درصد و بعضا ۳۰ درصد این صندوق ها بسنده کنند از طرفی عرضه های شدید حقوقی ها برای بلوک سهام خود هراس و نگرانی را در میان سهامداران منتشر کرده است. در ادامه باید گفت ابهام در وضعیت اقتصاد و قراردادهای بین المللی در دوران پسا ترامپ دلیل دیگری است که خریداران و سهامداران بازار را نگران می کند. اما آن چه که به طور کلی مشخص می باشد سوددهی بازار در بلند مدت بازار سرمایه است این موضوع بارها و بارها در شرایط بدتری ثابت شده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.