2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت موسس کانون سهامداران درخصوص راه اندازی نهاد حامی حقیقی های بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 27Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت موسس کانون سهامداران درخصوص راه اندازی نهاد حامی حقیقی های بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت موسس کانون سهامداران درخصوص راه اندازی نهاد حامی حقیقی های بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت موسس کانون سهامداران درخصوص راه اندازی نهاد حامی حقیقی های بورسبا صحبت‌های اخیر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مجددا بحث کانون سهامداران حقیقی بر سر زبان‌ها افتاد، وی که موافقت خود را از تشکیل این کانون اعلام کرده بود، برخی از مشکلات را نیز بر سر راه تاسیس این مسئله دانسته بود. به همین منظور رادیوسهام به سراغ مجتبی معتمدنیا، کارشناس بازار سرمایه و عضو هیئت موسس کانون سهامداران بازار سرمایه رفته و با وی در این خصوص به بحث پرداخته است.

 

۱- کار را از چه زمان آغاز کردید؟

سه سال پیش بنده با جمعی از فعالین بازار سرمایه اقدام به تاسیس یک کانون مردم نهاد به نام کانون سهامداران بازار سرمایه کردیم. این کار بر اساس قانون از طریق وزارت کشور پیگیری شد. ثبت مجوز کلیه انجمن‌های مردم نهاد و انجمن‌های صنفی به عهده وزارت کشور است و ما باید مدارک خود را آماده می‌کردیم و این کار تحویل وزارت کشور شد.

با توجه به نیاز بازار سرمایه نسبت به وجود کانون سهامداران و با تجربه‌ای که قبل از آن از مجرای کانون سهامداران حقیقی به دست آمد، این پیگیری صورت گرفت و ما کار ثبت آن را انجام دادیم. در این مسیر یکسری مسائل تخصصی مطرح شده بود که تایید آن را گرفتیم و بعد از آن گفتند که باید تایید سازمان نیز در این خصوص گرفته شود.

با توجه به این که این موضوع دقیقا همزمان شده بود با شروع کار دولت جدید و شعار دولت هم این بود که باید از رشد کانون‌های مردم نهاد حمایت شود، پیگیری‌هایی را از این طریق انجام دادیم. ثبت در وزارت کشور انجام شد و بر اساس قانون باید استعلام از سازمان بورس نیز دریافت می شد.

۲- نظر ریاست سابق سازمان در این خصوص چگونه بود؟

ما با آقای فطانت در سازمان بورس صحبت کردیم که در یک جلسه مطبوعاتی هم اعلام کردند که ما به تشکیل چنین کانونی علاقه مند هستیم و هر کمکی از دست ما بر بیاید انجام می دهیم. اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد به این دلیل که در استعلام هایی که وزارت کشور از سازمان بورس می گرفت، سازمان بورس مخالفت خودش را نسبت به این موضوع ابراز می کرد. سازمان بورس در واقع به گونه‌ای سیاست بازی می کرد. در این خصوص یک تایید ضمنی انجام می داد و در عین حال می گفت چرا این ها باشند و یکسری ها نباشند.

حتما بخوانید :  انتشار اخبار سیاسی و آثار آنها بر بازار سرمایه

گفتنی است که بالاخره هر تشکل، یک هیات موسس دارد و این هیات موسس فعالیت ها را به یک چارچوبی می رساند و بعد از آن در روز مجمع روال قانونی انتخابات شکل می گیرد.

در اساسنامه ای هم که ما پیشنهاد دادیم، در اصل هیات موسس وظیفه انتقال مجموعه را به اولین مجمعی که برگزار می شود، دارد؛ یعنی بعد از عضوگیری در اولین مجمع، هیئت موسس از موضوعیت افتاده و این انتقال صورت می گیرد.

 

۳- سازمان چه موانع و ایراداتی در این زمینه پیش پای شما می‌گذاشت؟

اتفاقی که در عمل می افتاد این بود که سازمان دو ایراد نسبت به این موضوع وارد کرد؛ اول اینکه سازمان گفت من باید صلاحیت ها را تایید کنم که این کار کاملا تضاد داشت با روحیه استقلال یک سازمان مردم نهاد و دومین موضوع هم این بود که سازمان می گفت که چرا شما باشید و بقیه نباشند؟ ما هم در پاسخ گفتیم که بالاخره باید یک نفر این کار را شروع کند. اما ریل گذاری این موضوع باید توسط کسانی انجام شود که استقلال رای دارند و وابسته به سازمان که در این موضوع ذی نفع است، نیستند.

در عمل این اتفاق تا سال گذشته کلیه فعالیت‌ها را تحت الشعاع قرار داد. ما یک جلسه با آقای دکتر سعیدی در سازمان بورس داشتیم که آقای سعیدی یکسری سوالات را مطرح کردند و ما این سوالات را به صورت مکتوب همانجا پاسخ دادیم. یکسری سوالات در مورد همین شرایط انتخابات بود.

یک سوال دیگر این بود که شما این حجم آرا را به چه شکل می خواهید تجمیع کنید؟ پاسخ ما این بود که در عصر تکنولوژی این سوال محلی از اعراب ندارد. افرادی که عضو کانون هستند می توانند با سازوکارهای اینترنتی در یک زمان مشخص به افراد لیست انتخابی خود رای بدهند. در کل کشور هم این رای گیری می تواند انجام شود. این کار همان مکانیسمی است که در اتاق بازرگانی هم صورت گرفته است. در اتاق بازرگانی هم در یک سیستم به صورت اینترنتی رای گیری انجام شد و هیچ مشکلی هم ایجاد نشد.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

در مورد هیات موسس هم گفته شد که بعد از مجمع، منحل می شود و اصلا اهمیتی ندارد که چه کسانی هستند یا نیستند.

من فکر می کنم این موارد به این دلیل انجام می شود که زمان خریداری شود و توپ را به زمین طرف مقابل بیاندازند. حالا هم که آقای شاپور محمدی آمده‌اند، ما ورود ایشان را تبریک گفتیم، حتی در روزی که تشریف آوردند، ما دو پلاکارد در مقابل سازمان بورس و تالار بورس نصب کردیم، اما با تعجب مشاهده کردیم که حراست هر دو را جمع کرد. بنابراین با این اقدامات می‌توان گفت که حساسیت این موضوع نزد سازمان بسیار بالا رفته است.

درحال حاضر نیز که این مصاحبه انجام می شود، ما پیگیری‌هایی را انجام داده ایم، اما حقیقت این است که اقدامی عملی توسط سازمان بورس در این خصوص انجام نشده است. در مصاحبه‌ای که آقای محمدی اخیرا انجام داده، می‌توان سیاست تردید را به وضوح مشاهده کرد؛ آنها با این روش قصد دارند که در دل سهامداران تردید ایجاد کنند تا در عمل این کار به صورت مجدد مسکوت بماند و دیگر پاسخی در این خصوص داده نشود.

با این حال ما از مجاری مختلف پیگیری‌های خود را انجام داده‌ایم؛ در حقیقت هم از کانال مجلس و هم از طریق دولت این موضوع پیگیری می شود. بنده فکر می کنم که بدنه سازمان در مقابل این انجمن موضع گیری کرده و دوست ندارند که مجموعه ای خارج از سازمان و با استقلال کامل بتواند در این حوزه فعالیتی داشته باشد.

۴- در جلساتی که با آقای محمدی داشتید، بر چه موضوعاتی تاکید شد؟

بهتر این بود که سازمان از ما می پرسید که چه کمکی از سوی شما برای بازار سرمایه بر می آید و ما چه کمکی می توانیم به شما انجام دهیم؟

حتما بخوانید :  ابلاغ شیوه‎نامه عرضه نفت‎خام و میعانات گازی در بورس انرژی

وقتی که از همان اول در مقابل موضوع گارد گرفته می شود ( این مسئله در ادبیاتی که ارائه می دهد، کاملا مشخص است) نشان می‌دهد که هیچ گونه تمایلی از سوی سازمان برای پیگیری این موضوع وجود ندارد. تمام دوستانی که به عنوان هیات موسس پیگیر این موضوع هستند نیز این حس مشترک را تائید می‌کنند که سازمان به این موضوع هیچ علاقه عملی نشان نمی‌دهد.

۵- کانون چه کمک‌هایی را می‌تواند به بازار سرمایه داشته باشد؟

بحثی که ما در میان هیات موسس کانون مطرح می کنیم، این است که تمام این افراد اشخاصی شناخته شده در بازار هستند. انتقال خواسته سهامدار جزء به سازمان بورس به صورت علمی و کاملا تخصصی باید صورت بگیرد و این یکی از کمک‌هایی است که این کانون می‌تواند به سازمان بورس ارائه دهد.

متاسفانه در حال حاضر مقوله آموزش در بازار، یک مقوله کاملا فراموش شده است؛ بسیاری از فعالین بازار ارتباط صحیحی با مفاهیم اصلی بازار برقرار نکرده‌اند. شاید خیلی از مشکلاتی که در بازار به وجود می آید نیز به همین دلیل باشد. ما بازار سرمایه را رشد کمی داده ایم، اما از نظر کیفی، فعالین بازار نتوانسته اند رشد و بالندگی کافی را داشته باشند. نتیجه این موضوع این است که دانش به صورت کاملا سطحی در جریان است. یکی از اهداف اصلی ما این است که به عنوان یک سازمان مردم نهاد، بتوانیم بر این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشیم. ما می توانیم که بسیاری از دغدغه‌های اصلی فعالین بازار سرمایه و سازمان بورس را کاهش دهیم، اما در عمل تاکنون فرصت سوزی شده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.