2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کارشناس بازار سرمایه در خصوص صنعت پیشرو بازار در سال 96Reviewed by سایت رادیوسهام on Nov 27Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کارشناس بازار سرمایه در خصوص صنعت پیشرو بازار در سال 96گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کارشناس بازار سرمایه در خصوص صنعت پیشرو بازار در سال 96
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کارشناس بازار سرمایه در خصوص صنعت پیشرو بازار در سال 96افزایش نرخ های فروش در شرکت های سیمانی منجر به رشد با اهمیت سود در سال ۹۶ برای کل این گروه می شود. شرایط نرخ فلزاتی همچون مس، روی و سرب نیز جهش سودآوری شرکت های این گروه را ایجاد می کند. صنایع دیگری همچون متانول و اوره سازها هستند که می توانند چشم انداز مثبتی را در ماه های آتی داشته باشند. رادیوسهام در خصوص وضعیت بازار و پیش بینی صنایع پیشرو بازار به سراغ ولید هلالات، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه رفته است تا با ایشان در رابطه با این موضوع به گفتگو بپردازد.

 

۱- نظر شما در خصوص وضعیت بازار پس از انتخابات آمریکا چیست و از این به بعد چه تأثیری می تواند از آن بگیرد؟

اینکه چه شخصیتی در راس حاکمیت آمریکا باشد روی کشور ما به صورت کلی اثرگذار است اما آنچه در گذشته اتفاق افتاده این است که جمهوری خواهان ادبیات بسیار جنگ طلبانه ای دارند اما در عمل این دموکرات ها بوده اند که با تحریم های شدید، ایران را با چالش مواجه کردند بنابراین انتظار می رود فضای تنش های لفظی و تنور لفاظی ها داغ باشد اما در عالم عمل نباید نگران بود.

حتما بخوانید :  شرکت‌های زیادی در صف عرضه اولیه قرار دارند

۲- افق بازار سرمایه تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران را چطور می بینید؟

روحانی رقیبی در انتخابات نخواهد داشت و با توجه به اینکه در مهار تورم از یک طرف و رسیدن به توافق هسته ای و ایجاد یک فضای آرام موفق بوده، مجددا رای خواهد آورد. انتظار این است که روحانی در دوره دوم سیاست هایی را پیش بگیرد که بر پایه آن تورم افزایش یابد و اقتصاد از رکود خارج شود بنابراین دوره دوم حسن روحانی خصوصا ۲ سال اول آنی یعنی ۹۶ – ۹۷، سال های طلایی بورس خواهند بود.

۳- وضعیت کامودیتی ها را چطور می بینید؟ آیا رشد هفته های اخیر می تواند ادامه دار باشد؟

رشد قیمت ها از مارس ۲۰۱۶ آغاز شده اما شتاب آن در هفته های اخیر بیشتر بوده است. در ایام عید نوروز بود که قیمت سنگ آهن به شدت رشد کرد و فلزات هم تا حدودی افزایشی شدند. این شیب کند در برخی فلزات، آرام آرام دامن کل فلزات اساسی را گرفت و وقتی قیمت زغالسنگ افزایشی شد، بهای متانول و اوره را نیز بالا کشید. تقریبا هیچ نشریه معتبری نیست که چنین نرخ هایی را پیشبینی کرده باشد! تا حدودی انتخاب ترامپ تحلیل ها را به هم زد و حالا انتظار می رود که قیمت کالا ها در سطوح فعلی بتواند دوام بیاورد بنابراین چون گروه های بزرگ بازار همچون فلزات، معادن و پتروشیمی تحت تاثیر قیمت های جهانی هستند، بنابراین شرایط برای کلیت بورس ایران نیز مناسب شده است.

حتما بخوانید :  طرح‌های مپنا در خرداد چقدر سود داشتند؟

۴- تا نوروز ۱۳۹۶ چه صنایعی می توانند پیشرو بازار در سودآوری(افزایش قیمت سهام) باشند؟

معتقدم که افزایش نرخ های فروش در شرکت های سیمانی منجر به رشد با اهمیت سود در سال ۹۶ برای کل این گروه می شود. شرایط نرخ فلزاتی همچون مس، روی و سرب نیز جهش سودآوری شرکت های این گروه را ایجاد می کند. قیمت سنگ آهن و فولاد نیز رشد خوبی کرده و بسیاری از شرکت های این گروه مستعد تعدیل مثبت هستند بنابراین گروه های مورد اشاره به همراه تولید کنندگان متانول و اوره از دید تحلیل بنیادی گزینه های سرمایه گذاری هستند اما نقطه ورود را به دلیل رشد صورت گرفته در هفته های اخیر بهتر است بر اساس تکنیکال به دست آوریم.

۵- بحث تک نرخی شدن ارز که موضوع ر رسانه ها شده است تا چه حد می تواند بر بورس ایران تأثیر گذار باشد؟نرخ مناسب تک نرخی چه عددی می تواند باشد؟ آیا این اتفاق می تواند محرکی باشد تا بازار سرمایه را از این رکود خارج نماید؟

قطعا تک نرخی شدن ارز به معنی حذف مرکز مبادلات است. این رویداد اثر مثبت قابل توجه بر شرکت های پالایشی خواهد داشت. برای بانک هایی که تراز ارزی مثبت داشته باشند نیز رویداد مثبت و با اهمیتی است. سایر صنایع همچون خودرو و دارو که از ارز استفاده می کنند به شرط دریافت افزایش نرخ با مشکلی مواجه نمی شوند که با سیاست های سازمان حمایت انتظار داریم به تناسب افزایش نرخ دلار ، شرکت ها نیز افزایش نرخ بگیرند بنابراین در مجموع تک نرخی شدن ارز را منجر به حذف رانت و بهبود سودآوری بازار می دانیم. با رشدی که شاخص دلار به بالای ۱۰۰واحد داشته بنابراین به نظر می رسد که نرخ دلار بازار آزاد در محدوده ۳۹۰۰ تومان منطقی باشد بنابراین تک نرخی شدن ارز هم در این سطح منطقی است. البته تک نرخی شدن به معنای پذیرش نظام آزاد شناور است و نرخ های بازار است.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.