2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص وضعیت این نماد متوقفReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 4Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص وضعیت این نماد متوقفگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص وضعیت این نماد متوقف
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک پارسیان درخصوص وضعیت این نماد متوقفبانک پارسیان از جمله نمادهای پرحاشیه بورس محسوب می شود که از جمله این حاشیه ها می توان به افزایش سرمایه آن، سهامداری ایران خودرو در این بانک، بسته بودن نماد بانک و … اشاره کرد. در حاشیه جلسه نمادین آغاز معاملات که به مناسبت دوازدهمین سالگرد ورود بانک پارسیان به بورس برگزار شد، رادیوسهام با کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان به طور اختصاصی مصاحبه کرد که این گفتگو را می خوانید.

۱- معوقات بانک پارسیان به کجا رسید؟ آیا این موضوع در جریان است؟

معوقات بانکی مسئله ای است که همه بانک ها با آن سر و‌کله می زنند، این موضوع فقط مربوط به ایران نبوده و در سایر کشورهای اروپایی نیز وجود داشته است،پس از سال ۲۰۰۷ و بحران مالی اروپا، این کشور با چالش بزرگی رو به رو شد و دولت این کشور برای رفع این بحران تزریق مالی را به شبکه پولی کشور انجام داد. ما نیز به جد به دنبال معوقات بانکی هستیم و‌ پرونده آن در قوه قضاییه وجود دارد. تمامی کارهایی که مختص ما بوده انجام شده است. توافقات اصلی نیز صورت گرفته که ما نیز موافق آن هستیم و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

۲- علت زیان سه ماهه بانک را در چه می دانید؟ بانک پارسیان برای ارائه گزارشات شفاف چه کارهایی انجام می دهد؟

ما قبلا یک سیستم داخلی در مجموعه پارسیان به نام نگین داشتیم و جدیدا سیستم جدید مالی به نام لوتوس را ایجاد کرده ایم که باعث خواهد شد تا تغییراتی در ارائه گزارشات داشته باشیم. اما مدت زمانی را لازم داریم تا این تیم بتواند گزارشات مورد نظر را تولید کند و در اختیار حوزه مالی قرار دهد. تغییر سیستم مالی از نگین به لوتوس مطمئنا به نفع بانک خواهد بود. دلیل زیان را می توان مربوط به شفاف سازی های مربوط به معوقات دانست. زمانی که هزینه ها بیشتر نشان داده می شوند، زیان نیز بیشتر نشان داده خواهد شد. از دیگر دلایل این زیان می توان به نرخ سود بالای سپرده ها اشاره کرد که از این زاویه نیز هزینه و در نتیجه زیان متحمل بانک می شود. در چند ماهه گذشته تلاش شده تا بانک ها بتوانند هزینه های خود را کاهش دهد. در ادامه باید گفت با تدابیر اندیشیده شده از جانب بانک مرکزی نرخ ذخیره بانکی نیز در حال کاهش است که همین موضوع نیز هزینه های بانک را کم خواهد کرد، درحال حاضر نرخ ذخیره برای بانک پارسیان از ۱۳ درصد به ۱۰.۷ درصد رسیده که همین موضوع نیز آثار مثبتی روی صورت های مالی بانک خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :  افزایش 40 هزار و 417 واحدی شاخص بورس تهران

۳- برنامه های بانک پارسیان را به طور کلی شرح دهید؟

بانک پارسیان در نظر دارد تا شعب خود را افزایش دهد. این برنامه به صورتی است که ۳۰۰ شعبه بانک به رقم ۴۵۰ خواهد رسید. هر بانکی با این اندازه مسلما خدمات مالی خوبی را ارائه خواهد داد و موجبات ساخت آینده ای خوب برای سال های آتی بانک فراهم خواهد شد. بازار پول مشکلات زیادی دارد و تمامی مسئولین به موضوع واقف هستند اما ما باید به جای بزرگ کردن مسائل به طرح راه حل بپردازیم و در راستای مسئولیت اجتماعی خود گام برداریم. فعالیت های قرض الحسنه بانک نیز توسعه یافته و خواهد یافت. در حوزه فعالیت های اجتماعی، اشتغال های کوچک برای مددکاران بهزیستی، وام های ازدواج، خانه های بهداشت روستایی و… نیز فعالیت های گسترده ای صورت پذیرفته است. تمامی این عملکردها به واسطه حمایت سهامداران اعم از خرد و کلان صورت گرفته است. در ادامه باید گفت در حوزه محصولات برای بانک پارسیان، زنجیره ارزش و ارائه محصول روز به روز کامل تر می شود و ما نخستین سوپر مارکت بانک پارسیان را دایر کرده ایم که مجموعه ‌خدمات متنوعی دارد. برای بازار سرمایه نیز تبادلات مالی و بسته ویژه برای تمام کارگزاران فعال داریم که از آن ها می توان به خدمات ویژه معاملات برخط بورس کالا، تسویه کارگزاری ها، سپرده گذاری مرکزی و بسته های مربوط به اعطای تسهیلات اشاره کرد. از دیگر برنامه های بانک پارسیان می توان به گسترش فعالیت های دانش بنیان و توسعه کسب و کارهای جدید اشاره کرد. در نظر داریم تا حدود ۵۰۰۰ میلیارد به بنگاه های کوچک و‌متوسط تسهیلات بدهیم که از لحاظ عملکردی به رقم ۴۷۰۰ میلیارد رسیده ایم و راه کمی تا رسیدن به هدف داریم. از دیگر برنامه های بانک پارسیان می توان به فعالیت این بانک در حوزه نفت و گاز اشاره کرد که این مجموعه با حضور خود در این پروژه ها توانسته موفق عمل نماید و چنانچه فضای اقتصادی به سمت مثبت حرکت کند حضور بانک پارسیان در چنین پروژه هایی بیشتر و البته موفق تر خواهد بود.

حتما بخوانید :  پیش‌بینی وضعیت بورس تا چند روز بعد

۴- افزایش سرمایه بانک به کجا رسید و برنامه پارسیان برای این موضوع چگونه است؟

ما در نظر داشتیم تا مجمع افزایش سرمایه بانک را همزمان به مجمع عمومی سالیانه اجرا کنیم اما این موضوع عملی نشد و پس از پیگیری های زیاد سازمان بورس با این موضوع موافقت کرده و فرصت دو ماهه ای برای برگزاری مجمع به بانک پارسیان داده شده است، امیدواریم تا بتوانیم از این موقعیت به نحو احسن استفاده کنیم و موجبات افزایش سرمایه بانک که در راستای تقویت نظام پولی کشور است را فراهم آوریم. تمامی سهامداران عمده بانک با این موضوع موافق هستند و در مجمع افزایش سرمایه شرکت خواهند کرد. ضمن اینکه چگونگی سهامداری آن ها به سیاست های آن مجموعه و بانک مرکزی باز می گردد.

خبر انتخاب شده برای شما

بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.