2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو درخصوص مطالبات کچاد از فولادی هاReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 10Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو درخصوص مطالبات کچاد از فولادی هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو درخصوص مطالبات کچاد از فولادی ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو درخصوص مطالبات کچاد از فولادی هاشرکت چادر ملو از جمله شرکت های سنگ آهنی بوده که فعالیت های خود را برای اهالی بازار به شفافیت نشان داده است. این شرکت توانسته سهامداران خود را به طور نسبی راضی نگه دارد و به فکر برنامه های جدید باشد. از طرفی شرکت های سنگ آهنی طی چند روز گذشته در بازار مورد توجه بوده اند. بر همین اساس رادیوسهام با محمود نوریان مدیرعامل این شرکت به گفتگو نشست که متن این مصاحبه به شرح زیر است.

۱- معمولا شرکت چادرملو مطالبات معوق زیادی از شرکت های فولادی دارد، این مطالبات معوق به کجا رسید؟

در خصوص این موضوع باید منطقی بیاندیشیم. ظرفیت لازم برای واحدهای فولادی وجود ندارد تا بتوانند خرید نقدی انجام دهند و این موضوع کاملا هم عادی است. معاملات مربوطه که برای خرید سنگ آهن صورت می گیرد وقتی در بورس کالا باشد کاملا نقدی و شفاف بوده که این موضوع هم اثرات مثبت خود را دارد چرا که موجب شفافیت در معاملات کالایی می شود. بایستی ارتباط بین تولید کنندگان مواد اولیه و مصرف کنندگان در راستای حفظ منافع طرفین باشد به گونه ای که این موضوع منجر به اختلاف نشود و چالشی این قضیه را تهدید ننماید. البته این مسئله زمانی محقق می شود که تا حد امکان از مداخله دولت در معاملات جلوگیری شود و این عدم دخالت دولت برای این مجموعه ها مفید به نظر می رسدف بهتر است که نقش دولت تنها در نقش نظارتی این نهاد محدود شود. دولت بهتر است که نقش نظارت و حمایت خود را داشته باشد و در سایر موارد تصمیم گیری ننماید.

حتما بخوانید :  لوتوس پارسیان اوراق مرابحه سایپا را منتشر می‌کند

۲- در مورد برنامه های شرکت چادرملو و محصولات آن توضیح دهید؟

چادرملو از آن دست شرکت هایی است که سنگ اهن خود را به شرکت های فولادی می فروشد که بخشی را از طریق بورس کالا به فروش رسانده و مابقی را از طریق فروش مستقیم به دست مشتری می رساند. در ادامه باید گفت هر شرکت که محصولات خود را از طریق بورس کالا به فروش می رساند باید از نوعی اختیار در شیوه عرضه برخوردار باشد. چنانچه ما شاهد اجبار در عرضه محصولات از طریق بورس ها باشیم موجبات اختلال در معاملات را فراهم خواهیم آورد. بورس کالا محل خوبی برای خرید و فروش محصولات به حساب می آید و نباید فقط به شیوه های فعلی و موجود آن محدود ماند و ما باید به سراغ سایر روش های خرید و فروش محصولات در این مکان باشیم. خریداران و فروشندگان محصولات سال های متمادین زیادی است که به خرید و فروش می پردازند و با یکدیگر تعامل دوستانه و توافقی دارند. تقاضا کنندگان سنگ آهن در یک بازار حرفه ای با یکدیگر رقابت کرده و خرید و فروش را انجام می دهند بنابراین می توان گفت خرید و فروش سنگ آهن در کشور به راحتی صورت می گیرد که هم می تواند در بورس کالا باشد و هم به صورت فروش مستقیم.

حتما بخوانید :  اعلام زمان برگزاری مجمع ۱۰ نماد بورسی

۳- در مورد امکان افزایش قیمت سنگ آهن در بورس چه نظری دارد؟ با عرضه در این مکان احتمال افزایش قیمت در صورت کم بودن عرضه وجود دارد؟

در ابتدا قیمت مورد نظر کشف می شود و خریدار و فروشنده بر مبنای آن قیمت معامله را انجام می دهند ضمن اینکه قیمت عرضه سنگ آهن در بورس کالا به نسبت قیمت های جهانی پایین بوده و شاید با عرضه در این مکان ما شاهد افزایش قیمت سنگ آهن خواهیم بود. شایان ذکر است با اینکه قیمت سنگ آهن در بورس کالا از قیمت های جهانی پایین تر است اما شرکت های فولادی تمایل کمتری نسبت به خرید از بورس دارند و ترجیح می دهند آن را به طور مستقیم از خود شرکت خریداری نمایند. همان طور که گفته شد با عرضه در بورس کالا امکان افزایش قیمت و نزدیکی به قیمت های جهانی وجود دارد و این به نفع سنگ آهنی ها است.

۴- پیشنهاد شما برای ادامه مسیر این عرضه سنگ آهنی ها چیست؟

به  نظر من باید بورس کالا زمینه صادرات سنگ آهن مازاد را به خارج از کشور فراهم نماید که این موضوع منجر به تقویت و کمک به بخش خصوصی می شود که یان موضوع نیز به نوعی حمایت از تولید داخل نیز محسوب می شود و از طرفی با صادرات از طرق رینگ صادراتی بورس کالا موجبات ارز آوری به کشور نیز فراهم می شود.

حتما بخوانید :  جزییاتی از عرضه ایران ایر در بورس

۵- شرایط شرکت چادر ملو را پس از رفع تحریم ها تشریح نمایید؟ آیا سرمایه گذار خارجی تمایل ورود به شرکت چادرملو را دارد؟ شرایط مورد نظر برای این سرمایه گذاری به چه صورت است؟

باید این واقعیت را بپذیریم که ایران به علت تحریم های چندین و چند ساله از انواع تکنولوژی ها روز دنیا عقب مانده و مجموعه هایی همچون چادر ملو به دنبال توسعه و ایجاد تکنولوژی های جدید و مطابق با استانداردهای جهانی هستند و برای چنین موضوعاتی نیز به دنبال سرمایه گذار خارجی و مذاکره با آن ها می باشند. تا با کمک آن ها به تکنولوژی های روز دنیا مجهز شوند علاوه بر آن ما به علت تحریم ها رابطه یمان با بسیاری از کشورها قطع شده و در حال حاضر مجموعه چادر ملو به دنبال ایجاد ارتباطات گذشته و جدید بوده اما همان طورکه گفته شد ما به سرمایه گذار خارجی برای توسعه تکنولوژی می اندیشیم تا از طریق آن بتوان به فناوری های روز دنیا دسترسی پیدا کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.