2224, 
بازار مسکن گرم می شودReviewed by رادیو سهام on Dec 11Rating: 5.0بازار مسکن گرم می شودبازار مسکن گرم می شود
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

معاون مسکن و ساختمان وزیربازار مسکن گرم می شود راه و شهرسازی با بیان اینکه از ابتدای امسال افزایش قیمت مسکن داریم که زیر نرخ تورم بوده است، گفت: در هفته جاری ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن اجتماعی که شامل ودیعه، اجاره و تعدادی هم ساخت است، در هیأت دولت مطرح می‌شود.

رادیو سهام: حامد مظاهریان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سه سال از آغاز به کار دولت یازدهم گذشت و طرح جایگزین مسکن مهر که با نام مسکن اجتماعی مطرح بود، هنوز رونمایی نشده است، آیا طرح مسکن اجتماعی بایگانی شده است، گفت: مسکن اجتماعی به هر نوع اقدامی که دولت‌ برای تأمین مسکن اقشار فرودست جامعه انجام می‌دهند، تلقی می‌شود به طوری که از سال‌های اولیه انقلاب طرح‌هایی که با نام مسکن استیجاری، اجاره به شرط تملیک و مسکن مهر مطرح شده است، تماما در قالب مسکن اجتماعی بوده است.

مظاهریان ادامه داد: در دولت یازدهم هدف اصلی این است که پروژه مسکن مهر که ناتمام مانده است، به اتمام برسد و برای همین موضوع تمام بودجه‌ها و امکانات صرف این است که پروژه مسکن مهر زودتر به اتمام برسد و طرح‌های دیگر مسکن مهر که هدف آن اقشار ضعیف جامعه است بتواند اجرایی شود.

حتما بخوانید :  همتی: بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می‎کند

وی با اشاره به اینکه تمام برنامه‌های مسکن اجتماعی طبق تجارب داخلی و جهانی آماده است، گفت: پیشنهادی در این قالب در دولت مطرح است که این هفته در هیأت دولت مطرح خواهد شد.

مظاهریان ادامه داد: این طرح برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن اجتماعی است که شامل ودیعه، اجازه و تعدادی هم ساخت است، مجری این برنامه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و برای تأمین مسکن دهک‌های پایین جامعه خواهد بود.

وی افزود: این اقدامات صورت‌گرفته برای اقشار دهک یک تا چهار جامعه که جزو مسکن اجتماعی است، انجام خواهد شد، بنابراین همانطور که همه توافق دارند، اولویت اول به اتمام رسیدن پروژه ناتمام مسکن مهر است.

مظاهریان در پاسخ به این سؤال که آیا امسال یا سال آینده از رکود خارج خواهد شد یا خیر، گفت: آمارها نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تعداد مبایعه‌نامه‌های ساختمانی رشد داشته و افزایش قیمت مسکن زیر نرخ تورم را تجربه کرده است.

وی ادامه داد: وقتی در طی هشت ماه گذشته این روند رو به رشد را داریم، در حقیقت اجماع کارشناسان این است که بخش مسکن در آستانه خروج از رکود است، بنابراین تصور می‌کنم که تداوم این هشت ماه گذشته در آذرماه جاری نیز رخ دهد و نسبت به مدت مشابه سال قبل این رشد تعداد مبایعه‌نامه‌ها برای سه ماه آینده نیز رخ دهد، می‌توان با نگاه واقع‌بینانه این موضوع را مطرح کرد که بخش مسکن و ساختمان در حال خروج از رکود است.

حتما بخوانید :  جزییات درآمدهای ارزی کشور مشخص شد

مظاهریان تصریح کرد: البته در بخش رونق، اگر آن انتظاری که برخی تصور می‌کنند که قیمت مسکن همانند سال‌های ۹۰ و ۹۱ با یک لجام‌گسیختگی شدیدی رشد داشت، به هیچ وجه ما دنبال این نیستیم و این هدف‌مان نیست.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: هدف این نیست که اگر رونق بخش مسکن را دنبال می‌کنیم؛ یعنی افزایش قیمت رخ دهد تا همه سعی کنند دارایی‌های خود را به ملک ساختمانی تبدیل کنند.

مظاهریان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر جهت خوبی را در سه سال گذشته داریم به طوری که به بخش ساختمان دیگر به آن شکل مصرفی نگاه نمی‌شود و اگر کسی در سه سال گذشته مسکن را با نگاه تجاری خریده است، قطعاً ضرر کرده است چرا که بازارهای موازی سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذار می‌کرده است.

مظاهریان ادامه داد: این هدف اصلی در طرح جامع مسکن است که ساختمان بتواند در نهایت به عنوان یک کالای  مصرفی باشد و نه یک کالای سرمایه‌ای. این کار نیازمند اقدامات زیادی است که باید انجام شود تا این موضوع بتواند ثبات پیدا کند.

مظاهریان اضافه کرد: در ۳ سال گذشته اینگونه بوده و برای اینکه تا سال ۱۴۰۴ هم این موضوع ادامه پیدا کند و پیش‌رونقی که در ابتدای سال شاهد آن بودیم تضمین شود، باید بتوانیم تا سال ۱۴۰۴ به یک پایداری قابل قبولی در بخش مسکن برسیم.

حتما بخوانید :  سد جدید ترخیص خودروهای وارداتی

فارس

خبر انتخاب شده برای شما

نخست وزیر روسیه از بسته جدید ارزی اتحادیه اروپا برای حفاظت از منافع اقتصادی اروپا با ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.