2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با چهره ماندگار حسابداری ایران در خصوص گزارش دهی IFRS و اثر آن بر صنایع بورسیReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 12Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با چهره ماندگار حسابداری ایران در خصوص گزارش دهی IFRS و اثر آن بر صنایع بورسیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با چهره ماندگار حسابداری ایران در خصوص گزارش دهی IFRS و اثر آن بر صنایع بورسی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با چهره ماندگار حسابداری ایران در خصوص گزارش دهی IFRS و اثر آن بر صنایع بورسیIFRS یکی از مهمترین مسائلی است که این روزهای بازار را به خود اختصاص داده است؛ از لزوم ارتباط بانک‌ها با دنیای بین‌الملل برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از ثمرات پسابرجام، تا مشکلاتی که برای توقف نمادهای بانکی‌ها به وجود آورده است.
گفتنی است که تغییر و جراحی با درد همراه است، اما در نهایت چیزی جز فواید بیشمار به همراه نخواهد داشت. بنابراین رادیوسهام برای بررسی کلیت استفاده از سیستم گزارش‌گری IFRS و تاثیر آن در صنایع مختلف به سراغ غلامرضا سلامی، چهره ماندگار حسابداری ایران، رئیس اسبق شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، اولین رئیس جامعه حسابداران رسمی ایران و نیز مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی رفت و با وی در این خصوص گفتگو کرد.

 

۱- گزارش ما درخصوص IFRS و تاثیر آن بر صنایع، به خصوص بانک‌ها و بیمه‌ها است؛ همان طور که مطلع هستید بانک ها و بیمه ها باید گزارش های مالی خود را بر اساس این فرمت جدید ارائه دهند. این موضوع چه تاثیری بر صورت های مالی می گذارد؟

IFRS  بیشترین تاکیدش بر این است که صورت های مالی به شکلی منتشر شود که در سطح بین المللی قابل مقایسه و بررسی باشد. یعنی اگر ما بر اساس استانداردهای ملی خودمان صورت های مالی تهیه کنیم و کشورهای دیگر هم مانند آلمان، انگلستان و آمریکا و … هم هریک به صورت جدا چنین کاری انجام دهند، این صورت های مالی ممکن است قابل استفاده برای همه کشورها نباشد.

 IFRS استانداردهای بین المللی حسابداری را طراحی کرده که تمامی شرکت‌ها، به خصوص صورت های مالی شرکت های بزرگ در سطح دنیا قابل بررسی و مقایسه باشد. این موضوع امکان سرمایه گذاری و جابجایی سرمایه در کشورهای مختلف را فراهم می کند. یعنی سرمایه گذار اگر بخواهد در ایران سرمایه گذاری کند، اگر صورت های مالی بر اساس استاندارهای بین المللی گزارشگری مالی منتشر شده باشد، حسابرس های آنها به راحتی می توانند اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری را در اختیار سرمایه گذار قرار دهند.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

بنابراین اگر قرار باشد بر اساس استانداردهای ملی این کار انجام شود، روند بررسی آن برای سرمایه گذاری دشوار می شود. به همین دلیل استفاده از این استانداردها در خود ایران زیاد تاثیری نخواهد داشت، ولی برای آنکه بتوانیم با بازار سرمایه بین المللی ارتباط برقرار کنیم و سرمایه بیشتری برای اقتصاد و صنایع داخلی جذب کنیم، مجبور خواهیم بود که شرکت های بزرگ بورسی، بانک ها و بیمه های ما از این روش برای ارائه صورت های مالی استفاده کنند.

ارائه گزارش‌ها بر مبنای این استاندارد در برخی از صانیع همانند بانک ها و بیمه ها اجباری شده است، چرا که علاوه بر بحث سرمایه گذاری موضوع مراودات بین المللی در بانکها نیز مطرح است. بنابراین صورت های مالی هر یک از بانک ها باید با صورت های مالی دیگر کشورها منطبق باشد.

۲- پس با توجه به صحبت های شما این موضوع بر روی بانک ها و بیمه ها تاثیر بیشتری خواهد داشت.

بله علاوه بر بحث سرمایه گذاری، بحث مراودات بین بانکی باعث می شود که این اطمینان برای بانک مقابل ایجاد شود و درنتیجه صورت های مالی این بانک ها باید توسط حسابرس‌های بانک های دیگر کشورها قابل بررسی باشد.

۳- نکته ای که مطرح می شود این است که در بحث صورت های مالی چه تاثیراتی می گذارد؟ آیا این موضوع به پارامترهای سودآوری کمک می کند یا خیر؟

معمولا این روند برعکس است؛ استانداردهای حسابرسی بین المللی از یک استحکام بیشتری نسبت به حسابداری ملی برخوردار است. به عبارتی در آن روش ریسک‌ها بیشتر دیده می شود. برای مثال در استانداردهای بین المللی چیزی به عنوان سود تحقق نیافته که قابل تقسیم باشد وجود ندارد، در حالی که حسابداری ملی ممکن است بنا به یکسری مصلحت‌ها این کار انجام شود. پس در ظاهر نباید بین این دو شیوه حسابرسی ملی و حسابرسی بر اساس استاندارد بین المللی تفاوتی باشد، اما در عمل، قوانین سهل تری در حسابرسی‌های ملی ممکن است وجود داشته باشد که تقسیم سود را متغییر می کند و اینجاست که شرکت ها ممکن است سود بیشتری را نشان بدهند. همین اتفاق در بانک های ما رخ داده است و در نیتجه بانک مرکزی با آن مقابله می کند تا استانداردهای حسابداری بین المللی در بانک ها به اجرا گذاشته شود.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "قلرست" تغییر چندانی نداشت

۴- سوال دیگر ما این است که آیا شرکت‌های ایرانی قادر به ارائه گزارش ها بر اساس استانداردهای بین المللی هستند؟

استاندارهایی که سازمان حسابرسی به عنوان مرجع حسابداری قرار داده است، معمولا از استانداردهای بین المللی گرفته شده، به عبارتی ترجمه همان استانداردهای بین المللی است. تنها در مواردی این اختلاف وجود دارد که امکان رفع آن وجود دارد. سازمان حسابرسی هم پیگیر این موضوع است که استانداردهای ملی را به استانداردهای بین المللی تبدیل کند. از نظر من انجام چنین کاری کار زیاد سختی نیست، چرا که استانداردهای ملی ما بر اساس همین استانداردهای بین المللی نوشته شده است.

۵- نکته دیگری که مطرح می شود، این است که برگزاری مجامع بانک‌های ما در چند ماه اخیر به دلیل تغییر به استانداردهای IFRS متوقف شده بود و در نتیجه مشکلاتی را به وجود آورد. این مشکلات به نظر شما به چه دلیل بوده است؟ آیا به دلیل IFRS بوده یا مشکلات دیگری در این روند وجود داشت؟

ما در نظام بانکداری باید از یکسری قوانین و استانداردهای بین المللی نظام بانکداری نیز تبعیت کنیم، برای مثال مقررات بال یک و دو و سه از این دست است که در دنیا در حال اجرای بال سه هستند و تقریبا برای کشورهای عضو، لازم الاجرا است. پس اگر بانکی بخواهد در سطح بین المللی فعالیت کند، حتما باید از این مقررات تبعیت کنید.

حتما بخوانید :  پیش بینی 60 نفر از بزرگان بورس از آینده بازار

بانک های مرکزی هم متولی اجرای این قوانین در کشورهای خود هستند؛ چند سال این مسئله در ایران رها شده بود و بانک های ما از استانداردهای بین المللی بال دو و سه تبعیت نمی کردند؛ برای مثال حد کفایت سرمایه بانک‌های ما خیلی پایین تر از استانداردهای مروادات بین المللی بود. به همین دلایل بانک های ما چند سالی سودی، بیش از آنچه که باید، تقسیم می کردند که به دلیل عدم اجرای همین استانداردها بوده است.

بعد از شروع شدن دوران رکود اقتصادی نیز سود آنها کاهش یافت و در طرف مقابل سرمایه گذاری های آنها نیز بیش از مقررات تعیین شده در استانداردهای بین المللی بود؛ برای مثال این بانک ها سهام زیاد خریداری کردند و دارایی ثابت زیادتر از استاندارد در صورت های مالی آنها به ثبت رسید. این موضوعات باعث شد که با شدت گرفتن رکود اقتصادی بانک ها با بحران اعتبار روبرو شوند و در نتیجه مشاهده می‌کنیم که به شدت سود دهی آنها پایین آمده و روند تسهیلات دهی به مردم نیز بسیار کند شد و در نتیجه بعد از کاهش سود بانک ها به سهامداران بانکها نیز فشار بیشتری وارد شد.

در سال جاری سهامداران این بانکها انتظار سودهای مشابه سالهای قبل را داشتند که بانک مرکزی اجازه چنین کاری را نمی دهد و همین موضوع باعث شد که مجامع بانک ها در زمان خود انجام نشود. اگر بانک مرکزی به این استانداردها استناد می کند، به این دلیل است که بر اساس استانداردهای IFRS این قوانین باید به طور کامل در کشور ما اجرا شود تا اعتماد بین المللی به بانک های ایرانی جلب شود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.