2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با یک حقوقی بازار درخصوص وضعیت این روزهای بورسمعاملات بازار سرمایه نسبت به چند ماه گذشته وضعیت متفاوتی پیدا کرده است. تا چند ماه قبل معمولا اینگونه بود که در یک روز، اکثر نمادها منفی یا مثبت می شدند و تمام بازار با هم حرکت رو به بالا یا رو به پایین داشت. اما اخیرا وضعیت متفاوت شده و گروه هایی مانند سنگ آهنی ها، فلزی ها و … بر اساس متغیرهای مربوط به خود و طبق قیمت های جهانی با رشد یا افت مواجه می شوند. رادیوسهام درخصوص وضعیت چند هفته اخیر بازار سرمایه با مصطفی صفاری مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری سرمایه ایرانیان از حقوقی های فعال در بازار سرمایه به گفتگو نشست که متن این گفتگو به شرح زیر است.

۱- رفتار بازار سرمایه را چطور ارزیابی می کنید؟بازار به چه سمتی خواهد رفت؟

با توجه به اینکه نرخ سود بانکی تغییری نکرده و عملا تنها صحبت آن صورت گرفت و ما شاهد تاثیر آن نبودیم.  از آن جایی که نرخ بهره تغییری نکرده ما شاهد تحولی در بازار سرمایه نبودیم و اوراق رهنی گوی سبقت را از بازار بورس گرفته است. همه می دانیم ما برای تحول در بازار سرمایه ابتدا باید بازار پول را با اصلاحات اساسی رو به رو کنیم و تا زمانی که این موضوع به طور کامل عملی نشود اتفاقات بزرگی در بازار نخواهد افتاد. بازار سرمایه به سمت تک صنعت ها خواهد رفت و در برخی صنایع ما شاهد رشد قیمت ها خواهیم بود.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

۲- رفتار صنعت خودرو را چطور پیش بینی می کنید؟

صنعت خودرو منتظر توافقات امضا شده بوده و در چند وقت اخیر افت قیمتی داشته و می توان گفت کف های قیمتی خود را تجربه کردند. به عنوان مثال ایران خودرو منتشر خبر فروش قطعی بانک پارسیان و سایپا منتظر قطعی شدن قرارداد با رنو است. مطمئنا با انتشار این اخبار ما شاهد رشد قیمتی در سهام خودرویی و تاثیر آن بر شاخص کل خواهیم بود. صنعت خودرو رشد خواهد داشت و ما می توانیم شاهد اتفاقات مثبت در صورت بروز مسائل گفته شده باشیم. ایران خودرو بازدهی مناسبی در چند وقت آینده خواهد داشت.

۳- رفتار صنعت پتروشیمی را چطور پیش بینی می نمایید؟

صنعت پتروشیمی احتمالا رفتارهای مثبتی را از خود نشان دهد. به نظر می رسد نوسانات مثبتی را به علت رشد قیمت نفت در این صنعت شاهد باشیم. البته لازم به ذکر است که باید منتظر بمانیم و ببینیم که نرخ گاز پتروشیمی ها چه رقمی پیشنهاد خواهد شد و بودجه شرکت ها چطور رقم خواهد خورد. اما انتظار می رود که پتروشیمی ها نیز با رشد بازدهی همراه باشند.

۴- در مورد آینده صنعت پالایشی و رفتار آینده آن چه سخنی دارید؟

با توجه به این که قیمت نفت رو به رشد بوده و پیش بینی ها حکایت از افزایش قیمت نفت دارد و به همین دلیل احتمال رشد و افزایش بازدهی در پالایشگاهی و روغنی ها وجود دارد. البته این رشد تحول بزرگی نخواهد داشت. به بیان دیگر پالایشگاهی ها رشد خواهند داشت اما رشد قابل ملاحظه ای نخواهد بود.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۵- صنعت بانکداری چه عملکردی داشته و خواهد داشت؟

متاسفانه صنعت بانکداری تحت تاثیر سیاست های دولت و بانک مرکزی قرار گرفته است و به همین دلیل متحمل هزینه های زیادی شده است. به عنوان مثال بانک صادرات به دلیل برعهده گرفتن عاملیت موسسه میزان و تسویه بدهی های این موسسه متحمل زیان زیادی شده. صنعت بانکداری ساختار نامناسبی دارد. هزینه ها مضاعف شده و همچنین هزینه های مطالبات مشکوک الوصول نیز بالاست. این صنعت در رکود به سر می برد و انتظار رفتارهای مثبتی در این گروه نمی رود

۶- به طور کل چه براوردی از آینده بازار سرمایه و شاخص کل دارید؟با توجه به اینکه نزدیک انتخابات ریاست جمهوری بوده و احتمال رشد شاخص کل وجود دارد؟

با توجه به اینکه ترامپ به عنوان ریاست جمهوری امریکا انتخاب شده و هنوز نمی توان در خصوص رفتار وی با ایران به طور قطعی سخن گفت. در نتیجه احتمالا ما در یک یا دو ماه آینده شاهد کش و قوس هایی در شاخص کل باشیم. بازار به سیاست های ترامپ بسیار وابسته است. شوک های محاسبه نشده ای را خواهیم داشت. به نظر می رسد سال ۲۰۱۷ سال پرتنشی برای بازارهای دنیا باشد و ایران نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود. البته با توجه به اینکه ایران یک اقتصاد سیاسی دارد و ما به انتخابات ریاست جمهوری آینده نزدیکیم احتمال رشد در بازار سرمایه دور از ذهن نیست و احتمالا در اواخر بهمن ماه و اسفند و ماه های بعد از آن ما شاهد رشد در بازار باشیم که این رشد هم تحت تاثیر  صنایع خاصی خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.