2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک قوامین درباره فروش املاک دریافتی از ناجاReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 18Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک قوامین درباره فروش املاک دریافتی از ناجاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک قوامین درباره فروش املاک دریافتی از ناجا
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک قوامین درباره فروش املاک دریافتی از ناجابانک قوامین به علت عدم ثبت افزایش سرمایه توسط بانک مرکزی با حواشی زیادی رو به رو بود. اما این بانک توانست در موعد مقرر مجوز لازم را از بانک مرکزی اخذ نماید و خیال سهامداران خود را کمی راحت کند. رادیوسهام با غلامحسن تقی نتاج مدیرعامل بانک در خصوص برنامه ها و جایگاه بانک گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- در خصوص ادغام بانک ها و ادغام بانک قوامین با موسسه کوثر چه نظری دارید؟

ادغام بانک ها جزو پیشنهادات ارائه شده و مورد بحث بانک مرکزی بوده، مطمئنا بانک مرکزی برای اجرای سیاست های خود دلایل محکمی دارد اما ادغام بانک هنوز به طور کلی جزو پیشنهادات به حساب می آید و چنانچه به مرحله عملی شدن برسد باید تمام جزئیات آن نیز مد نظر قرار گیرد. موسسه کوثر از نظر عملیاتی و صورت های مالی با بانک قوامین کاملا متفاوت است و نمی توان در خصوص آن به زودی تصمیم گرفت. مشکل بانک ها را با ادغام بانک ها رفع نخواهد شد. مسائل رو به روی بانک ها با افزایش سرمایه رفع می شود. بانک مرکزی و سایر نهادهای مرتبط باید به بانک ها برای افزایش سرمایه کمک کنند تا از این طریق مشکل کفایت سرمایه این موسسات نیز رفع شود. با افزایش سرمایه، بانک ها می توانند هزینه های خود را نیز به نحو بهتر مدیریت کنند و ما شاهد اتفاقات مثبت در این مجموعه ها خواهیم بود.

حتما بخوانید :  شوك منفي به بازار سهام با خروج افراد حقيقي

۲- بانک قوامین املاک دریافتی از موسسه ناجا را به فروش خواهد رساند؟ آیا این املاک قابلیت فروش دارند؟

این املاک بسیار ارزشمند بوده و مطمئنا قابلیت فروش دارند. در حال حاضر نیز مشتری هایی دارد اما ارقام پیشنهادی مورد نظر بانک قوامین نیست و این موسسه هنوز به مشکل نقدینگی که مجبور به فروش این دارایی ها به زیر ارزش ذاتی شود، رو به رو نشده؛ این املاک در زمان مناسب و با قیمت مناسب به فروش خواهد رفت چرا که آن ها دارای موقعیت مناسب مکانی نیز می باشند و سهامداران مطمئن باشند طبق روال عادی خود به فروش خواهد رسید. در ادامه باید گفت مشکلات بانک ها با بیان آن ها رفع نمی شود باید به فکر راه حل بود و تنها با بزرگ جلوه دادن مسائل نه تنها نمی توان رفعشان کرد بلکه وضعیت را نامساعد تر می نماید.

۳- با توجه به این که نرخ سود بین بانکی افزایش یافته چه انتظاری می توان از آن داشت؟

نرخ سود بانکی با رشد رو به رو بوده و از این موضوع می توان تقاضای بیشتر پول در بین بازار بین بانکی را از عرضه استدلال کرد. این رشد نرخ در بازار بین بانکی به معنای تمایل به قرض گرفتن بیشتر می باشد. تجزیه و تحلیل این موضوع می تواند مبنایی برای تصمیم گیری های کلان کشوری باشد. شرایط بانک قوامین خوب و مناسب بوده و توانسته در نقش قرض دهنده در این بازار حضور یابد.

۴- عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در بازار پول را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا با وجود این صندوق ها در بانک ها موافقید؟

صندوق های سرمایه گذاری با هدف کمک به بازار سرمایه تاسیس شدند و سیاست این صندوق ها سرمایه گذاری در بازار سهام بوده اما متاسفانه این صندوق ها از مسیر حرکت خود خارج شده و محلی برای جذب سپرده های مشتریان با نرخ سود مورد نظر مسئولین بانک تبدیل شده و عملا سپرده ها از بانک ها خارج شده و به سمت این صندوق ها روانه شده اند. یعنی حتی وارد بازار سرمایه هم نشده اند. همان طور که گفته شد این صندوق ها محلی برای جذب سپرده های بانک ها تلقی می شوند. بانک مرکزی نیز از نظارت خوبی در بازار پول برخوردار است و این وظیفه را به خوبی نیز عملی می کند اما مدیریت اقتصاد کشور تنها به دست یک نهاد نیست و نهاهای مختلفی در این موضوع دخیلند و برای رشد اقتصاد کلان کشور باید تمام این نهادها با یکدیگر هماهنگ باشندو بانک قوامین دارای صندوق سرمایه گذاری نیست. صندوق های سرمایه گذار فعلی با عملکرد فعلی مناسب و در مسیر درست نیستند.

حتما بخوانید :  مسیریابی اوضاع سهام در بازار پایه

۵- وضعیت مطالبات مشکوک الوصول بانک قوامین به چه صورت است؟آیا این مطالبات کاهش یافته است؟

بانک قوامین در تلاش است تا هر ساله مطالبات مشکوک الوصول خود را کمتر نماید و در سال جاری نیز این موضوع توسط مسئولین بانک دنبال شده که به نسبت سال گذشته ما شاهد تغییرات و کاهش در میزان مطالبات این بانک بوده ایم. روند این بانک برا وصول مطالبات ادامه خواهد داشت. البته باید با اتخاذ سیاست های درست مطالباتی که به دلیل عدم نقدینگی و عدم وجود مسئولیت را از یکدیگر جدا کرد و به دنبال اخذ مطالباتی بود که طرف حساب های آن ها به دلیل عدم پذیرش مسئولیت از تسویه آن سرباز می زنند. رقم این مطلبات نیز کم نبوده و می تواند موجب اتفاقات مثبتی در بانک شود. همان طور که گفته شد بانک قوامین توانسته به نسبت سال گذشته این رقم را کاهش دهد.

۶- آیا بانک با گذشت ۹ ماه از سال توانسته به اهداف پیش بینی شده خود برسد؟ مسیر حرکت بانک به درستی طی می شود؟

بانک قوامین از جمله معدود بانک هایی بود که توانست مجمع خود را در زمان مقرر تشکیل دهد. این بانک نیز بر خلاف تصور برخی افراد موفق شد مجوز افزایش سرمایه را از بانک مرکزی اخذ نماید و در حال حاضر به مراحل پایانی خود نزدیک شده است. بانک قوامین در مسیر خود حرکت می کند و تلاش دارد تا بتواند منافع سهامداران خود را حفظ نماید. سهم وقوام در بازار سرمایه با حمایت سهامداران خرد رشد کرده و این سهامداران بانک بودند که با قدرت پشت این بانک و مجموعه قوامین ماندند. با گذشت نه ماه از سال ما توانستیم به اهداف مورد نظر خود برسیم و این مسیر ادامه خواهد داشت. سهم بانک قوامین در انتظار روزهای خوب است.

خبر انتخاب شده برای شما

ارزیابی وضعیت این روزهای بازار سهام
یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که در صورت عدم خروج جدی نقدینگی، بازار می‌تواند معاملات هفته آینده را به شکل مثبت پیگیری کند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.