2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی پردیس درخصوص بازارهای صادراتی جدید و تک نرخی شدن ارزReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 19Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی پردیس درخصوص بازارهای صادراتی جدید و تک نرخی شدن ارزگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی پردیس درخصوص بازارهای صادراتی جدید و تک نرخی شدن ارز
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی پردیس درخصوص بازارهای صادراتی جدید و تک نرخی شدن ارزشرکت پتروشیمی پردیس با تولید دو ماده اوره و آمونیاک در بازار سرمایه و در صنعت پتروشیمی کشور حضور دارد. این شرکت دارای طرح توسعه اوره و آمونیاک بوده که به زودی به بهره برداری خواهد رسید. این طرح به ظرفیت شرکت خواهد افزود. شرکت پتروشیمی پردیس از آن دست شرکت هایی است که درجه شفافیت بالایی در بورس دارد. مطمئنا این شرکت با تک نرخی شدن ارز تاثیر خواهد پذیرفت و این تاثیر به نظر منفی خواهد بود. اینکه شرکت چگونه این تاثیر منفی را پوشش خواهد داد به سیاست های هیات مدیره بازمی گردد. بازار صادراتی این شرکت نیز از نقاط جذاب شرکت است. به همین دلیل رادیوسهام با بهمن زمانی مدیرعامل این پتروشیمی گفتگویی انجام داده است.

۱- گزارش های دوازده ماهه منتشر شده توسط شرکت به طور کامل محقق نشده است، دلیل را توضیح دهید؟

این موضوع و عدم محقق شدن بودجه کاملا طبیعی است و دلیل آن هم به افت قیمت جهانی اوره و آمونیاک باز می گردد. روند قیمتی اوره و آمونیاک در طی ۴ سال گذشته افت شدیدی داشته و این رقم برای اوره تا ۱۶۰ دلار هم افت کرد و در حال حاضر حدود ۲۳۰ دلار است اما متوسط قیمت فروش اوره برای هر تن ۲۲۰ دلار بوده که نسبت به سال گذشته حدود ۷۲ دلار افت قیمت برای اوره و افت ۵۲ دلاری برای آمونیاک را شاهد بودیم. این موضوع بسیار بر روی شرکت تاثیر گذاشته و این در حالی است که علی رغم این موضوعات افت ما نسبت به پیش بینی حدود ۶ یا ۷ درصد بوده است. ۱۲ ماهه منتشر شده بر روی کدال تنها حدود ۶ درصد نسبت به آخرین پیش بینی افت را نشان داده است که دلیل آن هم همان طور که گفته شد به افت قیمت های جهانی اوره و آمونیاک باز می گردد و نه هیچ چیز دیگری. مجمع شرکت به زودی برگزار خواهد شد.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "خکرمان"

۲- صادرات اوره برای شرکت پتروشیمی پردیس به چه صورت است؟آیا بازارهای جدید صادراتی را به هدف خود اضافه کرده اید؟

نیاز بازار جهانی به اوره بالاست و ما برای فروش صادراتی به کمبود تقاضا مواجه نمی شویم. از بازارهای مهم صادراتی ما می توان به هندوستان اشاره کرد. علاوه بر آن ما به بازارهای جدید صادراتی در نقاط مختلف جهان مانند امریکای لاتین و اروپا اشاره کرد. کشورهای زیادی همچون برزیل، مکزیک و ونزوئلا نیز جزو بازارهای جدید صادراتی ما محسوب می شوند. صادرات ما به بیشتر از ۲۵ کشور دنیا صورت می گیرد. مطالعات پتروشیمی پردیس برای تولید محصولات جدید نیز شروع شده و این موضوع به شرکت کمک زیادی خواهد کرد. با تولید محصولات جدید با استفاده از اوره می توان فروش شرکت را افزایش داد این افزایش فروش می تواند هم در بازار داخلی و هم در بازار صادراتی صورت گیرد.

۳- طرح توسعه شرکت به چه مرحله ای رسیده است؟ چه زمان به بهره برداری می رسد؟

این طرح توسعه شامل چندین فاز بوده که بسیاری از واحدهای آن به زودی به بهره برداری خواهد رسید. بسیاری از واحد ها در مرجله راه اندازی و پیش راه اندازی هستند به گونه ای که می توان گفت طرح توسعه شرکت در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. مواد اولیه دو واحد یک و دو یوتیلیتی از دو شرکت فجر و مبین اخذ می شود و تامین مواد اولیه برای فاز ۳ مستقلا از جانب خود شرکت صورت می گیرد. در این طرح توسعه تامین بسیاری از مواد اولیه را نیز دیده ایم که می توانیم تولید این مواد را نیز در آینده افزایش دهیم. ما نگرانی ای از بابت تعیین مواد اولیه نداریم.

حتما بخوانید :  ۴ تغییر بنیادی در بازار پایه فرابورس

۴- تک نرخی شدن ارز روی شرکت پتروشیمی پردیس چه تاثیری خواهد گذاشت؟این موضوع بر روی مواد اولیه شرکت تاثیر می گذارد؟به چه صورت؟

تک نرخی شدن ارز روی شرکت تاثیر منفی خواهد گذاشت اما این تاثیر زیاد نخواهد بود و این موضوع فعلا در حد صحبت است. این احتمال وجود دارد که ما شاهد افزایش نرخ از جانب دو شرکت پتروشیمی فجر و مبین باشیم اما این موضوع فعلا وجود ندارد و در سال جاری ما شاهد چنین موضوعی نخواهیم بود. سال جاری برای تامین مواد اولیه با همان نرخ گذشته صورت خواهد گرفت. تاثیر تک نرخی شدن ارز نگرانی برای ما ایجاد نمی کند.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.