2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره کارگزاری آرمون در خصوص اثر تک نرخی شدن ارز بر صنایع بورسیReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 20Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره کارگزاری آرمون در خصوص اثر تک نرخی شدن ارز بر صنایع بورسیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره کارگزاری آرمون در خصوص اثر تک نرخی شدن ارز بر صنایع بورسی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره کارگزاری آرمون در خصوص اثر تک نرخی شدن ارز بر صنایع بورسیدر ادامه بررسی وضعیت تک نرخی شدن قیمت‌ ارز، رادیوسهام این بار به سراغ محمدرضا مایلی، عضو هیئت مدیره کارگزاری آرمون و کارشناس بازار سرمایه رفت و در خصوص آثار و عواقب این طرح بزرگ و حساس با او به بحث پرداخت. وی در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه بحث تک نرخی شدن ارز به این دلیل به وجود آمده که ما دیگر نرخ ارز مبادله ای و آزاد به صورت مجزا نداشته باشیم، معتقد است که تاثیر این کار به نفع شرکت های صادراتی مانند شرکت های پتروشیمی، پالایشی، معدنی ها و سیمانی ها خواهد بود و آنها از این موضوع منافع بیشتری کسب می کنند. همچنین از طرف دیگر شرکت های ارز بر همانند شرکت های شوینده و دارویی و برخی از شرکت های گروه غذایی به دلیل وارداتی بودن مواد اولیه‌شان، متضرر خواهند شد.

 

۱- اثر تک نرخی شدن قیمت ارز بر صنایع داخلی چگونه است؟

سابق بر این ما دو نرخ برای ارز داشتیم؛ یکی نرخ ارز مبادله ای یا ارز مرجع و یکی هم نرخ ارز آزاد. معمولا هم نرخ ارز آزاد اندکی از نرخ ارز مبادله ای بیشتر بود، علت این موضوع هم به سیاست های دولت و کمک به کاهش بهای تمام شده صنایع مربوط می‌شد.

حتما بخوانید :  سود ۵۵۲ ریالی برای هرسهم «سهرمز» محقق شد

در این میان یکسری از شرکت ها متضرر و برخی نیز منتفع می شدند؛ به عبارتی شرکتهایی که نرخ ارز در فروش آنها تاثیر می گذاشت و به عبارتی شرکت های صادراتی از نرخ ارز مبادله ای متضرر می شدند، چرا که در بازار آزاد می توانستند ارز خود را به قیمت بالاتری به فروش برسانند و از طرف دیگر شرکت های وارداتی نیز از این نرخ ها منافع زیادی کسب می کردند. چرا که ارز مورد نیاز خود را حداقل ده درصد ارزانتر از نرخ بازار تامین می کردند.

بحث تک نرخی شدن ارز به این دلیل به وجود آمده است که ما دیگر نرخ ارز مبادله ای و آزاد به صورت مجزا نداشته باشیم، بلکه کلا یک نرخ برای ارز تعریف شود و این دو نرخ به هم برسند. تاثیر این موضوع به نفع شرکت های صادراتی مانند شرکت های پتروشیمی، پالایشی، معدنی ها و سیمانی ها خواهد بود و آنها از این موضوع منافع بیشتری کسب می کنند. از طرف دیگر شرکت هایی که ارز بر بودند مانند شرکت های شوینده و دارویی و برخی از شرکت های گروه غذایی به دلیل وارد کننده بودن مواد اولیه‌شان، متضرر خواهند شد.

۲- برخی از صنایع صادراتی ما مواد مصرفی و فروش آنها با نرخ ارز محاسبه می‌شود، حال تاثیر تک نرخی شدن بر این صنایع چگونه است؟

در واقع این تحلیل اولیه ای است که وجود دارد، اما در تحلیل های دقیق تر مشاهده می شود که برخی از شرکت های ما هم بهای تمام شده آنها و هم فروش محصول نهایی با نرخ ارز محاسبه می شود. یعنی هم وارد کننده مواد اولیه هستند و هم صادر کننده. به همین دلیل باید دید که رفتار دولت با این شرکت ها چگونه خواهد بود. برای مثال برخی از پتروشیمی های گازی ما هم بهای تمام شده گاز مصرفی آنها با نرخ ارز محاسبه می شود و هم فروش محصولاتشان با ارز محاسبه می شود. باید دید که وقتی ارز تک نرخی می شود، آیا باز هم سوبسید به این شرکت ها تعلق می گیرد یا خیر. اگر سوبسید به این شرکت ها داده نشود، ممکن است که کمی متضرر شوند و یا در نهایت اتفاق خاصی در روند سود آوری این شرکت ها نیز مشاهده نشود.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"

۳- به صورت مشخص تاثیر تک نرخی شدن در پنج صنعت شاخص بورسی را بررسی کنید.

برای مثال صنایع پالایشی، معدنی و  صنعت سیمان صنایعی هستند که قطعا از این روند منتفع خواهند شد و در مقابل صنایع دارویی، صنایع شوینده و احتمالا صنایع خودرویی نیز متضرر می شوند. خودرویی ها کمی شرایطشان متفاوت است، به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت تمام شده محصولات آنها افزایش پیدا می کند، اما چون قیمت گذاری محصولات بر عهده شورای رقابت است، این احتمال وجود دارد که با قیمت پیشنهادی آنها موافقت نشود و در نتیجه خودرویی ها متضرر شوند.

۴- تجربه افزایش قیمت ارز در صنعت خودرو سازی چه چیزی را نشان می دهد؟

در سالهای گذاشته تجربه نشان داده است که افزایش بهای تمام شده این شرکت ها بیشتر از افزایش سود دهی فروش آنها بوده است.

۵- اما از طرف دیگر ممکن است که با افزایش قیمت تمام شده شرکت ها و افزایش قیمت بازار سطح فروش آنها کاهش یابد و سود دهی نیز در نهایت با کاهش روبرو شود.

این موضوع در اولویت دوم است؛ برای مثال وقتی که بهای تمام شده پراید ۱۶ میلیون تومان است و به قیمت ۲۰ میلیون تومان به فروش می رسد اگر بر اثر تک نرخی شدن ارز قیمت تمام شده پراید ۱۸ میلیون تومان شود و از طرف دیگر با افزایش قیمت به ۲۲ میلیون نیز موافقت نشود، زیان شرکت خودرو سازی به شدت افزایش پیدا می کند.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.