2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو اتحادیه صنایع لبنی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به خبر افزایش نرخ محصولاتشانReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 21Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو اتحادیه صنایع لبنی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به خبر افزایش نرخ محصولاتشانگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو اتحادیه صنایع لبنی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به خبر افزایش نرخ محصولاتشان
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو اتحادیه صنایع لبنی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به خبر افزایش نرخ محصولاتشاناخیرا اخبار متناقضی درباره رشد قیمت لبنیات در رسانه ها منتشر شده که این خبر می تواند روی قیمت سهام لبنیاتی تاثیرگذار باشد. رادیوسهام با توجه به افزایش قیمت برخی از محصولات لبنی، به سراغ مجید علیداد، عضو اتحادیه صنایع لبنی ایران رفته و با وی در خصوص تاثیرات این افزایش قیمت بر صنعت لبنیاتی و نیز بررسی آینده این صنعت، به بحث و نظر پرداخت.

 

۱- در خصوص افزایش قیمت برخی از محصولات لبنی، عنوان شده که شرکت ها ابلاغیه سال گذشته را اعمال کرده اند؛ این موضوع چه تاثیری بر روی سود آوری و صورت های مالی شرکت های فعال در این صنعت می گذارد؟

افزایش قیمت لبنیات در اکثر کارخانه ها اعمال نشد؛ علیرغم مصوبه ای که سازمان حمایت داده بود، به دلیل عدم کشش بازار و کاهش مصرف، عملا اعمال نشد. به هر حال صنعت لبنیات در حال حاضر با بحران بزرگی مواجه است. کارخانه ها به هیچ وجه تمایلی به افزایش قیمت ندارند. این کارخانه ها عملا درحال زیان دادن هستند، اما بازار اجازه این افزایش قیمت را نمی دهد.

۲- چند کارخانه افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار دادند و در بیان دلیل این کار عنوان می‌کنند که بازار خود را بدست آورده و در نتیجه تصمیم گرفته اند ابلاغیه پارسال را اعمال کنند.

بله، یکسری از شرکت ها بازار خود را بدست آورده اند و به شکلی می توان گفت که برند هستند و در نتیجه افزایش قیمت را انجام دادند. البته این شرکت ها هم افزایش قیمت حد مجاز را استفاده نکرده اند. در این مدت افزایش هزینه های تولید شامل هزینه های بسته بندی، کارگری و تورم را داشته ایم، ولی به نسبت افزایش هزینه‌ها، قیمت محصولات لبنی افزایش نیافته است. البته شیر خام نیز علیرغم مصوبه دولت، به قیمت مصوب عرضه نشده و کارخانجات به آن قیمت خرید نکرده اند.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "خکرمان"

دولت حمایت های خود را از صنعت لبنیات برداشته است و شیر که یک کالای استراتژیک است، در عمل مظلوم واقع شده و در سالهای بعد شما خواهید دید که این کاهش مصرف چه ضربه ای به سلامت جامعه خواهد زد.

۳- میزان صادرات امسال چقدر است؟

آماری که ما در دست داریم، نشان می‌دهد که تا این زمان نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار صادرات داشته ایم.

۴- این رقم نسبت به سال گذشته چقدر افزایش داشته است؟

با توجه به اینکه دولت برای رقابت پذیری شرکت های داخلی در کشورهای دیگر، مشوق های صادراتی اعلام کرده است و اگر چه هنوز انجام نشده، اما میزان صادرات افزایش یافته است. فکر می کنم که چیزی در حدود ۲۰ درصد افزایش صادرات را نسبت به سال گذشته داشته ایم.

۵- برنامه ای برای افزایش سطح صادرات در سال آینده ندارید؟

شرایط سیاسی بر اقتصاد ما و کشورهای پذیرنده محصولات ما تاثیر می‌گذارد؛ برای مثال در سال گذشته در یک بازه زمانی، عراق با ترکیه روابط مناسبی نداشتند و این موضوع باعث شد که برخی از کالاهای ما بازار بهتری داشته باشند. این موضوعات خارج از مسائل اقتصادی است و نمی توان زیاد بر اساس آنها برنامه ریزی کرد. به هر حال ما امسال وضعیت بهتری داشته ایم و در سال آینده نیز بر اساس نرخ دلار، قطعا یکسری مشوق برای تولید کنندگان ایجاد می‌شود.

۶- تک نرخی شدن ارز برای صنایع لبنی سود آور است؟

وقتی که حاشیه برای نرخ ارز نداشته باشیم، قطعا میتوان سیاست‌ها را درست‌تر تبیین کرد.

حتما بخوانید :  حركت نقدينگي به سمت بازار سرمايه

۷- صادرات محصولات لبنی به روسیه به کجا ختم شد؟ مشکلات این راه حل شده است؟

متاسفانه خیر. کشور روسیه استانداردهای خاص خود را دارد و علیرغم تلاش‌ها و مذاکراتی که انجام شده است، دو برند در حد چند کانتینر محصولات خود را به بازار روسیه صادر کرده اند، اما زیاد موفقیت آمیز نبوده است.

۸- فکر می کنید که این مشکلات در سال آینده بر طرف خواهد شد؟

این موضوع بیشتر به همت دولتمردان ما بستگی دارد که بتوانند راه های این کار را صاف کنند؛ مشکلات انتقال ارز، انتقال کالا و تسهیل استانداردهای کشورهای وارد کننده می تواند صادرات را بهبود ببخشد.

۹- بدهی‌های صنعت از دولت چه میزان است؟

صنعت لبنی زیاد از دولت طلبکار نیست. البته درخصوص شیر مدرسه بین ۲۰ تا ۵۰ درصد شیر مدارس تولید شده در سال گذشته هنوز پرداخت نشده است.

۱۰- پیش بینی سود ۹ ماهه شرکت‌های لبنی بورسی به چه صورت است؟

شرکت های لبنی بورسی که حسابهای‌شان شفاف است؛ در سال ۹۳ که گزارش‌های رسمی کارشناسان دادگستری ارسال شده بود، میانگین سود این شرکت ها یک و نیم درصد بوده است. این حاشیه سود برای این صنعت که یک صنعت سخت در میان صنایع غذایی است، قابل قبول نیست. امسال هم با توجه به افزایش هزینه های تولید، میانگین سود کارخانجات ما حتی منفی هم خواهد بود. مگر آنکه دولت در مواردی مانند کاهش مالیات و یا برداشتن مالیات بر ارزش افزوده حمایت هایی را صورت دهد. البته مالیات بر پنیر و شیر برداشته شده و در جلساتی قرار شده که مالیات بر ارزش افزوده ماست هم برداشته شود. اگر این حمایت‌ها صورت نگیرد، باعث می‌شود که ما با افزایش قیمت و در نتیجه کاهش مصرف روبرو شویم.

۱۱- آیا قرار بوده است که ما به التفاوت قیمتی در صنعت لبنیات را دولت پرداخت کند؟

یک برنامه ای را درسالهای گذشته داشته ایم، اما متاسفانه اجرایی نشد. در سال ۸۶ و ۸۷ یک ما به التفاوت جزیی را دولت به برخی از صنایع پرداخت کرد، اما در سالهای بعد هیچ یارانه ای دریافت نشده است.

حتما بخوانید :  "خفنر" در هر سهم خود از زیان به سود رسید

۱۲- آیا مذاکره برای دریافت یارانه انجام نشده است؟

متاسفانه در سال های اخیر که دولت عملا هیچ حمایتی از این صنعت نکرده است. البته ادعایی دارند که مقداری از شیر دامداران را به صورت تضمینی خریداری کرده اند، اما ارقام قابل توجهی نبوده و تاثیری بر صنعت لبنیات نداشته است.

۱۳- اینکه محصولاتی مانند یونجه در بورس کالا عرضه می شود، آیا بر این صنعت تاثیری می گذارد؟

اگر نرخ ارزان باشد قطعا تاثیر خود را خواهد داشت؛ هفتاد درصد قیمت تولید لبنیات وابسته به شیر است که تولید شیر نیز تا ۸۰ درصد وابسته به علوفه است و قطعا اگر علوفه ارزان تر شود طبیعتا قیمت محصولات لبنی نیزکاهش می یابد.

۱۴- آیا عرضه این محصولات در بورس کالا سیاست مناسبی بوده است؟

قطعا خوب است، اما تفاوت زیادی را ما احساس نمی کنیم. تفاوت بسیار کمی داشته است.

۱۵- در پایان اگر موضوعی باقی مانده است را عنوان کنید.

موضوعی که خیلی به نظرم برای جامعه ما مهم است، بحث کاهش سرانه مصرف مردم است. این موضوع با توجه به پیر شدن جمعیت کشور در آینده نزدیک عوارض بسیار بدی برای کشور و مردم خواهد داشت که بیماری های ناشی از عدم مصرف کنونی در آینده در جامع زیاد خواهد شد. بنابراین دولت باید برای رفع این معضل از طریق حمایت از صنایع لبنی اقدام کند.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.