2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت گزسکه در خصوص راه اندازی بازار SMEReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 26Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت گزسکه در خصوص راه اندازی بازار SMEگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت گزسکه در خصوص راه اندازی بازار SME
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت گزسکه در خصوص راه اندازی بازار SMEبازار سرمایه این روزها با به روزرسانی و نوآوری‌هایی همراه است؛ از راه‌اندازی ابزار آپشن در  هفته‌های پیشین گرفته، تا راه اندازی صندوق‌های جسورانه در فرابورس و ایجاد بازار نوینی به نام بازار شرکت‌های کوچک و متوسط “SME”  .
یکی از شرکت‌های کوچک و متوسطی که به تازگی مراسم معارفه خود را در محل شرکت

فرابورس برگزار کرد، شرکتی خانوادگی و کوچک است که در عین کوچکی، آینده روشن را متصور و ابتکارات خلاقانه‌ای در حوزه کاری خود انجام داده است.

به همین منظور و برای جویا شدن از چند و چون این شرکت کوچک و متوسط که منتظر راه‌اندازی بازار“SME” برای ورود به بازار سرمایه است، رادیوسهام به سراغ محمد گوهریان، مدیرعامل شرکت گز سکه رفته و با وی به بحث و نظر پرداخته است.

 

۱- آیا گز سکه طرح توسعه هم در برنامه‌های خود دارد؟

ما یک طرح توسعه بر روی شکلات داریم و یک شکلات منحصر به فردی را به بازار عرضه می کنیم و در چند روز آینده در فروشگاه‌ها قابل خریداری است و در این شکلات هیچ ماده شیمیایی شامل رنگ‌ها و اسانس‌ها و افزودنی‌های دیگر در این شکلات دیده نمی شود و صد درصد از کاکائو و کره کاکائو استفاده شده است. حتی در این شکلات ها ما از استین که نقش همگن کردن شکلات را دارد استفاده نکرده و بجای آن از زرده تخم مرغ استفاده شده است.

یکی دیگر از طرح های توسعه ما در دسته روغن ها قرار دارد و ما یک برندی به نام اساریا ایجاد کرده ایم که فروشگاههایی هستند که در آنها ۲۵ مدل روغن به بازار عرضه می شود. روغن هایی مانند روغن هسته گوجه و .. که به صورت طبی ارزش بسیار بالایی دارد.

حتما بخوانید :  پیش بینی 83 نفر از بزرگان بازار طلا و ارز از آینده قیمتی آن ها

۲- این محصولات جدید تا چه اندازه در سود آوری شما تاثیر گذار خواهد بود؟

ما در برند سازی اساری برنامه یک میلیاردی سود دهی داریم که شامل ۱۰ فروشگاه بوده که چهار فروشگاه نیز تاکنون افتتاح شده است. همچنین برنامه ما این است که چهار فروشگاه دیگر از این فروشگاهها را تا پایان سال افتتاح کنیم. اما به طور کلی تمام این فروشگاه‌ها تا اردیبهشت سال آینده افتتاح خواهد شد.

۳- این فروشگاه‌ها در سراسر کشور هستند یا در اصفهان؟

عمده این فروشگاهها در اصفهان قرار دارند. ما در این مرحله بذر اولیه کار را کاشته ایم. برند سازی یک کار بسیار پیچیده و سختی است مخصوصا در مورد این محصول که دارای تنوع محصول بوده و کاربردهای آرایشی، بهداشتی، غذایی و دارویی دارد. به همین دلیل ما خیلی سخت گیرانه برای دادن فرانچایز عمل کرده ایم. این اقدامات بنا بر اعلام ما به سازمان، ما را به یک میلیارد سودی که تاکنون در مجموعه نبوده، می رساند. همچنین خود شکلات های ما نزدیک به پانصد میلیون تومان سود دهی تا پایان سال خواهد داشت. گفتنی است در اولین عرضه ای که داشتیم، تمام شکلات های ما پیش خرید شده است.

۴- نکته دیگری که مطرح می شود بحث افزایش سرمایه ها است. برنامه ای برای افزایش سرمایه دارید؟

ما ۱۵ شرکت داریم که ۱۵ هسته فناور در مرکز رشد آنها وجود دارد. امیدواریم این ۱۵ هسته که در رشته های مختلف فعالیت می کنند به ۱۵ شرکت مختلف تبدیل شوند. ۵ تا از این هسته ها که دوره رشد خود را طی کرده اند، امسال به شرکت دانش بنیان تبدیل می شوند و در نتیجه برای این شرکت ها باید افزایش سرمایه صورت بگیرد.

۵- این افزایش سرمایه چند درصدی است؟

در مجموعه‌های ما شرکت‌های مختلف با سرمایه‌های مختلفی وجود دارد، به طور مثال شرکتی با ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون تومان هم داریم، شرکتی با یک میلیارد تومان هم در مجموعه وجود دارد؛ به همین دلیل می توان گفت که به صورت میانگین در این ۵ شرکت حداقل در مجموع یک میلیارد تومان افزایش سرمایه محقق می‌شود تا این ۵ هسته به شرکت های دانش بنیان تبدیل شوند.

حتما بخوانید :  عوامل رکوردشکنی شاخص بورس | رشد شاخص ادامه‌دار است؟

۶- افرادی که سهام شما را خریداری می کنند می توانند امیدوار باشند که در طولانی مدت سود منطقی و بلند مدتی را داشته باشند؟

به هر حال همه تلاش ما این است که هم سود خوب ایجاد شود و هم قیمت سهام افزایش پیدا کند. عددی که بر روی قیمت سهام گذاشته شده، در حال حاضر یک سوم قیمتی است که پیش بینی می‌کردیم؛ کل مجموعه ما با ده برند فعالیت می کند که با این حال رقم ۵ میلیارد قیمت گذاری شده است. درحالی که برای ما نزدیک به ۱۵ میلیارد ارزش دارد. بنابراین کسانی که این سهم را خریداری می کنند، به طور حتم سود قابل قبولی از افزایش قیمت سهم به دست خواهند آورد.

۷- بازارهای داخلی و خارجی شما به چه شکل است؟

به هرحال بازار داخلی ما یک بازار بکر است؛ یک کشور ۷۰ میلیونی به هر ترتیب بازار خوبی به حساب می آید و ما بر روی محصولات فراسودمند کار می کنیم.

۸- میزان فروش شما در کل کشور به چه صورت است؟

میزان فروش تخمینی ما در کل نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان است، که از این رقم هم یک میلیون دلار صادرات خواهیم داشت. ما به اکثر کشورهای اروپایی صادرات داریم و حتی در دوران تحریم، صادرات خود را به قوت سابق، حفظ کردیم. همچنین با امارات یک قرارداد ۵۰۰ تنی داریم. به محض آنکه ال سی باز شود، ما یک قرارداد پانصد تنی با شرکت نچرال وی داریم که باید ارسال شود که رقم این پانصد تن نزدیک به ۱۰ میلیارد می شود که نصف فروش ما را شامل می‌شود.

۹- فکر می کنید این قرارداد تا چه اندازه در سود آوری شما موثر باشد؟

وقتی که مشتری هایی با چنین ارقام باشند، سود آوری به شدت افزایش پیدا می کند. ما برای آنها گزهای خرمایی تولید می کنیم که نزدیک به یک میلیارد تومان سود آوری دارد و فروش ۱۰ میلیاردی ما، به اندازه ۵۰ درصد برنامه فروش امسال ما می‌شود.

حتما بخوانید :  مزایای گواهی سپرده سکه طلا

۱۰- در برنامه های خود عنوان کردید که اگر وارد بازار سرمایه شوید یکسری کاهش هزینه ها را در پی خواهید داشت. در این خصوص هم توضیح دهید.

یکی  از موارد کاهش هزینه ها مربوط به هزینه های مالی می شود. در حال حاضر تامین مالی ما از طریق بانک ها بوده و ما ۲۵ درصد بهره می‌دهیم. همچنین اگر ما امکانات خرید نقدی داشته باشیم، در بازار راکد امروز می توانیم خریدهای خوبی داشته باشیم. برای مثال در مورد مغز پسته که ۶۰ هزار تومان است و با چک های شش ماهه تحویل می شود، می توان همین پسته را به صورت نقدی با ۴۵ هزار تومان خریداری کرد. بنابراین فرصت خوبی است که اگر تامین مالی انجام شود با خرید نقدی، سودآوری شرکت‌های ما افزایش پیدا می کند.

۱۱- در کل چند درصد هزینه‌های شما با این تامین مالی کاهش پیدا می کند؟

محاسبه دقیق این ارقام کمی مشکل است، اما در یک محصول که برای شما مثال زدم در تهیه مغز پسته تا ۱۵ درصد می تواند هزینه ها کاهش پیدا کند. ما در حال حاضر یک بازار تثبیت شده ای داریم و یک بازار انحصاری می توان گفت در اختیار ما قرار گرفته است. بالاخره بدهی‌های بانکی باعث می شود که ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه ها افزایش یابد، که این موضوع هم از طریق سهام بورسی پوشش داده خواهد شد. موضوع مهمتر این است که سهامدار ما باید تاکیدش بر این باشد که عددی که بر روی سهام ما گذاشته شده است، عدد بسیار پایینی است و این عدد به سرعت رشد خواهد کرد.

خبر انتخاب شده برای شما

ورود نقدینگی به بورس ادامه‌دار است
قیمت سکه در بورس کالا حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزانتر از بازار آزاد شده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.