2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ثنوسا در خصوص وضعیت این شرکت در بازار سرمایهReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 27Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ثنوسا در خصوص وضعیت این شرکت در بازار سرمایهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ثنوسا در خصوص وضعیت این شرکت در بازار سرمایه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ثنوسا در خصوص وضعیت این شرکت در بازار سرمایهچندی پیش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ساختمان و نوسازی ایران برگزار شد. این شرکت به علت زیان دهی ناشی از افزایش سرمایه بانک اقتصاد نوین نتوانست بین سهامداران خود سودی تقسیم کند. البته این زیان دهی فقط برای سال مالی گذشته نبوده؛ به همین دلیل رادیوسهام بر آن شد تا با مدیرعامل این شرکت به گفتگو بنشیند و از وضعیت مهمترین پروژه های شرکت سوال کند. متن گفتگو با یوسف صفار شاهرودی مدیرعامل ثنوسا به شرح زیر است.

۱- نماد ثنوسا چه زمانی باز خواهد شد؟ دلیل زیان دهی این مجموعه در سال گذشته چیست؟

شرکت ساختمان و نوسازی تهران سهامدار و موسس بانک اقتصاد نوین بوده، نماد ثنوسا به دلیل افزایش سرمایه این بانک و تاثیرگذاری منفی این موضوع بر شرکت بسته شد، باید در ابتدا بانک اقتصاد نوین پیش بینی ۹۶ خود را براساس سرمایه جدید اعلام و اصلاح نماید و پس از آن نیز تاثیر این موضوع بر شرکت ساختمان و نوسازی تهران نیز مشخص شود. در ادامه این ماجرا نماد ثنوسا باز خواهد شد. دلیل اصلی زیان ده بودن مجموعه ثنوسا به عدم تقسیم سود شرکت به علت افزایش سرمایه بانک اقتصاد نوین باز می گردد. یعنی شرکت به سودی که از محل سرمایه گذاری های بلند مدت پیش بینی کرده بود دست نیافت.

حتما بخوانید :  دامنه نفوذ سامانه توزیع سود، تا آخر سال به ۱۰۰ درصد می رسد

۲- پروژه ظفر چه سرنوشتی دارد؟ چرا اینقدر این پروژه طولانی شد؟

در سال مالی گذشته شرکت تلاش کرد تا وضعیت معلق بسیاری از پروژه ها را به نتیجه خوشایند برساند و چنانچه از جانب آن ها سودی نصیب شرکت نمی شود، ضرری هم برای شرکت نداشته باشد. پروژه ظفر که در دهه هفتاد شروع به کار کرد، قرار بر ساخت یک ساختمان تجاری بود و پس از گذشت سال ها این پروژه به یک ساختمان مسکونی تغییر رویه داد به همین دلیل حتی پارکینگ های این پروژه باید اصلاح می شد. این موضوع یعنی تغییر رویه از تجاری به مسکونی زمان زیادی طلبید و به همین علت مراحل اجرایی و اتمام این پروژه به طول انجامید. در حال حاضر مشکلات این مجموعه به پایان رسیده و رویه مسکونی بودن خود را طی می کند. به گونه ای که این پروژه در پایان سال ۹۶ به اتمام خواهد رسید و سپس از محل آن برای شرکت سود به عمل خواهد آمد. تاسیسات و نازک کاری ها به اتمام رسیده و تنها نما و کف سازی های این پروژه باقی مانده که آن نیز طبق برنامه از پیش تعیین شده به نتیجه خواهد رسید

۳- چرا بانک اقتصاد نوین را نمی فروشید؟ این بانک به شرکت ساختمان و نوسازی تهران زیان می رساند.

شرکت ساختمان و نوسازی ایران موسس بانک اقتصاد نوین بوده و تا چند سال گذشته نیز برای مجموعه ثنوسا سوداور بود. این چند ساله اخیر که به شرکت ساختمان و نوسازی ایرانزیان وارد می کند به نظر فروش این بلوک معقولانه به نظر می رسد. فروش اقتصاد نوین می تواند به سود شرکت باشد چرا که دیگر از این محل زیانی متحمل شرکت نخواهد شد. چنانچه مشتری و خریداری برای این بلوک پیدا شود ما تمایل به فروش این بلوک داریم. ونوین برای ثنوسا هم هزینه های مالی و هم سود تسهیلات دارد که فروش این بلوک به نفع ثنوسا بوده و در صورت خریدار این عمل صورت خواهد گرفت.

حتما بخوانید :  افزایش قیمت گندله و کنسانتره در یک روند سه‌ماهه

۴- قطعه زمین خالص که در پروژه پردیس به دست آمده چه سرنوشتی دارد؟ آیا شرکت از محل این زمین سودی نصیبش خواهد شد؟

پروژه پردیس در ابتدا با یک زمین ناخالص شروع شد. این زمین ناخالص باید تبدیل به یک ساختمان می شد. این زمین تمیزکاری شده و محل برقراری پروژه نیز در نظر گرفته شد پس از راه اندازی پروژه و در نظر گرفتن محل مناسب برای آن، یک قطعه زمین حدود ۳ هکتاری خالص بدون استفاده ماند، این قطعه زمین تعهد و قطعی شده که از آن شرکت ثنوسا بوده و در نتیجه شرکت از محل فروش آن به سود دست خواهد یافت. این موضوع قطعی شده و جای نگرانی ندارد. با این مدل زیان به عمل آمده از محل این پروژه کاهش خواهد یافت. ضمن اینکه امکان اینکه این زمین ساخته شود و سپس به فروش برسد نیز وجود دارد. به هر صورت این زمین زیان ناشی از پروژه پردیس را کم می کند.

۵- آینده سهم و شرکت را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا فکر می کنید این سهم بتواند توقع سهامداران خود را عملی کند؟

شرکت و مجموعه عوامل آن در سال گذشته کوشیدند و وضعیت معوق و بلاتکلیف بسیاری از پروژه را به اتمام برسانند و تا حد زیادی نیز موفق بودند و تقریبا تمام پروژه ها از حالت بلاتکلیفی درامدند در نتیجه از این به بعد اتفاقات خوبی در مجموعه ثنوسا خواهد افتاد. ضمن اینکه این سهم بازدهی مدنظر را در خود دارد و ماندن بهتر از رفتن است. امیدواریم تا با اتفاقات مثبتی که در شرکت افتاده ما شاهد روند معاملاتی خوبی در این سهم شاهد باشیم تا به واسطه آن سهامداران مجموعه نیز به رضایت دست یایند.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.