2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل دبالک درخصوص وضعیت فعلی و آینده شرکتReviewed by علی مرادی on Jan 4Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل دبالک درخصوص وضعیت فعلی و آینده شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل دبالک درخصوص وضعیت فعلی و آینده شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل دبالک درخصوص وضعیت فعلی و آینده شرکتشرکت تولید مواد اولیه البرز بالک به تولید برخی از مواد اولیه شرکت های دارویی می پردازد. این شرکت تقریبا خودش نرخ گذاری محصولات را انجام می دهد اما از آن جایی که این شرکت محصولات خود را به شرکت های دارویی می فروشد وزارت بهداشت به طور غیر مستقیم در تعیین قیمت محصولات آن دخالت دارد. البرز بالک توانسته در ۸ ماهه حدود ۴۰ درصد از بودجه پیش بینی شده خود را محقق سازد. رادیوسهام درخصوص وضعیت این شرکت و برنامه های آتی آن با سید محمد ناصری مدیر عامل دبالک گفتگو کرده است.

۱- آیا با افزایش نرخ ارز شما با ضرر و زیان مواجه خواهید شد؟ این موضوع چه تاثیری بر شرکت می گذارد؟

شرکت دارویی البرز بالک بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه خود را از طریق واردات تامین می کند و به همین دلیل با افزایش نرخ ارز مسلما هزینه های وارداتی شرکت افزایش خواهد یافت. اما آن چه که واضح است با افزایش نرخ ارز و رفتن به سمت تک نرخی شدن، ما قیمت محصولات خود را افزایش خواهیم داد. ما از این بابت نگرانی ای نداریم؛ چرا که همچنان که نرخ خرید ما رشد کند، نرخ فروشمان را رشد خواهیم داد. اما اینکه چه مقدار شرکت های دارویی با این موضوع مقاومت کنند بستگی به وزارت بهداشت و افزایش نرخ دارو دارد. چنانچه شرکت ها نتوانند فروش خود را عملی نمایند به جای تامین از داخل مواد اولیه خود را از طریق واردات تامین خواهند کرد و واردات توجیه اقتصادی می یابد پس مسلما با افزایش نرخ محصولات دارویی مخالفت بزرگی نخواهد بود و به همین جهت ما نگرانی ای از بابت تک نرخی شدن و یا افزایش نرخ دلار نخواهیم داشت. باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

حتما بخوانید :  لوتوس پارسیان اوراق مرابحه سایپا را منتشر می‌کند

۲- تولید محصولات جدید در شرکت به چه صورت است و چه روندی را طی می کند؟ آیا شاهد تولید محصولات جدید در شرکت خواهیم بود؟

شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک همیشه در قسمت واحد طرح و توسعه خود تولید تکنولوژی و محصولات جدید می کند. این واحد همیشه در فکر و ارائه اقداماتی برای تولید محصول جدید است. این چنین طرح توسعه هایی همیشه در شرکت وجود دارد. اما اینکه تمام آن ها منجر به تولید مواد تولیدی جدید شود، اتفاق نمی افتد و بسیاری از پروژه ها به علت ایجاد مشکلات خاص خود متوقف می شوند و به همین دلیلی در حال حاضر نمی توانم قول تولید محصول جدید و روانه شدن آن به بازار مصرف را بدهم. شرکت البرز بالک حدود ۳۰ مولکول تولید می کند که برخی از این تولیدات در کشور همتا ندارد. داروهای هورمونی توسط شرکت البرز بالک تولید می شود لازم به ذکر است که گروه محصولات عمومی تولید شده در شرکت شامل دو گروه غیر حجیم و حجیم می شود.

۳- آیا شرکت به فکر صادرات و جذب بازارهای صادراتی است؟ این برنامه در شرکت دیده شده است؟ تعرفه واردات تغییری نکرده یا نخواهد کرد؟

صادرات مواد دارویی کمی مشکل بوده و همان طور که ما برای واردات مواد دارویی به کشور مقاومت می کنیم، سایر کشورها نیز همین گونه هستند. صادرات محصولات دارویی زیرساخت های مهمی را می طلبد که ما هنوز به آن زیرساخت ها نرسیده ایم. هنوز زیرساخت های صادراتی در ایران مهیا نیست. با وجود تمام این موارد شرکت البرز بالک رسیده به هدف صادراتی را در برنامه خود دارد و فکر می کنم این موضوع برای سال ۹۷ عملی شود و ما بتوانیم صادرات را نیز در شرکت شاهد باشیم. بازار خارج از ایران همانند بازار داخل ایران رقابت سنگینی دارد و ورود به آن کار دشواری است. در خصوص تعرفه واردات نیز باید بگویم نمی شود گفت باید تعرفه وارادات دارو افزایش یابد. تعرفه زمانی افزایش می یابد که توان رقابت با محصولات وارادتی در کشور وجود داشته باشد. زمانی که به طور قطعی و کامل چنین توانی در داخل وجود نداشته باشد افزایش تعرفه واردات توجیه اقتصادی ندارد. البته باید گفت که ایران توان رقابت با برخی از مواد وارداتی را دارد و با برخی را ندارد.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه «کپرور» مورد قبول بازرس قانونی

۴- شیوه درآمدزایی جدیدی توسط شرکت البرز بالک در نظر نیست؟

شرکت تولید مواد اولیه البرز بالک در نظر دارد تا با مشارکت و مذاکرات با شرکت های چینی و هندی به افتتاح نمایندگی این شرکت ها بپردازد که در این صورت کارمزدی بابت فروش محصولات آن شرکت ها دریافت خواهد کرد. در حال حاضر با یک شرکت چینی صحبت هایی شده و ما در میانه راه هستیم. امیدواریم تا بتوانیم از این موضوع به نحو احسن بهره ببریم و موجبات اتفاقات مثبتی را فراهم آوریم. البته باید گفت این چنین ارتباطاتی منجر به انتقال دانش فنی از سایر کشورها خواهد شد و ما نیز به دنبال این موضوع هستیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.