جو جدید در بازار ارز

nokhbegan-start
2224, 
جو جدید در بازار ارزReviewed by رادیو سهام on Jan 7Rating: 4.0جو جدید در بازار ارزجو جدید در بازار ارز
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

در دومین هفته کامل دی، اتمسفرجو جدید در بازار ارز بازار ارز تغییر کرد تا دلار روند متفاوتی را طی کند. در آخرین روز هفته گذشته، شاخص بازار ارز با ۱۵ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. با وجود این افزایش، دلار اولین کاهش هفتگی خود از میانه آبان تجربه و بازدهی منفی ۲ درصدی را ثبت کرد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، کاهشی شدن روند قیمت دلار اولین نشانه تغییر جو بازار ارز بود. پایین آمدن حجم معاملات ارزی و تسلط بازارساز بر روند بازار دو عامل دیگری بودند که تفاوت بازار ارز با هفته‌های گذشته را بیشتر نمایان کردند. در این میان، در حالی که این ۳ متغیر بیشتر کاهشی بودند، متغیر دیگری در بازار وجود داشت که می‌تواند روند قیمت را دچار نوسان افزایشی کند.

به گفته فعالان، در آخرین روز هفته گذشته، نرخ حواله درهم بالا رفت تا به‌عنوان یک علامت افزایشی انتظارات معامله‌گران را تحت‌تاثیر قرار دهد. این در حالی بود که در ابتدای هفته افت نرخ حواله درهم از عوامل اثرگذار در پایین آمدن جو افزایشی معامله‌گران ارزی بود. روز پنج‌شنبه، همسو با رشد قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی رشد قیمت را تجربه کرد و از کانال یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان عبور کرد. در ششمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۸ هزار تومان بالا رفت و به قیمت یک میلیون و ۱۷۲ هزار تومان رسید. افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی دیگر عاملی بود که در رشد فلز گرانبهای داخلی اثر گذار شد. افزایش روز آخر میزان بازدهی سکه در هفته گذشته را به ۴/ ۰ درصد رساند. این بازدهی در حالی رقم خورد که فلز گرانبها داخلی در ابتدای هفته تا بهای یک میلیون و ۱۳۵ هزار تومان نیز پایین رفته بود.

حتما بخوانید :  با 10 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید ؟

روزهای کاهشی اثرگذار

هفته گذشته شاخص بازار ارز تنها در ۲ روز ابتدایی هفته کاهش قیمت را تجربه کرد، ولی این افت به اندازه‌ای شدید بود که رشد ۴ روز بعد نتوانست مانع از کاهش هفتگی شود. در اولین روز هفته، خروج تقاضای تجاری و تعطیلی بازارهای جهانی در کنار فرصت ۲۰ روزه تا پایان انتقال قدرت در آمریکا تا حد زیادی از فشار تقاضا در بازار ارز کاست. تحت‌تاثیر این اتفاقات ریزش قیمت در بازار ادامه یافت، هرچند که رفتار بازارساز و همراهی خالی‌فروشان در شدت این ریزش سهم زیادی داشت. در چنین فضایی، قیمت دلار ۹۰ تومان افتاد و به ۳ هزار و ۹۴۰ تومان رسید. روز یکشنبه، روند کاهشی دلار چهارمین روز متوالی خود را پشت‌سر گذاشت. در بیشتر مقاطع دومین روز هفته، شاخص بازار ارز حتی در کانال ۳ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان کرد.

در نهایت در دومین روز هفته، شاخص بازار ارز ۳۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۹۰۵ تومان رسید. قیمت دلار در حالی روز یکشنبه در این نقطه به کار خود پایان داد که در ساعات ابتدایی روز حتی تا محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان پایین رفت. به گفته فعالان، افزایش فروش ارز در معاملات پشت خطی انتهای روز شنبه و تقویت انتظارات کاهشی بازار تحت‌تاثیر اظهارات بازارساز از عوامل مهمی بودند که در افت قیمت اثرگذار شدند.با این وجود، روند کاهشی قیمت دلار، از روز دوشنبه قطع شد و این ارز تا انتهای هفته حرکت در مسیر افزایشی را ادامه داد. در سومین روز هفته، شاخص ارزی با ۲۰ تومان رشد به قیمت ۳ هزار و ۹۲۵ تومان رسید. روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز این ارز دو رشد ۵ تومانی را تجربه کرد. در نهایت در آخرین روز هفته، دلار ۱۵ تومان رشد دیگر را تجربه کرد تا روی مرز ۳ هزار و ۹۵۰ تومان به کار خود پایان دهد.

چرایی کاهش حجم معاملات

حتما بخوانید :  افزایش یارانه ها به 150 هزار تومان

بازار ارز در دومین هفته کامل دی ماه روند متفاوتی داشت و نشانه‌هایی وجود داشت که حکایت از ایجاد جو جدید در بازار می‌داد. یکی از این نشانه‌ها، کاهش حجم معاملات بازیگران ارزی در بازار بود. بخشی از فعالان، کاهش دامنه خرید و فروش ارزی را به متغیرهای بیرونی مانند دستگیری سه صراف و احضار ۱۲۴ نفر به سازمان امور مالیاتی نسبت دادند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، همزمان با تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار نیروی انتظامی وارد عمل شده و در عملیاتی هماهنگ اقدام به دستگیری صراف‌هایی کرده که گفته می‌شود در حال دپوی دلار بوده‌اند. دستگیری این صراف‌ها موجب شد تا صرافی‌ها به عوامل خود در بازار اعلام کنند که برای یک هفته به بازار نیایند تا وضعیت آرام شود. طبق اعلام مسوولان قوه قضائیه از زمانی که بازار ارز مجدد متلاطم شد پرونده چند صراف بزرگ که اقدام به دپوی ارز کرده بودند به دادسرای پولی – بانکی ارجاع شد و چند صراف هم دستگیر شدند.

دادسرای پولی ــ بانکی در آخرین اقدام ۵ نفر از دلالان ارز را دستگیر کرد که از این افراد یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار کشف شد. در کنار این، معاون نظارتی بانک مرکزی در ابتدای هفته گذشته از معرفی ۱۲۴ نفر از معامله‌گران ارز به سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: برخی در نظام ارزی کشور اخلال ایجاد می‌کنند و مالیات هم نمی‌پردازند.به گفته فعالان، چنین اخبار و عملیاتی موجب می‌شود که نوسان‌گیران ارزی با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش دلار کنند و با عقب‌نشینی مقطعی موقعیت خود در بازار را حفظ کنند. نکته‌ای که در این میان برخی فعالان به آن اشاره می‌کنند آن است که در مقطع کنونی تقاضا نیز در بازار پایین آمده است. به گفته این عده، در صورتی که تقاضا به بازار بازگردد، عملیات کنونی ممکن است نتیجه معکوس داده و التهاب بازار را بالا ببرد. این در حالی است که تعداد زیادی از فعالان، باندهای نوسان‌گیر را در افزایش نوسان موثر دانسته‌اند و بارها آن را علت افزایش قیمت دانسته‌اند.

حتما بخوانید :  رونمایی از محصولات احتمالی بازار خودرو

دومین نشانه از تغییر جو بازار ارز، تسلط نسبی بازارساز بر نوسانات بازار بود. به گفته فعالان، هفته گذشته در ابتدای هفته گذشته با افزایش عرضه ارز قیمت دلار از کانال ۴ هزار تومان پایین آمد و پس از آن عرضه مناسب موجب شد که این ارز در برابر افزایش هیجانات تا حدی مقاوم عمل کند. به گفته یکی از حاضران در بازار، اهمیت نقش بازارساز در بازار را در مقاطعی از روز پنج‌شنبه بیشتر می‌توان مشاهده کرد.به گفته فعالان، پس از اینکه ساعت یک بعدازظهر پنج‌شنبه فعالیت صرافی‌های بانکی نسبتا متوقف شد، بهای دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و حدود ۱۵ تومان بالا رفت. در همین ارتباط، عده‌ای از معامله‌گران روند قیمت در هفته جاری را نیز وابسته به عملکرد بازارساز دانسته‌اند. این در حالی است که عده‌ای با توجه به ۴ رشد متوالی دلار امیدوار به رشد قیمت هستند.

خبر انتخاب شده برای شما

حل معادله دو مجهولی برای رونق بازار مسکن
بورس شغل دوم درآمد اول
ثروت سازی و تحول مالی در بازار بورس چگونه ممکن است ؟
دوره آموزشی رایگان آنلاین صوتی و تصویری
برای آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس فردا دیر است ، مهمترین سرمایه خود یعنی زمان را در آموزش از دست ندهیم. بیش از "3500" نفر در این دوره شرکت کرده اند
اطلاعات شما کاملا نزد ما امن است و تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار نمی گیرد و ایمیل ها و پیامک های نامربوط تبلیغاتی ارسال نمی گردد.
این 5 فایل ویدئویی و 10 فایل صوتی حاصل ساعت ها بررسی و تلاش چند کارشناس برای معرفی بازار بورس و به هدف آشنایی علاقه مندان به ثروت سازی و تحول مالی است. لطفا فقط اگر جز دسته فوق هستید در دوره ثبت نام کنید و این دوره را به دیگر علاقه مندان نیز معرفی کنید .
5
10

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin
از همین حالا در جریان پیش بینی بزرگان بازار باشید