تاریخ: ۱۲:۳۸ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

2067, 
سهامداران در انتظار بازگشایی نمادهاReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 8Rating: 4.5سهامداران در انتظار بازگشایی نمادهاسهامداران در انتظار بازگشایی نمادها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

سهامداران در انتظار بازگشایی نمادهاهفته گذشته حقوقی ها حمایت جانانه ای از شاخص بورس تهران به عمل آوردند و در روزی که بازگشایی نماد سایپا می رفت تا افتی نزدیک به ۲۰۰ واحد را به بورس تحمیل کند، هم در نهایت شاخص را مثبت کردند. اما شروع این هفته متفاوت بود و حتی حقوقی ها نیز تمایلی برای نجات شاخص از خود نشان ندادند تا شاخص کل روز معاملاتی را با کاهش ۱۶۴ واحدی به پایان ببرد.

به گزارش رادیوسهام، نکته‌ای که در این روزهای بورس تهران توجه را به خود جلب می‌کند عدم تمایل فروشندگان در کنار نبود تقاضای قابل توجه در بازار است. از طرفی خریداران به دلیل ریسک‌های بازار، قیمت‌های فعلی سهام را برای ورود، چندان جذاب نمی‌دانند. سفارش‌های خرید عموما با احتیاط در سامانه معاملات قرار می‌گیرد و خبری از سفارش‌های متهورانه خرید نیست.

از طرفی بخش قابل توجهی از نمادهای بازار متوقف هستند، همین موضوع سبب می‌شود خریداران احتمالی، ریسک توقف نماد را قابل توجه بدانند. از آنجا که بخش عمده‌ای از فعالان بازار (به ویژه اشخاص حقیقی که در سال‌های اخیر تعیین‌کننده روندها بوده‌اند) با استفاده از اخبار، به‌طور لحظه‌ای تصمیم می‌گیرند و ضمنا با تبعیت از بازار با استفاده از تحلیل تکنیکال خرید و فروش می‌کنند، ریسک گرفتار شدن در نمادهای دارای مشکل و دارای احتمال توقف، برای فعالان بازار بالا است. از آنجا که تحلیلگران تکنیکال فرض می‌کنند قیمت فعلی تمام اطلاعات موجود را در خود جای داده است، بنابراین بررسی وضعیت شرکت‌ها و صورت‌های مالی را چندان ضروری نمی‌دانند. این تفکر باعث می‌شود که با گذر قیمت از سطوحی خاص در نمادهای مورد توجه، برای خرید آن نمادها توجیه ایجاد شود. برای مثال اگر قیمت در نمادی از سطح مثلا ۲۰۰ تومانی به سمت بالا عبور کرد، این نتیجه‌گیری حاصل می‌شود که سهم در آن نماد اهداف بالاتری را دنبال می‌کند. صرف‌نظر از اینکه آیا واقعا قیمت در نماد ذکر شده در مثال ارزنده است یا خیر؟ استنباط فعالان بازار این خواهد بود که بدون شک خبری در آن نماد در راه است، بنابراین صف‌های خرید و سفارش‌های سنگین برای خرید برای سهام شرکت ظاهر می‌شوند.

حتما بخوانید :  افزایش 195 درصدی عملکرد خاهن در سال 96

واقعیت این است که بورس تهران بارها ثابت کرده که قیمت‌های لحظه‌ای در آن قابل اتکا نیستند. عمق کم بازار و میزان پایین سهام شناور آزاد در عمده نمادهای موجود، باعث می‌شود که میزان پایینی از نقدینگی بتواند روندهای قیمتی را دگرگون کند. مساله دیگری که فرض از پیش‌پذیرفته شده تحلیلگران تکنیکال را نقض می‌کند، توقف نمادها است. چنانچه تمام اطلاعات موجود برای یک نماد در قیمت تابلو لحاظ شده باشد، قاعدتا تکنیکالیست‌ها نباید در نمادهایی که متوقف می‌شوند حضور داشته باشند. بنابراین این فرض که تمام اطلاعات موجود در قیمت فعلی تابلو لحاظ می‌شود، فرض صحیحی به نظر نمی‌رسد.

با این تفاسیر می‌توان انتظار داشت که در آینده‌ای نزدیک و با بازگشایی نمادهای متوقف، ریسک توقف ناگهانی از بازار حذف شود. البته نباید فراموش کرد که سازمان فعلی با سختگیری‌های خود نشان داده است که روی نوسان‌های غیرمعقول قیمتی حساس است و شاید جهت‌گیری بازار در کوتاه‌مدت و میان‌مدت همچنان تحت تاثیر توقف نمادها باقی بماند.روز گذشته گمانه‌زنی‌ها برای بازگشایی نماد بانک ملت بالا گرفت و رسانه‌ها اعلام کردند که بانک ملت به زودی صورت‌های مالی خود را روانه کدال خواهد کرد و برای بازگشایی نماد آماده می‌شود. ضمنا بررسی‌های سایت «دنیای بورس» نشان می‌دهد که بانک تجارت نیز در هفته جاری صورت‌های مالی جدید خود را روانه کدال خواهد کرد و نماد آن در هفته آینده بازگشایی خواهد شد. همچنین با وجود اینکه خبر‌ها یکی پس از دیگری درخصوص بازگشایی نمادهای بانکی شنیده می‌شود، به نظر می‌رسد شرایط بانک صادرات از دیگر بانک‌ها متفاوت است. یک منبع آگاه می‌گوید: توافقی که روز سه‌شنبه میان بانک‌ها و بانک مرکزی صورت گرفت، شامل حال بانک صادرات نمی‌‌شود. وی در ادامه گفت: بانک صادرات مشکلاتی در صورت‌های مالی دارد که نیاز به بررسی بیشتر دارد. برهمین اساس، انتظار اینکه نماد این بانک طی چند روز آینده با دیگر بانک‌ها بازگشایی شود را نباید داشت.بازگشایی نمادهای متوقف بانکی احتمالا باعث خواهد شد که شاخص کل افت کند و شاید قیمت‌های رقیق‌شده سهام بانک‌ها تقاضای جدیدی را در بازار ایجاد کند. البته این اتفاق در صورتی امکان رقم خوردن دارد که حمایت‌های دستوری و صوری باعث حفظ قیمت سهام بانکی در محدوده‌های گران نشود.

حتما بخوانید :  شاخص کانال ۹۵هزار واحد را پس گرفت | پالایشی‌ها در کانون توجه

قرار گرفتن در آستانه انتشار صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای و فصلی (عموما ۹ماهه) نیز از نکاتی است که این روزها به صبوری خریداران و فروشندگان سهام دامن زده است. اگرچه انتظار نمی‌رود که صورت‌های مالی ۹ ماهه درخشان باشند، اما برای ادامه مسیر تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران اهمیت ویژه‌ای دارند. به نظر می‌رسد که فعالان بازار، فعلا تصمیم خود را درباره پذیرش ریسک صورت‌های مالی ۹ماهه گرفته‌اند. کسانی که معتقد هستند صورت‌های مالی ۹ماهه نشان‌دهنده بهبود عملکرد شرکت‌ها خواهند بود فروشنده نیستند و کسانی که خلاف چنین عقیده‌ای دارند خریدار نیستند. بنابراین طبیعی است که ارزش معاملات بورس در شرایط فعلی چنگی به دل نزند.

خبر انتخاب شده برای شما

صف طولانی دریافت ارز ۴۲۰۰تومانی روند تامین مواد اولیه قطعه‌سازان را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.
برچسب ها: