تاریخ: ۱۹:۱۶ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

2067, 
احتمال تزریق نقدینگی بازارReviewed by رادیو سهام on Jan 9Rating: 4.5احتمال تزریق نقدینگی بازاراحتمال تزریق نقدینگی بازار
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز، با ۲۲۳ واحد نزول در ارتفاع ۷۸ هزار و ۶۰۹ واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به ۶۸۹ میلیون سهم، ارزش معاملات ۷۶ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۳۰ هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد کچاد و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد های خودرو شپنا، فارس، خپارس، شبندر و فملی داشت. بیش از ۶۶ درصد از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

رادیو سهام: شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۰دی ماه، با ۸٫۴۰ واحد نزول نسبت به روز معاملاتی گذشته در رقم ۸۲۶ واحد جای گرفت. بیش از ۵۱ درصد از نمادهای فرابورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنای معاملات بلوکی به ۸۴ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۸٫۳۸ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس را نماد هرمز و بیشترین تاثیر منفی را نماد های مارون، میدکو، شاوان، دماوند، وهور و زاگرس داشت.

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز، با ۲۲۳ واحد نزول در ارتفاع ۷۸ هزار و ۶۰۹ واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به ۶۸۹ میلیون سهم، ارزش معاملات ۷۶ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۳۰ هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد کچاد و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد های خودرو شپنا، فارس، خپارس، شبندر و فملی داشت. بیش از ۶۶ درصد از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

بازار سهام در سومین روز از هفته پس از برگزاری جلسات مکرر در راستای حمایت از بورس و برخی از تصمیمات اتخاذ شده، از طرفی شاهد افزایش نماد های مثبت طی روز گذشته بود؛ ولی این روند ادامه دار نبوده و طی معاملات روز جاری باز هم افزایش فشار فروش مشاهده شد.

حتما بخوانید :  مدیرعامل فملی از پیشرفت 40 درصدی طرح توسعه معدن مس درآلو خبر داد

برخی کارشناسان دلیل حرکت نزولی بازار را نبود نقدینگی لازم جهت شروع و ادامه روند مثبت می دانند؛ در حالی که دیگر کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند در صورتی شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود که اقتصاد روند رو به رشد و مثبتی داشته باشد.

از طرفی، مسئولان بازار سرمایه با اتخاذ تصمیماتی در راستای همین امر سعی در افزایش نقدینگی موجود در بازار سرمایه دارند. در راستای همین تصمیمات صندوق‌های سرمایه گذاری “در اوراق بهادار با درآمد ثابت” ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل ۵ درصدی از ارزش کل دارایی‌ها در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام شدند.

از طرفی حجم منابع صندوق های درآمد ثابت در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن ۵ درصد اعلامی حجم منابع تزریق شده به بازار نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود. با توجه افق کوتاه مدت و ریسک بالای این منابع، پول های تزریقی از این محل به بازار عمدتا سهام کم ریسک، مطمئن و بدون نوسانات شدید را بر خواهند گزید؛ که البته برخی کارشناسان به این روش تزریق نقدینگی امید چندانی ندارند. از طرفی در بازار امروز تا لحظات پایانی شاهد حجم و ارزش معاملات بسیار پایینی در حدود ۵۰ میلیارد تومان بودیم که برای بازار سرمایه بسیار پایین محسوب می شود.

در گروه سیمانی ها که این روزها وضعیت خوبی نداشته و همواره با کاهش قیمتی روبرو می شوند و بجز چند نماد همانند سخزر، سبجنو وسفانو که با حجم کمی با آستانه قیمتی بالا مورد معامله قرار گرفتند بقیه نماد ها با افزایش فشار فروش حتی تشکیل صف فروش دادند از آن جمله می توان به نمادهای سخوز ، سدشت، سیلام، سکرد، سغرب، سصوفی و سرود اشاره کرد.

در گروه رایانه نماد مرقام پس از بازگشایی با فشار فروش سنگینی روبرو شده و هر روز بر فروشنده های آن نیز افزوده می شود. از طرفی قبل از توقف سهم و با خبر واگذاری قرارداد صندوق های فروشگاهی به این شرکت تشکیل صف خرید داد ولی پس از تکذیب این خبر در شرایطی که سهم متوقف بود با بازگشایی نماد با فشار فروش مواجه شد در همین گروه نماد های افرا، رانفور، رکیش، آپ، رتاپ، و مداران نیز با افت قیمتی مواجه شده اند و به گفته اکثر کارشناسان به قیمت های تاریخی خود جهت حمایت نزدیک شده اند.

حتما بخوانید :  مزایده واگذاری بیمه‌های البرز و اتکایی امین فردا برگزار می‌شود

در گروه خودرو و ساخت قطعات که شاید بتوان آنرا به عنوان منفی ترین گروه معاملات امروز نامگذاری کرد بجز نماد ختراک ، کلیه نماد ها با کاهش قیمتی روبرو شد بطوریکه نماد هایی همچون حق تقدم خپارس و خفناور با کاهش حداکثری تشکیل صف های فروش دادند بطور کلی حرکت این گروه همبستگی بالایی با شاخص همین صنعت دارند بطوریکه با شروع معاملات مثبت در برخی از نماد های همین گروه شاهد افزایش تقاضا در اکثر نماد های آن هستیم .بطور کلی معاملات امروز این گروه در قیمت های کامل منفی دنبال شد.

در این گروه شرکت مهندسی نصیر ماشین در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۵ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۴۹ ریال سود محقق کرده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷۱ درصد رشد داشته است.

در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر دو نماد غاذر و غشهداب که طی روز های گذشته با صف های خرید سنگین روبرو شده، امروز را نیز با صف خرید بسته شد از طرفی اکثر نماد های این گروه نیز هم جهت با کلیت بازار در حال کاهش بودند. در حالی که بجز دو نماد فوق و غشاذر بقیه نماد ها با کاهش قیمتی بکار خود پایان دادند. از طرفی نماد غدیس که روز گذشته از طریق روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد امروز را با صف خرید سنگین در این گروه پشت سر گذاشت. همچنین در این گروه شرکت توسعه صنایع بهشهر در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۵ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۶ ریال سود محقق کرده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد کاهش داشته است.

حتما بخوانید :  کوچ نقدینگی به خیابان حافظ | شرایط مساعد برای رشد بورس

در گروه بانک ها و موسسات اعتباری اخباری حاکی از بازگشایی نماد های متوقف این صنعت به گوش میرسد بطوری که مسئولین یکی از این بانک ها طی اظهاراتی اعلام نموده که بزودی نماد موبوطه بازگشایی خواهد شد. از طرفی همانند روز های گذشته حجم و ارزش معاملات به شدت پایین بود و بجز نماد های حکمت، وکوثر و وانصار باقی نمادها با کاهش قیمتی مواجه شد.

در گروه های شیمیایی که اکثرا متعادل و منفی بودند، نمادهای معاملاتی شپمچا، شکلر، ساینا، شفارس و شاملا با افزایش حداکثری قیمت بکار خود پایان دادند.در حالی که در همین گروه نمادهای شفارا، شپترو، شفن، مارون، شتوکا و شاراک با معاملات منفی در قیمت های پایین بکار خود پایان دادند.

گروه قند و شکر را می توان تنها گروهی دانست که کلیه نماد های آن با کاهش قیمتی مواجه شد بطور کلی می توان گفت دیگر بتای این گروه منفی نبوده و همجهت با کاهش شاخص بازار این صنعت نیز با افزایش فشار فروش روبرو شده و معاملات منفی دارد.

در گروه های فلزات اساسی نماد های کیمیا، فسرب، فخاس، فرآور، فولاژ با افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید روبرو شد در حالی که نماد های فنورد، زنگان، فروس، فپنتا، میدکو، فنوال و فولای با کاهش قیمتی بکار خود پایان دادند.

گروه فرآورده های نفتی نیز همانند سایر گروه ها بدون استقبال خریداران روبرو شده و بجز نماد شرانل و ونفت که با افزایش ناچیز قیمتی بکار خود پایان دادند بقیه نماد ها با کاهش قیمتی روبرو شدند در این گروه نماد شپنا با معامله حدود ۵ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد.

منبع: کارگزاری بانک رفاه

خبر انتخاب شده برای شما

صورت‌های مالی سال ۹۶ شرکت خودروسازی سایپا روز گذشته منتشر شد. طبق اطلاعات ارائه شده در این صورت‌ها، سایپا در سال ۹۶ بیش از هزار میلیارد تومان زیان شناسایی کرده است.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.