2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت قندثابت خراسان در خصوص وضعیت و برنامه های این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 14Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت قندثابت خراسان در خصوص وضعیت و برنامه های این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت قندثابت خراسان در خصوص وضعیت و برنامه های این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت قندثابت خراسان در خصوص وضعیت و برنامه های این شرکتشرکت های موجود در صنعت قند همیشه با کمبود نقدینگی رو به رو بودند و تقریبا تمامی آن ها مطالبات سنگین از دولت دارند و دولت باید به حساب آن ها یارانه مربوطه را واریز نماید. سال جاری قسمت اندکی از این مطالبات به شرکت های قندی پرداخت شد اما تا تسویه کامل آن راه طولانی وجود دارد. قند ثابت خراسان نیز از جمله شرکت های قندی است که زیان ده بوده و در تلاش است تا زیان انباشته خود را کاهش دهد که به گفته مدیر عامل شرکت این زیان هر ساله کاهش می یابد و این روند ادامه خواهد داشت.

رادیوسهام با غلامرضا کاظمی مدیرعامل شرکت قند ثابت خراسان گفتگو کرده که آن را می‌خوانید.

۱- چرا شرکت های قندی در وضعیت نامساعدی به سر می برند؟ دلیل زیان دهی برخی شرکت های قندی را در چه می دانید؟

نرخ گاز، نیروی انسانی و سایر حامل های انرژی بیش از تورم رشد یافته اند. متاسفانه ما و سایر شرکت های قندی نتوانستیم انجمن قند و شکر را متقاعد نماییم تا قیمت شکر افزایش یابد. در سال جاری ما شاهد رشد قیمت شکر از ۲۳۰۰ تومان به ۲۵۲۰ بودیم که این رقم به اندازه نرخ تورم سالانه بوده است. علاوه بر آن اغلب شرکت های قندی مطالبات وصول نشده زیادی از دولت دارند که همین موضوع منجر به هزینه های مالی سنگین برای شرکت های قندی شده است. البته در سال جاری مقداری از این مطالبات پرداخت شد که ناگفته نماند این میزان درصد کوچکی از رقم کل مطالبات از دولت بود.

حتما بخوانید :  شفاف سازي " دپارس" در مورد نوسان قيمتي

۲- مطالبات شرکت قند ثابت خراسان چقدر بوده و چقدر پرداخت شده است؟

میزان مطالبات شرکت قند ثابت خراسان از دولت به اندازه ۱۰ میلیارد تومان بوده که در سال جاری حدود ۱ میلیارد آن پرداخت شده است. این به معنای پرداخت میزان کمی از مطالبات است و همچنان شرکت ثابت خراسان با کمبود نقدینگی مواجه است. همان طور که پیش تر بیان شد زیان بخش عمده ای از شرکت های قندی به مطالبات دولتی بازمی گردد و باید دید دولت چه تدابیری برای این موضوع خواهد اندیشید.

۳- اساس زیان دهی شرکت ثابت خراسان در چیست و چه تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده شده است؟

اساس زیان دهی این شرکت عدم نقدینگی و تامین آن از طریق ورود به بانک ها و تحمل هزینه های مالی بالا است. تامین نقدینگی از طریق بازار مالی هزینه های زیادی را به شرکت ها وارد می کند. برای این موضوع شرکت ثابت خراسان در تلاش است تا بتواند در صورت امکان و با جذب مجوزهای بورسی و سایر مجوزها اقدام به ایجاد یک هلدینگ نماید. این هلدینگ در صنعت اتفاق خواهد افتاد و می تواند تحولات اساسی در سطح ملی ایجاد کند. این هلدینگ می تواند کمک زیادی به رفع زیان دهی شرکت نماید. البته این موضوع فقط در حد پیشنهاد بوده و در خصوص قطعیت آن نمی توان سخن گفت. در صورت قطعی شدن و کسب مجوزهای لازم در اسرع وقت به اطلاع سهامداران و صاحبان سرمایه خواهد رسید.

حتما بخوانید :  «میدکو» در پی انجام مرحله دوم افزایش سرمایه

۴- برنامه جدیدی برای تولیدات شرکت ندارید؟ آیا شرکت خط تولید قند خود را راه اندازی نخواهد کرد؟

خط تولید قند شرکت به علت عدم وجود توجیه اقتصادی متوقف است و فعلا تصمیمی بر راه اندازی این خط نداریم. شرکت ثابت خراسان با تولید شکر جلو می رود.البته این موضوع که ما بتوانیم از برند قند فریمان استفاده کنیم و بار دیگر بازار خود را بدست آوریم را از یاد نبرده ایم و در زمان خوب و مناسب برند قند فریمان که روزی حرف زیادی برای گفتن داشت را زنده خواهیم کرد. اما برای تولیدات جدید با بسته بندی های جدید ۹۰۰ گرمی به زودی وارد بازار خواهد شد که می تواند قیمتی بیشتر از سایر بسته بندی ها داشته باشد. این راه حل کمک زیادی به شرکت خواهد کرد.

۵- آیا شرکت ثابت خراسان مالیات پرداخت نشده ای به اداره مالیات دارد؟

شرکت ثابت خراسان هیچ گونه بدهی ای به امور مالیاتی ندارد و این موضوع در گزارش سال مالی آتی منتشر خواهد شد.

۶- در بندهای حسابرس بندی برای حسابرس داخلی مطرح بود برای این مسئله چه چاره ای اندیشیده اید؟

کمیته کنترل داخلی در حال تشکیل است. تشریفات مربوطه نیز صورت گرفته و به آن نیز عمل کرده ایم اما هنوز وارد عمل نشده ایم. پایه های تشکیل این کمیته شکل گرفته و به زودی نیز اجرایی خواهد شد. ادامه فعالیت های پایه ای شکل گیری این کمیته به پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه موکول شده و ادامه خواهد داشت. هنوز برخی از برنامه های آن باقی مانده است.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

۷- برنامه شما برای قند بیستون چیست؟

در ادامه بحث گفته شده در خصوص تشکیل هلدینگ و شکل گیری آن، مطالعه جدی برای واگذاری و یا حفظ سهام قند بیستون را انجام می دهیم. اینکه آیا تمایل به نگهداری داریم یا واگذار خواهد شد هنوز مشخص نیست اما مطالعات جدی در این خصوص صورت می گیرد که در مجمع بعدی تصمیم قطعی در این زمینه اعلام خواهد شد. بررسی های جدی روی قند بیستون در حال انجام است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.