2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سرمایه گذاری نیرو درخصوص فروش دارایی های مازادReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 15Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سرمایه گذاری نیرو درخصوص فروش دارایی های مازادگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سرمایه گذاری نیرو درخصوص فروش دارایی های مازاد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سرمایه گذاری نیرو درخصوص فروش دارایی های مازادشرکت سرمایه گذاری نیرو از جمله شرکت های بورسی بوده  که توانسته بازدهی یکساله ای بیش از شاخص کل داشته باشد. این شرکت در سال مالی گذشته سودی بین سهامداران در مجمع تقسیم نکرد و به همین دلیل نارضایتی چندی از سهامداران به همراه داشت. شرکت سرمایه گذاری نیرو دارایی های مازاد زیادی دارد که سال ها در تکاپوی فروش آن ها است اما هنوز نتوانسته مشتری مناسب این دارایی ها را پیدا کند و موجبات ورود نقدینگی به شرکت را فراهم آورد. بر همین اساس رادیوسهام بر آن شد تا با علی ملکی مدیرعامل این مجموعه به گفتگو بنشیند تا از برنامه های این شرک مطلع شود. متن این گفتگو به شرح زیر است.

۱- شرکت سرمایه گذاری نیرو چه برنامه هایی برای آینده دارد؟

این شرکت در نظر دارد تا پرتفوی بورسی خود را بهینه نماید و درصد سهام بورسی را کمتر کند، تا از این طریق بازدهی بالاتر و هزینه های کمتری را داشته باشد. همچنین در نظر دارد تا زمین و سوله اشتهارد را به فروش برساند. در خصوص شرکت صانیر نیز قصد واگذاری دارد. زمین های نور در تلاش برای فروش است. به طور کل شرکت در نظر دارد تا دارایی های مازاد را به فروش برساند و از این طریق موجبات ورود نقدینگی به شرکت را فراهم آورد. البته شرکت سرمایه گذاری نیرو در نظر دارد تا بیمه سینا را نیز به فروش برساند.

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

۲- مشکلی که برای ذخیره مربوط به مالیات سال ۹۴ برای شرکت های صادرات نیرو خلیج فارس بود، رفع شد؟

 ذخیره مربوطه برای شرکت اراضی کوثر و صادرات نیروی خلیج فارس کیش بوده؛ تعیین متراژ مازاد اراضی به سرمایه گذاری نیرو منتقل شده ( ۳ دانگ احیای اراضی)، مدارک نیز به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده شده و در حال پیگیری است. در خصوص سه دانگ شرکت جهاد سبز با توجه به اختلاف حساب ها در سنوات گذشته و صورت جلسه تضمینی بین شرکت احیای اراضی کوثر و جهاد سبز، مراتب در هیئت مدیره شرکت وجود دارد و در سال جاری پیگیری ها صورت خواهد گرفت.

۳- چرا در سال قبل با داشتن سود، سودی بین سهامداران تقسیم نشد؟ در صورتی که حداقل ۱۰ درصد سود باید بین سهامداران تقسیم می شد؟

در سال مالی قبل ما در صورت های تلفیق زیان داشتیم و همچنین سود شرکت اصلی ۳۳۰ میلیون ریال بود که در سال جاری با توجه به تجدید ارائه و احتساب ذخیره مالیات به ۸۶۹ میلیون ریال زیان حاصل گردیده است. سودی بسیار ناچیز بود و به همین دلیل سودی در مجمع سال گذشته تقسیم نشد.

۴- آیا برنامه افزایش سرمایه در شرکت سرمایه گذاری نیرو وجود دارد؟ با توجه به این که این شرکت در مقایسه با سایر هم نوعان خود سرمایه کمی دارد.

این شرکت نسبت به سایر هم نوعان خود سرمایه پایینی دارد و باید این سرمایه را افزایش دهد. به همین دلیل شرکت سرمایه گذاری نیرو به فکر افزایش سرمایه بوده و این را در دستور کار خود دارد اما این افزایش سرمایه با آورده نقدی نخواهد بود. ما در نظر داریم تا دارایی های مازاد و سایر شرکت های زیر مجموعه که سودی برای شرکت ندارند را به فروش برسانیم و از این طریق برای شرکت آورده نقدی بیاوریم. همه می دانیم راحت ترین راه برای افزایش سرمایه شرکت ها آورده نقدی سهامداران است اما شرکت سرمایه گذاری نیرو به فکر نقدینگی به واسطه فعالیت های مولد است. در مقطع فعلی افزایش سرمایه نخواهیم داد.

حتما بخوانید :  روی خوش سهام به فروکش ریسک‌ها

۵- شرکت های زیر مجموعه مانند فولاد کردستان و کالا رسانا و.. چه وضعیتی پیدا می کنند؟ چه زمانی برای این شرکت ها تعیین تکلیف خواهد شد؟

شرکت هایی همچون فولاد کردستان، توان کاو کالا رسانا، آگهی انحلال داده شده، ارمان کیش نیز آگهی انحلال آن صادر شده است. همچنین توسعه آب خاورمیانه و مولد نیروی کرمان از جمله شرکت هایی هستند که باید هر چه سریعتر دستور تصفیه و قطعیت آن ها صادر شود. در نظر داریم تا شرکت هایی که برای ما زیان ندارند را نکه داریم و مابقی را فریز کرده باقی گذاریم. به دنبال منافع آن دسته از شرکت هایی که برای ما منفعت دارند باشیم و برای مابقی عملیات تصفیه و فریز را به اتمام برسانیم این پیگیری ها در سال جاری صورت خواهد گرفت.

۶- آیا برای شرکت های و زمین های مازاد مشتری وجود دارد؟تکلیف فروش این دارایی ها به کجا خواهد رسید؟

ما برای فروش زمین ها خود مذاکراتی داشته ایم و این مذاکرات ادامه دارد. اما مطمئنا ما دارایی های خود را به کمتر از ارزش ذاتی به فروش نخواهیم رسانید. ما به دنبال مشتری خوب و مناسب و قیمت مساعد هستیم. با رکود بخش ساختمان کمی فروش زمین ها دشوار به نظر می رسد اما عملیات بازاریابی و فروش به جد دنبال می شود و امید داریم تا با رشد بخش مسکن و ساختمان ما نیز بتوانیم این دارایی های مازاد را به قیمت مناسب به فروش برسانیم. ما راه خودمان را می رویم و با چشم انداز آتی به مسیر ادامه می دهیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.