2224, 
طلا گران‌تر خواهد شدReviewed by رادیو سهام on Jan 16Rating: 4.5طلا گران‌تر خواهد شدطلا گران‌تر خواهد شد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

اونس طلا در هفته دوم سال ۲۰۱۷طلا گران‌تر خواهد شد  نیز مانند هفته نخست، ۲ درصد رشد کرد تا امید به روند کوتاه‌مدت پابرجا بماند.

اونس طلا هفته گذشته تا بهای ۱۱۹۷ دلار بالا آمد تا کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد انتظار ادامه رشد قیمت‌ها در سومین هفته ژانویه را داشته باشند. آخرین نظرسنجی‌های دوقلوی کیتکو هم تاییدکننده همین خوش‌بینی هستند. تحلیلگرانی که انتظار گران‌تر شدن فلز زرد را دارند عمدتا به عدم قطعیت سیاسی در آستانه شروع به کار دولت جدید آمریکا اشاره می‌کنند. کارشناسان کاهشی نیز سودگیری بالقوه معامله‌گران و جهش احتمالی دلار در پی تعدیل روند را موردنظر قرار می‌دهند.

نظرسنجی‌های دوقلو

در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، ۱۸نفر شرکت کرده‌اند که از این میان، ۱۱ نفر معادل ۶۱ درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و ۶ نفر معادل ۳۳ درصد، کاهش قیمت‌ها را در هفته پیش‌رو پیش‌بینی کرده‌اند. یک نفر معادل ۶ درصد هم نظری خنثی داشته است. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو نیز که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، ۴۹۵نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۳۳۳ نفر معادل ۶۷ درصد، افزایش و ۱۱۷ نفر معادل ۲۴ درصد، کاهش قیمت‌ها را در هفته جدید کاری که از امروز دوشنبه آغاز می‌شود، پیش‌بینی کرده‌اند. ۴۵ نفر معادل ۹ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

حتما بخوانید :  قیمت خانه در نیمه دوم سال ثابت می‌ماند

تحلیل‌های افزایشی

کالین چیزینسکی، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه «سی ام سی مارکتس» می‌گوید: «من در مورد این هفته افزایشی هستم. ریسک سیاسی بازگشته است. برخی به ترامپ امید بیش از حدی داشته‌اند، اما نشست خبری این هفته نشان می‌دهد که اقتصاد یکی از اولویت‌ها است. با سوگند خوردن ترامپ در روز جمعه، مردم می‌فهمند که سیاست به سرعت بازار پیش نمی‌رود.» او دلار را هم «آسیب‌پذیر» می‌بیند. علاوه‌بر اینها، چیزینسکی به تاثیر «برگزیت» هم اشاره می‌کند: «خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این هفته دوباره در مرکز توجه‌ها خواهد بود.» نخست وزیر بریتانیا بنا است سه‌شنبه در یک سخنرانی، برنامه‌های خود را برای خروج ارائه دهد. شان لوسک، از مدیران ارشد «والش‌تریدینگ» هم با اشاره به افت اونس از اوج ۱۲۰۷ دلاری در هفته گذشته می‌گوید: «افت طلا از اوج هفتگی، این هفته جبران خواهد شد. عدم‌قطعیت موجود بسیار زیاد است و این باعث تنش در بازارها خواهد شد.»

هنری تو، تحلیلگر «سی‌بی‌کپیتال پارتنرز» هم انتظار رشد طلا را در هفته سوم سال جدید دارد. او می‌گوید: «اونس در ماه‌های نوامبر و دسامبر با فروش بیش از حدی روبه‌رو بوده است. علاوه‌بر این، رشد حداقل دستمزد در ایالات‌متحده اکنون در وضعیتی خوب و همچنان شگفتی‌ساز است که نشان می‌دهد فشارهای تورمی بیشتری در راه است که در کوتاه‌مدت به نفع قیمت طلا خواهد بود.»جرج گرو، مدیر اجرایی «آر‌بی‌سی ولث منجمنت» معتقد است از آنجا که بازار پیش‌تر اثر انقباض پولی فدرال رزرو آمریکا را در قیمت‌ها لحاظ کرده است، طلا می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. به باور او، احتمال تشدید روند افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۶ اثر خود را گذاشته است.

حتما بخوانید :  پیش‌بینی تداوم ارزانی در بازار خودرو

اوله‌هانسن، تحلیلگر ارشد «ساکسو بانک» هم بر این باور است: «ترامپ بهترین دوست طلا در هفته جدید خواهد بود. ما هنوز اطلاعات زیادی درباره ریاست‌جمهوری ترامپ نداریم و این نگرانی و نااطمینانی به نفع فلز زرد خواهد بود.» دارین نیوسام، تحلیلگر ارشد موسسه «دی‌تی‌ان» نیز می‌گوید: «عدم قطعیت سیاسی در کوتاه‌مدت موجب رشد ارزش طلا خواهد شد. از سوی دیگر، هنوز ۳ هفته تا برگزاری اولین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ مانده است. قیمت اونس در کوتاه‌مدت بین ۱۲۲۱ تا ۱۲۵۱ دلار در نوسان خواهد بود.» آدریان دی، رئیس موسسه «آدریان دی است منیجمنت» هم با آنکه درباره روند کوتاه‌مدت کاهشی است، در مورد روند درازمدت افزایشی مانده است. او می‌گوید: «عقب‌نشینی معتدلی از اوج‌گیری‌های اخیر ممکن است در جریان باشد، ولی ما اساسا افزایشی مانده‌ایم. عواملی که در نیمه دوم سال گذشته به طلا آسیب زدند- رشد نرخ‌های بهره، دلار قوی، خوش‌بینی به احیای اقتصاد در دولت ترامپ- دیگر کارآمد نیستند. عواملی چون پول ارزان در گرداگرد جهان، رشد تقاضای چین و هند و بی‌ثباتی جهانی به طلا کمک خواهند کرد.»

تحلیل‌های کاهشی

کوین گرادی، رئیس «فینیکس فیوچرز اند آپشنز» عقب‌نشینی قیمت‌ها با سودگیری معامله‌گران را پیش‌بینی می‌کند. او با اشاره به جهش اخیر قیمت می‌گوید: «ما در مدت بسیار کوتاهی راه بسیار درازی پیموده‌ایم. با هر تقویتی در دلار، قیمت‌های پایین‌تری در راه خواهد بود.» باب ‌هابرکورن، دلال ارشد کالا در موسسه «آر‌جی او فیوچرز» می‌گوید افزایش تورم می‌تواند به حمایت از طلا تمام شود، اما می‌افزاید که ادامه توجه به افزایش نرخ‌های بهره می‌تواند دلار را تقویت و طلا را تضعیف کند. بازه قیمتی پیرامون ۱۲۰۰ دلار هم مقاومت را نشان داده است. او می‌گوید که طلا در هفته گذشته از کانال ۱۲۰۰ دلار پایین آمد و در نهایت هم نتوانست شتاب رشد تازه‌ای را برای خود ایجاد کند. ‌هابرکورن اضافه می‌کند: «فکر می‌کنم که شاهد جهش دلار خواهیم بود و این موضوع فشاری بر فلزات وارد خواهد کرد.» تحلیلگران موسسه «سی‌ای بی‌سی» نیز اعلام کرده‌اند که بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا موجب تقویت ارزش دلار خواهد شد و این مساله می‌تواند به ضرر قیمت طلا باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

آخرین نرخ ثبت شده از انواع ارزهای پرکاربرد در بازار ارز داخلی در هفته پایانی شهریور ماه را می‌توانید در این گزارش ملاحظه کنید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.