2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل گلوکوزان درخصوص كاهش سود شركت در سال 96Reviewed by سایت رادیوسهام on Jan 17Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل گلوکوزان درخصوص كاهش سود شركت در سال 96گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل گلوکوزان درخصوص كاهش سود شركت در سال 96
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل گلوکوزان درخصوص کاهش سود شرکت در سال 96شرکت گلوکوزان پیش بینی سال ۹۶ خود را با کاهش مقدار سود نسبت به سال گذشته منتشر کرده و این در حالی است که در سال ۹۶ طرح توسعه پروژه تولید فروکتوز به بهره برداری برسد. همین موضوع منجر شد تا رادیوسهام با امیرحسین صداقی مدیرعامل این مجموعه به گفتگو بنشیند تا هم دلیل این موضوع را جویا شود و هم از سایر برنامه های شرکت با خبر شود. متن این گفتگو به شرح زیر است.

۱- دلیل کاهش فروش شما در سال ۹۵ چیست؟ چرا فروش شرکت در سال مالی گذشته کم شده است؟

در سال مالی گذشته ما کاهش قیمت ذرت جهانی را داشتیم و چنانچه این کاهش در قیمت محصولات ما دیده نمی شد منجر به جذب مصرف کنندگان به سمت کالاهای وارداتی می شد. پس ما با کاهش قیمت محصولات خود سعی در جذب و حفظ بازار محصولاتمان داشتیم. برای شرکت گلوکوزان جذب و حفظ بازار مهمتر از نرخ فروش است. ما می دانیم که اگر بازار خود را از دست می دادیم جذب دوباره این بازار کار دشواری بود. در نتیجه با کاهش قیمت محصولات فروش ریالی و نه فروش مقداری شرکت افت داشت. امیدواریم و پیش بینی می کنیم که در سال های آینده با افزایش نرخ ذرت جهانی مجددا افزایش نرخ و درنتیجه افزایش فروش ریالی را داشته باشیم.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

۲- آیا شرکت برنامه افزایش سرمایه دارد؟ این افزایش سرمایه از چه محلی خواهد بود؟

بله شرکت در تلاش است تا افزایش سرمایه ای از محل آورده نقدی و مطالبات داشته باشد. این موضوع با سهامدار عمده نیز مطرح شده و آن ها نیز موافقت خود را اعلام کرده اند.

۳- چرا در هنگام فروش نسیه از مشتریان خود تضامین کافی را نمی گیرید به گونه ای که هرساله این موضوع بندهای حسابرس است؟

بیش از ۹۵ درصد از مشتریان ما از جمله معتبرترین و بزرگترین تولید کنندگان داخلی هستند، این مشتریان چندین سال است که با ما در تقابل هستند و ما به علت شرایط رقابتی و همچنین گذشته خوب آن ها در وصول مطالبات نمی توانیم چندان به آن ها سخت بگیریم. شرایط سازمانی به این صورت است و نمی توان در این خصوص زیاد جدی بود. با این حال ما سعی کردیم همیشه حداقل تضامین را از مشتریان دریافت کنیم.

۴- محصول جدید شما چیست؟ چه آینده ای را برای این محصول می بینید؟

محصولات جدید هر ساله در سبد محصولات شرکت گلوکوزان وجود دارد. محصول جدید شرکت فروکتوز بوده. قیمت محصولات جدید یعنی فروکتوز ۱۷۵۰ تومان در هر کیلو بوده که تقریبا با قیمت واراداتی همسانی دارد. این محصول می تواند جایگزین مناسبی برای شکر در محصولات آشامیدنی باشد. با توجه به این که قیمت فروکتوز از شکر پایین تر است ما آینده خوبی برای بازار این محصول متصوریم. ضمن اینکه شرکت در تلاش است تا افزایش تعرفه وارادات فروکتوز را نیز به مسئولین اعلام نماید. در این صورت نیز توجیه مصرف این محصول برای تقاضا کنندکان بیشتر خواهد شد. البته شنیده هایی از افزایش تعرفه واردات فروکتوز نیز به گوش می رسد. ما مشتریان جدید فروکتوز را داریم و به دنبال جذب مشتریان جدیدتر نیز هستیم تا به طیف مشتریان مورد نظر خود برسیم

حتما بخوانید :  فخاس سود 47 تومانی برای هر سهم در نظر گرفت

۵- آیا کمیته حسابرس داخلی در شرکت شکل گرفته است؟ چه اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است؟

شرکت گلوکوزان کمیته حسابرس داخلی دارد اما هنوز به طور کامل به حد کفایت نرسیده است. ما در حال برون سپاری هستیم و به همین دلیل این موضوع هنوز به طور قطعی عملی نشده است. اما در سال ۹۶ قطعا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. این کمیته در شرکت تقویت خواهد شد.

۶- از جمله برنامه های سال آتی شرکت را نام ببرید؟ شرکت چه برنامه هایی برای سال آینده دارد؟

علاوه بر طرح توسعه پروژه فروکتوز در نظر داریم تا آسیاب ذرت را نیز با افزایش ظرفیت رو به رو کنیم همچنین برنامه هایی برای طرح توسعه بازار شرکت فراهم آورده ایم. ضمن اینکه تنوع محصولات، افزایش کیفیت، کنترل هزینه ها و افزایش بهره وری نیز جزو برنامه های پیش روی شرکت به حساب می آید

۷- چرا با توجه به اینکه در سال ۹۶ طرح توسعه فروکتوز شرکت به بهره برداری می رسد سود شرکت با افت نسبت به سال گذشته اش پیش بینی شده است؟

از جمله دلایل آن می توان به افزایش هزینه استهلاک اشاره کرد و علاوه بر آن همان طور که پیش تر گفته شد قیمت ذرت جهانی نیز کاهش داشته، به همین دلایل بودجه سال ۹۶ شرکت نسبت به سال ۹۵ با کاهش مواجه شده است.

حتما بخوانید :  سود ۲۴ ریالی برای هر سهم «فلوله» برای یکسال

۸- هزینه های مالی شرکت پوشش داده شد؟ برای کاهش هزینه های مالی چه کرده اید؟

ما در سال ۹۵ موفق شدیم که هزینه های مالی را به شدت کاهش دهیم. هزینه های مالی شرکت بیش از میلیارد تومان کمتر از سال گذشته شد یعنی ما موفق شدیم تا میلیاردی هزینه های مالی را کاهش دهیم به گونه ای که درصد مطالبات به فروش شرکت افت داشته؛ لازم به ذکر است که در سال جاری نیز تلاش می کنیم تا وام های با بهره بیشتر را با وام های با بهره پایین تر تعویض کنیم و از این طریق نیز هزینه های مالی خود را کاهش دهیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.