2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با كارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص وضعیت این روزهای بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 21Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با كارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص وضعیت این روزهای بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با كارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص وضعیت این روزهای بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با کارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص وضعیت این روزهای بورسبورس همچنان وضعیت نامشخصی دارد و اگر هم در بعضی روزها شاخص مثبت می‌شود، این شائبه وجود دارد که با انجام معاملات بلوکی، مثبت سازی شاخص به طور مصنوعی انجام می‌شود. همچنان در بازار این موضوع دیده می‌شود که سرمایه گذاران جرات نمی‌کنند با خیال راحت وارد سهام شوند و بسیاری از سرمایه‌ها روانه اوراق و بازارهایی می‌شود که سود مشخص و تضمین شده دارند. درخصوص آخرین وضعیت بازار سرمایه به سراغ محمدعلی احمدزاد اصل مدیرعامل سابق گروه صنایع بهشهر ایران و از مدیران نام آشنای بازار رفتیم. گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با این کارشناس ارشد بازار سرمایه را می‌خوانید.

۱- وضعیت این روزهای بازار سرمایه چطور است؟ به نظرتان بورس توانسته اطمینان مردم را جلب کند؟

جدا از نوسانات هر روزه در بازار سهام که شاخص مثبت یا منفی می‌شود، باید این موضوع را در نظر گرفت که بورس رقیب چند بازار دیگر است که اثرپذیری زیادی از این بازارها دارد. به عنوان مثال اوراق بدهی توانسته شرایط بازار سهام را با التهاب روبرو کند و تاثیر زیادی روی این بازار بگذارد.

حتما بخوانید :  «کگاز» سه ماهه ۳۴۶ریال سود ساخت

۲- یعنی بازارهای موازی که در کنار بورس وجود دارند، توانسته‌اند نسبت به بورس، جذابیت بیشتری داشته باشند؟

سرمایه گذار زمانی که می بیند اوراق با نرخ های جذاب در بازار وجود دارد و سود آن هم تضمین شده است، ترجیح می‌دهد سرمایه خود را وارد بازاری کند که مطمئن تر است. تعدادی از سرمایه گذاران، پول خود را وارد اوراقی کرده اند که نرخ های جذابی دارد و فعالیت خود را در بازار سهام به حداقل رسانده اند.

۳- جالب اینجاست که بازار بدهی به عنوان رقیب، در بدنه بازار سرمایه فعال شده است…

دقیقا. ادامه این روند، بازار سهام را آسیب پذیر می کند. این اتفاقی است که تداوم آن لطمه به بازار سهام می زند و در همین شرایط فعلی هم شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات هستیم. زمانی که بازار بدهی رونق خوبی بگیرد، نباید انتظار داشت که شاهد رونق بازار سهام باشیم.

۴- نرخ تورم در حال حاضر افت چشمگیری نسبت به دو سه سال قبل کرده اما سود بانکی متناسب با این افت تورم، کاهش نداشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند تا زمانی که سود بانکی متناسب با تورم کاهش نداشته باشد، بازار سهام هم رونق نخواهد گرفت.

در شبکه بانکی، سود با کاهش مواجه شد و این اتفاقی مثبت بود، اما انتشار اوراق بدهی با سودهای بالای ۱۸ درصد، با اقدام دولت در زمینه کاهش سود بانکی تضاد داشت. اوراق اسناد خزانه اسلامی با نرخ ۲۴ درصد در فرابورس در حال معامله است و این کاملا متناقض با کاهش سود بانکی است. سرمایه گذار زمانی که مقایسه انجام می دهد، به این نتیجه می رسد که سرمایه گذاری در اوراق بدهی سود بهتر و مطمئن تری نسبت به سرمایه گذاری در بازار سهام دارد. ضمن اینکه سود بازار سهام تضمین شده نیست اما سود اوراق بدهی تضمین شده است و استرسی به سرمایه گذاران وارد نمی کند.

حتما بخوانید :  سود ۵۵۲ ریالی برای هرسهم «سهرمز» محقق شد

۵- آیا برای بهبود این وضعیت می توان کاری انجام داد؟

در حال حاضر تا زمان سررسید اوراق خزانه نمی توان کاری کرد. اما پس از آن، با انتشار اوراق جدید، می توان این وضعیت را کنترل کرد؛ به این شکل که در دور جدید انتشار اوراق، نرخ های پایین تری در نظر گرفته شود. در حال حاضر سیاست رئیس جدید سازمان بورس جذب نقدینگی توسط تقویت بازار بدهی است. تا زمانی که این سیاست وجود داشته باشد، وضعیت به همین منوال ادامه خواهد داشت.

۶- این انتظار وجود داشت که با رشد نرخ دلار، بازار سرمایه هم رونق بگیرد اما ظاهرا چنین انتظاری هم دور از واقعیت بوده است.

رشد نرخ دلار در کوتاه مدت باعث می شود نقدینگی به سمت این بازار حرکت کند. اما در بلند مدت اثراتی بر بازار سرمایه می گذارد و موجب رونق این بازار می شود. فعلا به مرحله ای نرسیده ایم که رشد نرخ دلار تاثیر خود را روی بازار سرمایه بگذارد. ضمن اینکه نرخ دلار دستوری تعیین می شود و التهابات موجود هم از بین رفته است. دلار در همین محدوده قیمتی که فعلا وجود دارد، تثبیت خواهد شد و فعالان بورس هم متوجه شده اند که فعلا قرار نیست اتفاق خاصی در زمینه نرخ دلار رخ بدهد.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "خکرمان"

۷- فکر می‌کنید بازار سرمایه چه زمانی از شرایط فعلی خارج شود و واقعا رونق بگیرد؟

ذهن بازار همچنان درگیر ریسک های سیاسی و بین المللی است. زمانی که این ریسک ها از بین برود، بازار سرمایه هم رونق خواهد گرفت. بورس وابستگی مستقیم به شرایط اقتصادی و سیاسی دارد. باید ریسک‌هایی که متوجه وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور هست برطرف شود.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.