2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل قشکر درباره فروش دارایی های مازاد این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 23Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل قشکر درباره فروش دارایی های مازاد این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل قشکر درباره فروش دارایی های مازاد این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل قشکر درباره فروش دارایی های مازاد این شرکتشرکت شکر ( قند شاهرود) با نماد «قشکر» سال مالی خود را با زیان ۶ میلیاردی به پایان رساند. این وضعیت برای شرکت به شدت نگران کننده است. چندی پیش خبر فروش املاک مازاد این شرکت منجر به رشد قمیتی در بازار سهام شد. در حال حاضر این شرکت باید برنامه مدونی به سهامدار عمده بدهد تا نشان از خروج از بحران این مجموعه باشد. به همین دلیل رادیوسهام با سید محمد ابطحی مدیرعامل این شرکت به گفتگو نشست. متن این گفتگو به شرح زیر است.

۱- دلیل زیان دهی شرکت های قندی و از جمله قند شاهرود چیست؟

با توجه به اشباع بازار از شکرهای وارداتی سال های قبل و کاهش شدید قیمت شکر در زمان بهره برداری و عدم پرداخت مابه التفاوت مصوب در موعد مقرر به دلیل مشکلات نقدینگی دولت، شرکت های قند و شکر مجبور به اخذ تسهیلات شدند. همین اتفاق در سال ۱۳۹۴ نیز منجر به تحمیل ضرر و زیان به کارخانه های قند شد.با اینکه بهای فروش شکر تولیدی کارخانه های قند در سال ۱۳۹۴ برای هر کیلوگرم ۲۳۰۰۰ ریال تعیین شد اما باز هم به دلیل اشباع بازار و نیاز شدید کارخانه ها به نقدینگی جهت پرداخت به کشاورزان و اعمال هزینه های جدید، اکثر کارخانه ها بخش عمده شکر تولیدی خود را با قیمت های کمتر از ۲۱۰۰۰ ریال به فروش رسانیده از این محل نی زمتحمل ضرر و زیان زیادی شدند.

حتما بخوانید :  طرح‌های مپنا در خرداد چقدر سود داشتند؟

۲- وضعیت شرکت شکر در سال ۹۵ چطور است؟

با توجه به واردات شکر خام در سه ماهه تابستان ۱۳۹۵، خوشبختانه مقداری شکر خام به کارخانه قند شاهرود اختصاص داده شد که مقدار ۳۴۳۸۳ تن آن تا پایان سال مالی جاری تصفیه و بقیه آن از اول سال مالی جدید مورد مصرف قرار گرفت، در ادامه باید متذکر شد که در جهت ممنوعیت ورود شکر خام به کشور در سال ۱۳۹۳، کارخانه های قند کشور از جمله کارخانه قند شاهرود بعد از پایان بهره برداری چغندری سال ۱۳۹۳ تا شروع بهره برداری سال ۱۳۹۴ به علت نبود وجود شکر خام تعطیل بوده اند.

۳- علت زیان ۶ میلیاردی شما به خاطر هزینه های مالی بالای شماست. برای کاهش این هزینه های مالی چه کرده اید؟

امسال طی اقدامات انجمن و پیگیری های این صنف ما توانستیم رقمی از مطالبات خود را از دولت بگیریم و در تلاشیم تا این روند بازپس گیری ادامه یابد. هزینه های زیاد ما به علت هزینه حمل بود که از جانب چغندرکاران به ما تحمیل می شد، در سال جاری در نظر داریم این هزینه حمل را از سیستم خود حذف کنیم و مقداری هم این موضوع را عملی کرده ایم با اجرایی شدن این موضوع و حذف هزینه های حمل از شرکت هزینه های ما کاهش خواهد یافت که در نتیجه آن نقدینگی به شرکت خواهد آمد. این ورود نقدینگی به شرکت هزینه های مالی ما را کاهش خواهد داد.

حتما بخوانید :  پیش بینی 75 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۴- وضعیت دارایی های مازاد شرکت به چه صورت است؟ با توجه به اینکه قبلا صحبت از فروش دارایی های مازاد در شرکت وجود داشت، آیا هنوز هم به فکر فروش این دارایی ها هستید؟ چه موضوعی منجر شد تا این دارایی ها به فروش نرود؟

شرکت شکر حدود ۷۰۰ هکتار زمین در میامی ( خراسان ) دارد که اجاره می دهد، شرکت شکر در نظر داشت تا این دارایی های مازاد را به فروش برساند. البته برنامه ریزی برای فروش کل این زمین ها نبود و برنامه ریزی ها برای فروش قسمتی از این املاک صورت گرفت. برای افراض این زمین ها اقداماتی صورت گرفت اما ما به مشکل ثبتی خوردیم و نتوانستیم افراض بگیریم. فروش این املاک کار دشواری است و نمی توان در خصوص آن راهکاری چید. در حال حاضر باید ببینیم نظر سهامدار عمده در این خصوص چیست.

۵- یعنی ممکن است سهامدار عمده موافق این موضوع نباشد؟

سهامدار عمده از ما خواسته تا ظرف هفته های آتی برنامه ای جامع در خصوص وضعیت فعلی و خروج از بحران شرکت شکر فراهم آوریم، مطمئنا در این برنامه به زمین ها و وضعیت آن ها پرداخته خواهد شد و تعیین تکلیف آن نیز مشخص می شود. در صورت برنامه ای برای فروش این مسئله به اطلاع سهامداران خواهد رسید. لازم به ذکر است که این زمین ها ۵ قسمت هستند و ما قصد فروش یک قسمت از آن را داشتیم.

حتما بخوانید :  توافق قیمتی فولادسازان و سنگ‌آهنی‌ها

۶- آیا شرکت برنامه ای برای افزایش سرمایه و تامین نقدینگی دارد؟

افزایش سرمایه می تواند جزو گزینه های ما برای خروج از بحران شرکت باشد. اما شرکت شکر به تنهایی نمی تواند در این خصوص تصمیم گیری کند. باید ببینیم نظر سهامدار عمده در این خصوص چیست و با این موضوع موافقت می کند یا خیر. احتمالا چنانچه عملکرد مناسبی در ماه های آتی داشته باشیم بتوانیم این موضوع را نیز با سهامدار عمده مطرح نمائیم. تصمیم گیری با سهامدار عمده خواهد بود.

۷- وارادات شکر خام در سال جاری چگونه است؟ میزان آن افزایش نخواهد یافت؟

خوشبختانه مجوز  ۶۵۰ هزار تن وارادات شکر خام به کارخانه ها شکر داده شده است که مقداری از آن به کارخانه قند شاهرود تعلق دارد. با این میزان تخصیص می توانیم رو شکر خام نیز کار کنیم. این موضوع هزینه های ثابت مجموعه را کاهش خواهد داد. ضمن اینکه سهامدار عمده قند شاهرود نیز وارد کننده شکر بوده و می تواند میزان زیادی شکر خام را به شرکت شکر تخصیص دهد. باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد و سهامدار عمده چه سیاستی را دنبال خواهد کرد.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.