2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کابل البرز درخصوص آینده این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Feb 4Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کابل البرز درخصوص آینده این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کابل البرز درخصوص آینده این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کابل البرز درخصوص آینده این شرکتشرکت کابل البرز از جمله شرکت های کابل سازی بوده که فعالیت خود را قبل از انقلاب آغاز کرد. مالکیت این شرکت پس از انقلاب به بانک صنعت و معدن انتقال یافت. پس از آن بانک صنعت و معدن سهام این شرکت را به صندوق بازنشستگی فروخت و پس از آن به شرکت آفرنگان منتقل شد و در حال حاضر سهامدار عمده این شرکت آفرنگان بوده. در حال حاضر شرکت کابل البرز در شرایط مساعدی به سر نمی برد و زیانده است. مسعود پاکدل مدیرعامل این شرکت از وضعیت فعلی کابل البرز با رادیوسهام سخن گفت و وضعیت فعلی و آتی شرکت را توضیح داد. متن این گفتگو به شرح زیر است.

۱- در مورد شرکت توضیح دهید و اینکه وضعیت حال حاضر را چطور می بینید؟

در دهه های ۷۰ تا ۸۰ کابل البرز تنها تولید کننده کابل های مخابراتی بوده و هر آنچه را تولید می کرد به مخابرات می خرید و مشتری دائمی کابل البرز هم مخابرات بود. اما پس از آن و عدم استفاده از کابل مسی توسط مخابرات و همچنین ظهور رقیب در این صنعت، وضعیت تمام شرکت های کابل سازی نامساعد شد. پروژه های ساختمانی اکثرا در رکود کامل به سر می برند. مشتری عمده شرکت های کابل سازی دولت بوده  که دولت هم بدهی زیادی به ان شرکت ها دارد. از طرفی بسیاری از رقبا با کم فروش و حتی قیمت زیربهای تمام شده بازار مصرف را بحران رو به رو کرده اند. شرکت کابل البرز، امادگی هر گونه قرار دادی را دارد اما متاسفانه مشتریان شرکت یا نقدینگی کافی ندارند و یا با تاخیرهای طولانی اقساط خود را واریز می کنند.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

۲- وضعیت مطالبات شرکت به چه صورت است؟

مطالبات شرکت به دلیلی عدم وصول از سال ۹۴ به ۹۵ انتقال یافته و مشتریان توانایی وصول ندارند. این در حالی است که بدهی ما به بانک ها به علت عدم پرداخت به موقع به صورت روزشمار درصد می خورد و و ما مجبوریم مناقصات را با رقم کمتر شرکت کنیم و این ها همه موجبات شرایط بد را در شرکت فراهم می آورد.

۳- شرکت تمایل به افزایش سرمایه دارد. با شرایط بد حال حاضر چرا برنامه برای افزایش سرمایه دارید؟

سرمایه شرکت پایین بوده و ما با این سرمایه نمی توانیم هیچ گونه تسهیلات و وامی را بگیریم. ما نیاز به نقدینگی داریم تا بتوانیم اقدام به بازسازی خط تولید کنیم. در حال حاضر ما به صورت قراردادی کار می کنیم. افزایش سرمایه گذشته باعث طرح توسعه ای در شرکت نشد و ما به سرمایه نیاز داریم تا بتوانیم تجهیرات خود را به روز کنیم. ما برای وفق دادن خود با شرایط باید محصولات جدید و خط تولید مساعدتری را ایجاد کنیم.

۴- آیا به صادرات فکر کرده اید؟ چرا شرکت اقدام به صادرات نمی کند؟

صادرات برای شرکت مقرون به صرفه نیست و ما نیز در گذشته تحریم بودیم و بازار خود را از دست دادیم. ضمن اینکه کابل هزینه حمل بالایی دارد و این موضوع برای صادرات چندان مساعد نیست. ضمن اینکه کشورهای همسایه ایران همچون افغانستان خودشان شرکت تولید کننده کابل دارند و نیازی به صادرات ندارند.

حتما بخوانید :  فخاس سود 47 تومانی برای هر سهم در نظر گرفت

۵- وضعیت آتی را چطور ارزیابی می کنید؟

همه چیز به وضعیت اقتصاد کشور باز می گردد. با رونق بخش ساختمان نیز بر بازار کابل موثر است. اما درامدزایی در کابل های پیشرفته است، حاشیه سود این تولیدات بالا است و ماباید به سمت این تولیدات برویم تا به تداوم امیدوار باشیم.

۶- حمایت از سهم چطور است؟سهامدار عمده چطور در سهم سهامداری می کند؟

سهامدار عمده کابل البرز، شرکت آفرنگان بوده و بورس باز نیست. در نتیجه وارد بازی بورسی نمی شود. نمی توان در خصوص این موضوع صحبتی کرد. اما این سهامدار، سهامدار دائمی این سهم بوده و هست.

۷- ظرفیت کل کشور برای تولید کابل چقدر است؟ شرکت کابل البرز چند درصد بازار کابل ایران را گرفته است؟

ظرفیت کل کشور برای تولید محدودیت ندارد و به وضعیت اقتصاد کشور بستگی دارد. نمی توان در خصوص آن نظر داد. ۸ تا ۱۰ درصد از کل بازار کشور در دست کابل البرز بوده و مابقی شرکت های تولید کننده کابل هم در همین حد هستند. همان طور که گفته شد رقبای این صنعت زیاد بوده و وضعیت همگی نا مساعد است.

۸- هزینه تسهیلات شما چقدر است؟ بانک هایی که از آن ها تسهیلات گرفته اید را نام ببرید؟

ما از انواع بانک ها تسهیلات گرفته ایم از جمله آن ها می توان به بانک تجارت اشاره کرد. ما در انواع قراردادها از جمله مشارکت مدنی مشارکت کرده ایم. کابل البرز از نیز از بانک صادرات وام گرفته است. به طور کل جمع تسهیلات ما ۲۶۲ میلیارد ریال بوده که جمع هزینه های مالی به اندازه ۶۸ میلیارد ریال است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.