تاریخ: ۱۲:۲۶ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷

2067, 
مدیران بهپاک آخرین وضعیت شرکت را تشریح کردندReviewed by سایت رادیوسهام on Feb 5Rating: 4.5مدیران بهپاک آخرین وضعیت شرکت را تشریح کردندمدیران بهپاک آخرین وضعیت شرکت را تشریح کردند
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

آخرین وضعیت بهپاک قبل از گشایش امروز نماد در بازار بهتر فرابورس توسط مدیرعامل و سهامدار عمده اعلام شد.

به گزارش رادیوسهام، شرکت بهپاک که از سال ۸۷ به دلیل زیان انباشته و شرایط نامساعد مالی از بورس اخراج و به بازار پایه فرابورس منتقل شده بود با نماد “بهپاک” امروز در بازار دوم معاملات فرابورس گشایش نماد می شود.

بر همین اساس ، مدیران این شرکت ۳۲ میلیار تومانی با برگزاری جلسه ایی با خبرنگاران ، آخرین وضعیت را اعلام کردند.

معرفی شرکت از زبان مدیرعامل

علیرضا شریفی با توجه به گذشته درخشان شرکت در بازار سرمایه، گفت:از سال ۸۷ به بعد با زیان انباشته ۴۲ میلیارد تومانی که معادل ۵ برابر سرمایه ثبت شده (۸ میلیارد تومان) بود، شرکت با تجدید نظر در سیاست ها تلاش کرد تا شرایط موجود را دچار دگرگونی کند.

بهپاک با محورفعالیت روغن کشی ،تولید آرد و پروتئین سویا در سال ۴۷ به ثبت رسید. تفاوت فعالیت این شرکت با دیگرروغن کشی های کشور در وجود خط تولید پروتئین است.در این دو مورد ضرورت استفاده از فعالیت بازرگانی که ظاهرا جانبی است اما تولید را تحت شعاع قرار می دهد نیزهمواره مدنظرشرکت بوده است.هم اکنون بهپاک با ۴۲۰ نیروی انسانی مشغول به کاراست.

وی ادامه داد: این شرکت با رتبه ۱۶۱ در بین بیش از ۵۰۰ شرکت حائز رتبه اول است و دارای تندیس حمایت از مصرف کنندگان،جوایز بین المللی ستاره پاریس، تندیس قهرمان صنعت و…. نیز است.

وی با اشاره به اینکه در کل ۴ دهه حیات بهپاک فقط ۳ سال شرایط مطلوبی وجود نداشت، ادامه داد: درسال های اخیر با توجه به اینکه فعالیت اصلی شرکت با چالش مواجه بوده وحدود ۷-۸ درصد فعالیت داشتند، شرکت توانسته امسال حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ظرفیت روغن کشی را از بالقوه به بالفعل تبدیل کند و در راستای اقتصاد مقاومتی،پالم روغن کشی بطور کامل فعال و واردات سنتی دیرینه روغن خام و کنجاله جای خود را به واردات دانه یا توسعه کشت داخل دانه بدهد.

به گفته وی بیش از ۷۴ درصد سهام متعلق به گروه توسعه صنایع بهشهرو بقیه نیز به ترتیب فراوانی به سرمایه گذاری بانک ملی، سرمایه گذاری بانک سپه ، سرمایه گذاری گروه و حدود۷ هزار سهامدار حقیقی که ۱۲ درصد سهام را دارا هستند تعلق دارد. در حال حاضر، برندهای متنوع و پخش های سراسری متفاوت برای خانواراز جمله سبحان،آوین،سبحان طلایی و بهپاک بعنوان گوشت یا در کنار آن وجود دارد همچنین در بخش صنعتی نیز سعی براین شده در برندهای موازی سبحان هم حضور داشته باشد.

حتما بخوانید :  حرکت به سمت سهام ارزنده در نیمه دوم سال

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه کشور به صنعت روغن و کنجاله وابسته بوده و کشت داخل سال گذشته بطور متوسط ۷ درصد نیاز را برطرف کرده و بقیه ازطریق واردات تامین شده، سهامداران می توانند با سرمایه گذاری در این صنعت به افزایش تولیدو کاهش واردات این محصول و در نتیجه خارج نشدن ارز از کشورکمک کنند.

سود و زیان شرکت با روش هزینه یابی متغیر

شریفی فروش سال گذشته را ۴۲۳ میلیارد تومان و حاشیه فروش را نیز ۶۵ میلیارد تومان ذکر کرد که در مقایسه با ارقام سال قبل شرایط مطلوبی است. هزینه های استفاده که عمده آن را هزینه های پرسنلی تشکیل می دهد،۲۴ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: سود عملیاتی امسال شرکت ۴۲ میلیارد تومان، سود سپرده بانکی ۵ میلیارد تومان، سود بانک نیز با در نظر گرفتن صرف الزام ۱۰ درصد،۸۰۰میلیون تومان است.

وی مبلغ مازاد تصفیه حساب با تعاون روستایی را ۵ میلیاردو ۱۰۰ میلیون تومان ذکر کرد که به اختلاف دیرینه با این سازمان در سال ۸۴-۸۵ بابت خرید دانه های تزیینی برمی گردد. امسال، هزینه مالی شرکت ۲۰ میلیارد تومان بوده که در سال های گذشته به دلایلی کمتر بوده،عملا سود خالص امسال ۱۸ میلیارد تومان قبل از کسر مالیات است .

مدیرعامل بهپاک ادامه داد: با توجه به زیان های گذشته، شرکت سال های قبل دارای اعتبار مالیاتی بود اما با توجه به اینکه امسال مشمول دادن مالیات هستیم، با کسر درآمد مشمول و سود سپرده ها، ۳ میلیارد تومان پرداخت مالیات و حدود ۱۵ میلیارد تومان سود پس از کسر مالیات پیش بینی می شود. با توجه به روند مثبت سود عملیاتی سال های گذشته،پیش بینی می شود سود محقق شده سال قبل در حوزه عملیات رخ نداده وبا یک دید واقع بینانه،پیش بینی سود عملیاتی امسال ۳۴ میلیارد تومان و کمتر از سال قبل خواهد شد.در واقع در این شرکت باید نگاه به بهینه سازی تولید باشد.

حتما بخوانید :  سررشته حرکت شاخص بورس در دست چه جریانی است؟

شریفی افزود: در سال های ۸۸،۸۹ و۹۰ ، سود حاصل ازسرمایه گذاری به ترتیب ۹۵،۱۷۱و۶۴ میلیارد تومان به دلیل فروش سهام بانک اقتصاد نوین بوده که تکرار نشدنی است.در سال ۹۴ نیز مبلغ ۹۷ میلیارد تومان سود برای فروش زمین در نکا حاصل شده است. تغییرات مثبت هزینه های مالی به دلیل رهایی از دارایی های غیرمولد و اصلاح ساختار قابل مقایسه با تغییرات فروش نبوده و به مراتب کمتر از حجم عملیات است.

به گفته وی بدهی معوق بهپاک نزد شعبه بانک ملی ۷۱ میلیارد تومان بوده که تسویه شده است .مطالبات مشکوک پس از کسر ذخیره نیز صفر است. در حال حاضرشرکت هیچ بدهی که برای آن ذخیره گرفته نشده،حتی بدهی های سنوات گذشته ندارد.

۶ برنامه آینده + نقاط ضعف و قوت

این مقام مسئول برنامه سال های پیش رو را تغیر کاربری اراضی کارخانه به تجاری – مسکونی، فروش زمین گرگان حدود ۴۰ هزار متر، خرید و نصب ماشین آلات جدید تولید پروتئین، افزایش ظرفیت تولید پروتئین، استفاده از مخزن بی کیسه در انبارداری بلغور و تداوم فعالیت های بازرگانی اعلام کرد.

شریفی نقاط قوت شرکت بهپاک را موقعیت جغرافیایی کارخانه، برند، فناوری منحصر به فرد خط تولید ولسیتین گیری، وجود ریل قطار، بهره مندی از بزرگترین شرکت های پخش جهت توزیع مویرگی محصولات، نیروی انسانی متخصص و متعهد، اعتبار و ظرفیت های بانکی و دسترسی به بندر امیرآباد و نقاط ضعف را  وابستگی به واردات، تغییر فرهنگ آحاد جامعه در مصرف غذاهای فوری و ضعف اطلاعات بازار و رقبا معرفی کرد.

پاسخ به سوالات

شریفی در خصوص صادرات و محل ورود دانه های وارداتی توضیح داد: حدود۱۵۰۰- ۲۰۰۰ تن به کشورهای عراق، افغانستان، ارمنستان، ترکمنستان صادرات وجود دارد و این دانه ها از آمریکای جنوبی و شمالی بسته به اینکه فصل برداشت در کدام نیمکره قرار می گیرد،وارد می شوند.اخیرا از بلغارستان نیز دانه کلزا وارد شده است.

وی با توجه به اینکه ۲ سال است در بهپاک مالیات بر ارزش افزوده ندارند، بیان کرد: روغن و کنجاله به خاطر حمایت از صنعت معاف بود اما با تلاشهای ما،پروتئین نیز از این مالیات معاف شد.

این مدیر در مورد خروج از تهران و شکایاتی که در صنعت جهت آلودگی زیست محیطی شده،گفت: حیات صنایع بهشهر روی شرکت بهپاک می چرخد و وجود آن درجای فعلی حائز اهمیت است در نتیجه بحث انتقال تا به امروز جدی نشده است.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "خفنر" ۴۰۴ درصد افزایش یافت

شریفی درخصوص نرخ ارز که جهت واردات محصولات اعمال می شود گفت: نرخ ارز مصرفی ،مبادلاتی است و هیچ سوبسیدی از دولت دریافت نمی شود.در طراحی بودجه پیش بینی می شود ارز مورد استفاده،مبادلاتی بماند.اگر مبلغ ارز مبادله ای دستخوش تغییر شود،مقدار سود و زیان شرکت نیز تغییر خواهد کرد.تصور بر این است حمایت از طرف دولت انجام خواهد شد اما اگر تخصیص ارز قطع شود به همان اندازه نیز روی محصول تاثیرگذار خواهد بود.

وی در مورد اضافه شدن روغن آفتاب گردان به محصولات که تجربه جدیدی است، گفت: دربرنامه امسال شرکت به شکل کارمزدی،تولید روغن از دانه های آفتاب گردانی که عمدتا از روسیه وارد می شود،وجود دارد به این گونه که قرارداد کارمزدی با یکی از تجار روسی بسته خواهد شد تا در سال مالی جدید از ۲۰-۳۰ هزار تن دانه آفتاب گردان،روغن کشی انجام شود و لزوما این تجربه افزایش سودی را در پی نخواهد داشت.

دلیل اصلی کاهش حاشیه

سجاد سیاح مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه صنایع بهشهر و سهامدار عمده شرکت نیز دلیل اصلی کاهش حاشیه سود شرکت که از ۲۰-۲۱ درصد به ۱۴-۱۵ درصد را افزایش ۲۳ درصدی نرخ خرید دانه روغنی نسبت به سال قبل و فروش همان دانه که صرفا ۱۸ درصد افزایش داشته و مابه تفاوت آن عنوان کرد.با کسر ۲۵۰ میلیارد تومان بهای تمام شده از ۲۸۵ میلیارد تومان فروش،۳۳ میلیارد تومان کاهش سود مشخص می شود.

وی افزود: هریک درصد افزایش در قیمت فروش یا هر یک درصد کاهش در بهای تمام شده،حدود حداقل ۱۵-۲۰ درصد سود شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد.با نرخ دانه سویا که طبیعتا متاثر از نرخ نفت و تحولات اقتصادی است بعلاوه افزایش حاشیه سود تمرکز بازرگانی می توانیم تحلیل های خوبی را در آینده از شرکت داشته باشیم.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۳۱۰ ریال سود کنار گذاشت که نسبت به سال گذشته افزایش ۳۵۵ درصدی را نشان می‌دهد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.