2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص تحلیل گزارش های 9ماهه و پیش بینی گزارش های سالیانه شرکت هاReviewed by سایت رادیوسهام on Feb 7Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص تحلیل گزارش های 9ماهه و پیش بینی گزارش های سالیانه شرکت هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص تحلیل گزارش های 9ماهه و پیش بینی گزارش های سالیانه شرکت ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص تحلیل گزارش های 9ماهه و پیش بینی گزارش های سالیانه شرکت ها گزارش‌های ۹ ماهه صنایع مختلف درحالی منتشر شد که بازار با اتفاقات گوناگونی نظیر نوسانات قیمت ارز، یا اتفاقاتی که برای بانکی‌ها رخ داد، دستخوش تلاطم‌هایی شده بود؛ در همین خصوص برای بررسی وضعیت گزارش‌های ۹ ماهه صنایع و پیش بینی وضعیت گزارش های ۱۲ ماهه، رادیوسهام به سراغ علیرضا قنبرعباسی، مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه رفته و با وی به بحث پرداخته است.

۱- وضعیت گزارش های ۹ ماهه را چه طور ارزیابی می کنید؟

به صورت کلی بیشتر گزارش‌های صنایع تقریبا خوب بوده و بیشتر شرکت ها پیش‌بینی‌های خود را پوشش داده و تعدیل‌های خوبی داشتند؛ اما نکته‌ مهم این است که متاسفانه بازار ما غیر از چند شرکت محدود، به هیچ کدام از این گزارش‌ها توجه چندانی نکرده است، دلیل آن هم به مسئله نقدینگی بازار، ریسک‌ها و ابهاماتی که در آن وجود دارد، برمی‌گردد.

۲- کدام صنایع توانستند نظر بازار را به خود جلب کنند؟

به باور بنده پتروشیمی‌ها، دارویی‌ها و یک مقداری هم خدماتی ها در حوزه IT بیشترین پوشش ها را داشتند؛ اما با این حال فکر می کنم که بیشترین نظر بازار بر پتروشیمی‌ها و دارویی‌ها باشد.

۳- علت را می توانید ارزیابی کنید؟

پتروشیمی ها که با افزایش قیمت دلار مواجه بودند و همین عامل به دلیل اینکه قیمت ارز را در بودجه‌های خود پایین‌تر دیده بودند، این افزایش قیمت تاثیر مثبتی بر سودآوری آنها داشت، همچنین می‌توان در کل گفت که صنایع صادراتی، بیشترین سودآوری را داشتند. دارویی ها هم بسته به میزان فروش و تولیدشان و نیز به دلیل وجود ثباتی که در بازار دارو وجود دارد، همچنین به خاطر حمایت‌های دولتی از آنها توانستند که سودهای خوبی را پوشش دهند.

حتما بخوانید :  ابلاغ شیوه‎نامه عرضه نفت‎خام و میعانات گازی در بورس انرژی

۴- چرا گزارش‌های ۹ ماهه خودرویی ها خوب نبود؟

اصولا خودرو صنعت آسیب دیده و آسیب پذیری است و در واقع با این که فروش هایشان هم به نسبت فروش های خوبی بود، ولی به خاطر این که این ها ساختار مالی آسیب دیده‌ای داشته و از نظر تسهیلاتی که گرفته اند، معوقاتی دارند، سبب شده که مشکلات ساختاری را به همراه داشته باشند. خودرویی ها نمی توانند به این راحتی به سودهای قابل قبولی برسند؛ این بحث تبادلات داخلی که در بعضی از کمپانی‌ها باعث شده که برای سودآوری، شرکت هایشان را جابه جا کرده و به فروش می‌رسانند، نمی‌تواند به سودهای واقعی بی‌انجامد. از طرف دیگر قراردادهایی را که شرکت‌های ایران خودرو و سایپا با خارجی ها بسته بودند، تاکنون به مرحله ثمردهی نرسیده و نیز آن میزان از سرمایه گذاری‌هایی باید صورت می‌پذیرفت، به باور من به آن اندازه که باید و شاید انجام نشده و در حد قرارداد باقی مانده است. در کل می‌توان گفت که اگر در صنعت خودرو بحث حمایت دولت و داخلی نباشد، مشکلات زیادی برای آنها به وجود می‌آید.

۵- انتظار می رفت صنایعی همانند حمل و نقل و بانک که خیلی بیشتر از سایر صنایع می‌توانستند از دوره پسابرجام تاثیر بگیرند و عملکرد مثبتی را از خود نشان دهند، تاکنون قادر نبودند که به انتظارات پاسخ بگویند. علت این مسئله چیست؟

بیشترین اتفاقی را که همه منتظر تاثیرگذاری آن بودند، مسئله مراودات و معاملات ارز، همچنین آزاد شدن پول ها و جابه جایی راحت مبادلات ارزی و ریالی بین بانک های ایرانی و خارجی بود که این اتفاق تاکنون انجام نشده و خود بانک مرکزی و یا تمام بانک ها بارها اذعان کردند که این اتفاقات نیفتاده است؛ مسئله قابل ذکر این است که برجام به صورت کامل بر این صنایع اجرا نشد و همین عامل تاثیر بسیار زیادی بر موفق نبودن بانکی‌ها گذاشت. البته لازم به ذکر است که دستور بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی هم در شرایط و زمان نامناسبی انجام شد که این عامل هم شرایط را بیش از پیش برای بانک‌ها دشوار کرد.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

۶- البته به باور کارشناسان، روش بانک مرکزی هم در اجرای این دستورالعمل اشتباه بود.

بله روش هم درست نبود؛ قبل از این که همه این بانک ها وارد بورس شوند و به سهامداران خرد برسد، باید این اصلاح ساختاری بانک ها انجام می‌شد و در بحث تسهیلات و مطالباتشان شفاف سازیصورت می‌گرفت، آنگاه وارد بورس می‌شدند، نه اینکه پس از ورودشان به بورس، این کار را انجام می‌دادند.

در شرایط فعلی بانک مرکزی به یک باره بر این بانک‌ها دست گذاشت و بورس هم به ناچار مجبور شد که نماد آنها را برای طولانی مدت ببندد. آنگاه این ترازنامه ها و صورت های سود و زیانی که به صورت غیرواقعی و موهومی سودهایی را به سپرده گذاران داده بودند، تماما بر سر سهام‌داران آوار شد و ریسک بسیار زیادی را به آنها تحمیل کرد.

قطعا با این اتفاقاتی که افتاد، در سال‌های آینده این روش به صورت صحیح ادامه پیدا خواهد کرد و ضررها جبران می‌شود، ولی متاسفانه تعداد زیادی در حد ۳۰، ۴۰ و یا ۵۰ درصد سرمایه گذاران خرد از این اتفاق متصرر شده و سرمایه‌های خود را از دست دادند؛ به طور مثال بانک ملت که به آن صورت گشوده شد، بعید می‌دانم به این راحتی‌‌ها و به این زودی‌ها سرپا شود، با این حال گفتنی است که بانک تجارت و صادرات نیز شرایطی بهتر از بانک ملت داشته باشند.

۷- با این تفاسیر آینده بانکی ها را چه طور ارزیابی می کنید؟

درحال حاضر که بانک مرکزی به مسئله وارد شده، اگر بانک ها همین رویه را در پیش گیرند و در عین حال بدهی‌های دولتی به سیستم بانکی برگردد و یا بدهی‌ها و تسهیلاتی که سوخت شده از نظر حقوقی و قانونی پیگیری شود و این مبالغ به بانک ها برگردد و در کل اگر بانک ها بتوانند به پول هایی که از دستشان رفته، مجددا دسترسی پیدا کنند، خواهند توانست که در دراز مدت شرایط با ثباتی را پیدا کنند.

حتما بخوانید :  روی خوش سهام به فروکش ریسک‌ها

ولی در شرایط فعلی که متاسفانه نرخ سپرده‌ها هم چنان به خاطر نرخ پول بین بانکی، رو به افزایش است، بانک مرکزی نیز از طرف دیگر هم چنان برای بانک هایی که متخلف بوده و نرخ‌های مصوب را رعایت نمی‌کنند، جریمه های سنگینی را وضع می‌کند.

گفتنی است با این که پایه پولی بالا رفته، اما متاسفانه پول در بین همه مردم جریان ندارد؛ مسائل اقتصاد کلان در این قضیه تاثیرگذار است، بنابراین می‌توان گفت که شرایط بانک ها در یک سال آینده حل و فصل نمی‌شود، مخصوصا روی بحث ارزی خیلی از بانک ها قصد داشتند که مانور دهند و بتوانند سودی را ایجاد کنند، اما هنوز این کار انجام نشده است.

با این حال نمی‌توان پیشنهادی به فروش این سهم داد، اما خب باید به شرایط بانک‌ها نیز نگاه کرد.

۸- با تمام این تفاسیر و بررسی گزارش های ۹ ماهه می شود به گزارشات ۱۲ ماهه امیدوار بود؟

همان صنایعی که در مورد آن ها صحبت کردیم که به پوشش بودجه ۹ ماهه خود دست پیدا کرده‌اند، قطعا بیشتر به آنها می‌توان امیدوار بود و با توجه به این که احتمال می رود در سال آینده مجددا افزایش نرخ دلار را داشته باشیم، صنایعی که با دلار ارتباط مستقیمی دارند، تاثیرپذیری بیشتری خواهند برد؛ در مجموع صنایع پتروشیمی یا یک مقداری پالایشگاهی ها می‌توانند صنایعی باشند که سودآوریشان قابل تامل‌تر و پیش بینی آنها محتمل‌تر است، مابقی صنایع اما با مشکلاتی کوچک و درشتی دست بر گریبان هستند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.