2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری اماکو در خصوص وضعیت آتی بازار سهامReviewed by سایت رادیوسهام on Feb 8Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری اماکو در خصوص وضعیت آتی بازار سهامگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری اماکو در خصوص وضعیت آتی بازار سهام
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری اماکو در خصوص وضعیت آتی بازار سهامبازار سرمایه روزهای خوبی را طی نمی کند. شاخص کل شرایط مناسبی ندارد. شرایط این روزهای بازار بسیاری از معامله گران را ناراضی کرده است. با توجه به اینکه به پایان سال نزدیک می شویم تصور عموم بر این است که اتفاق خوبی در بازار و شاخص کل بیفتد. شاخص کل نیاز به یک لیدر دارد و این لیدری در برخی گروه ها می تواند وجود داشته باشد. با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری نیز در ابتدای سال آتی اتفاق خواهد افتاد، انتظار می رود که شاهد اتفاقات بهتری در این بازار باشیم. روند یک ماهه اخیر مورد رضایت سهامداران نبوده. البته از دیگر شرایط نامساعد شدن وضعیت شاخص کل می توان به باز شدن نمادهای بانکی و افت قیمتی آن ها اشاره کرد. باز شدن نمادهای بانکی تاثیر بسزایی بر شاخص کل گذاشتند. ناگفته نماند که بازار منتظر باز شدن تمام نمادهای بانکی است و انتظار می رود که این بازار با باز شدن معاملات بانکی اصلاح خواهد داشت. اینکه در این وضعیت چه اتفاقی خواهد افتاد و چه صنعتی می تواند به عنوان لیدر باشد جای بحث خوبی را ایجاد کرد. گفتگوی زیر مصاحبه رادیوسهام با محسن عباسی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ابن سینا مدبر و کارشناس بازار سرمایه است.

۱- آینده بازار سرمایه را چطور می بینید؟ این بازار به چه سمتی خواهد رفت؟

بازار سرمایه به دلیل دستکاری در متغیرهای بین بازاری نظیر نرخ بهره بانکی و همچنین رکود موجود در صنعت از تعادل خارج شده است و همین موضوع منجر شده تا اهالی بازار دچار سردرگمی شوند. شرایط فعلی به گونه ای است که نمی توان از آن انتظاز تغییر و بازگشت به مدار رشد را داشت. به همین دلیل هر تحلیل بنیادی و یا خبر تعدیل مثبت سوخت شده تلقی شده و تاثیری بر بازار و روند قیمتی سهام نخواهد گذاشت. بنابراین همان عاملی که بازار را از تعادل خارج کرده باید مجددا در بازار دخالت کند و موجبات خروج بازار از این وضعیت را فراهم آورد. این عامل چیزی جز خود دولت نیست.

حتما بخوانید :  فخاس سود 47 تومانی برای هر سهم در نظر گرفت

۲- رفتار دولت در بازار به چه صورت است؟

ما اهالی بازار باید قبول کنیم که لیدر بازار سرمایه ایران، دولت و شرکت های زیرمجموعه است. بقیه معامله گران پیرو شرایط عمومی بازار هستند. نباید انتظار داشته باشیم که خود بازار و معالمله گران معمولی استارت شروع رشد بازار را بزنند. بنابراین بنده فکر می کنم خود دولت به زودی با اهرم های مخصوص به خود وارد بازار خواهد شد و شرایط را به گونه ای رقم خواهد زد که یک یا دو گروه به عنوان لیدر مطرح شود. این که اکثر شرکت های بزرگ و لیدر بورسی عمدتا دولتی هستند، یک واقعیت است که باید پذیرفته شود. بنابراین رشد بازار سرمایه با رشد گروه های بزرگی همچون گروه خودرو، فلزات و… امکان پذیر است.

۳- کدام گروه را می تواند به عنوان تغییر دهنده و لیدر بازار سرمایه مطرح شود؟

همان طورکه گفته شد رشد بازار سرمایه نیاز به رشد در شرکت های بزرگی همچون فولاد و فلزات دارد. به نظر می رسد گروه خودرو یکی از مستعدترین گروه ها برای یک رشد قیمتی قابل توجه محسوب می شود. این صنعت در یک دوره میان مدت می تواند شاهد رشد قیمت های خوبی باشد. گروه خودرو در میان مدت بازدهی خوبی را نصیب سهامداران خود خواهد کرد. شرایط بنیادی، تکنیکال و سایر موارد در این صنعت بسیار آماده و مستعد رشد ورود نقدینگی است.

حتما بخوانید :  آیا زشریف ارزش خرید دارد؟

۴- با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ما شاهد رشد مقطعی در شاخص کل خواهیم بود؟ چه صنعتی این تاثیر را بر روی شاخص کل خواهد گذاشت؟

این اتفاق می تواند در بازار سرمایه اتفاق افتد و از آن جایی که دولت به زودی خود دست به کار خواهد شد یک صنعت به عنوان لیدر بازار معرفی خواهد شد. گزینه های مختلف برای دولت خواهد بود و صنعت خودرو می تواند گزینه مناسبی برای این موضوع باشد

۵- صنعت پالایشی و پتروشیمی می تواند به عنوان لیدر بازار باشند؟

ابهامات موجود در نرخ فراورده های پالایشی و همچنین قیمت خوراک پتروشیمی ها از یک طرف و قیمت محصولات پتروشیمی و افزایش قیمت دلار از طرف دیگر باعث ایجاد شرایطی مبهم در این دو صنعت شده است.

۶- دقیقا؛ این ابهامات مشکل بزرگی است.

همین ابهامات منجر شده تا این صنایع نتوانند به عنوان یک گروه مطرح در بازار حضور باشند. باید منتظر رفع این ابهامات باشیم. اما بعید به نظر می رسد این دو گروه بتوانند به عنوان لیدر بازار انتخاب شوند. این گروه ها باید ابهامات موجود را رفع کنند تا بتوانند به عنوان یک گروه مطرح، عنوان شوند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.