2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره برکت در خصوص آخرین وضعیت این شرکت در بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Feb 11Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره برکت در خصوص آخرین وضعیت این شرکت در بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره برکت در خصوص آخرین وضعیت این شرکت در بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با عضو هیئت مدیره برکت در خصوص آخرین وضعیت این شرکت در بورسگروه دارویی برکت اولین شرکت عرضه شده در بورس به روش بوک بیلدینگ  است. این شرکت ۳۴۰ میلیون سهم را عرضه کرده و قیمت پایه این سهم ۲۲۰ تومان انتخاب شد و سقف قیمتی ۲۴۲ تومان نیز برای این سهم در نظر گرفته شد. در پی عرضه این سهم در بازار تمام آن توسط معامله گران تقاضا شد اما برخلاف عرضه های اولیه فرابورس، تمام این ۳۴۰ میلیون سهم در سقف قیمتی مورد تقاضا نبود و بسیاری از سهامداران، برای خرید برکت قیمت های کمتر از ۲۴۲ تومان را وارد سامانه معاملاتی کردند. در این عرضه، به دلیل اینکه همه در سقف قیمتی سفارش خود را ثبت نکرده بودند، منجر شد تا کشف قیمت از طریق رنج صورت بگیرد. برکت از فردای روز عرضه اولیه منفی شد. گفتگوی رادیوسهام با محمد رضوانی فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری البرز و عضو هیئت مدیره گروه دارویی برکت را در ادامه خواهید خواند.

۱- در مورد گروه دارویی برکت توضیح دهید؟

گروه دارویی برکت از زیرمجموعه های گروه اقتصادی تدبیر بوده و از دو بخش تشکیل شده که یک بخش آن مربوط به گروه دارویی برکت بوده و ما در گروه برکت در نظر داریم تا به فعالیت ها نوبنیان بپردازیم. فعالیت های دانش بنیان با تجدید خطوط تولید صورت می گیرد. در گروه دارویی برکت این مقدمات آماده شده تا سرمایه گذاری جدیدی صورت بگیرد. برای محقق شدن این موضوع در نظر داریم تا با ایجاد یک شهرک دارویی در نزدیکی تهران به اهداف خود برسیم. زیرساخت های این مسئله آماده شده و ما در ابتدای سال آتی شاهد به بهره برداری رسیدن آن خواهیم بود.

حتما بخوانید :  لوتوس پارسیان اوراق مرابحه سایپا را منتشر می‌کند

۲- از ظرفیت شهرک صنعتی دارویی بگویید؟ آیا این شهرک قابلیت جا به جایی شرکت های فعلی را دارد؟

ظرفیت شهرک دارویی ایجاد شده به صورتی است که ۵۰ تا ۷۰ کارخانه دارویی می تواند در آن ایجاد شود. با توجه به محدودیت هایی که در شرکت ها و کارخانه های داخل شهری وجود دارد، این شرکت ها نیز می توانند به این شهرک منتقل شوند. این شهرک می تواند فرصت خوبی هم برای شرکت های گروه برکت باشد و هم برای سایر پروژه های مشارکتی و سرمایه گذاری. تا به الان نیز دو تا سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در این شهرک اقدام کرده اند. آینده خوبی برای این مجموعه وجود دارد.

۳- آیا گروه دارویی برکت اقدام به مشارکت های با سایر شرکت های خصوصی می کند؟

بله  ما شرکتی به نام صالحان شیمی که مربوط به بخش خصوصی بوده را ایجاد کرده ایم. استراتژی ما مشارکت با شرکت های خصوص و سرمایه گذاری در آن ها نه صرفا به شکل مدیریتی است. ما به صالحان شیمی وارد شده ایم و در حال حاضر حدود در این گروه بیش از ۶۰ درصد از فروشش مربوط به صادرات است. یعنی ۶۰ درصد از فروش شرکت صادرات می شود.

۴- در مورد پتانسیل های شرکت و سرمایه گذاری های آن توضیح دهید؟

گروه دارویی برکت در حوزه های مختلف از جمله بایوتکنولوژی فعالیت خواهد کرد. در نظر دارد تا حضور خود را در حوزه سرمایه گذرای سلول درمانی نیز پررنگ تر کند که این موضوع با موسسه رویان به واقعیت خواهد پیوست. از دیگر برنامه های شرکت می توان به ساخت یک شرکت جنریک برای صادرات به سایر کشورهای همسایه و حتی اروپا اشاره کرد، شرکت در نظر دارد تا با ایجاد  این شرکت بتواند فعالیت های صادراتی خود را گسترش دهد. همچنین گروه برکت در نظر دارد تا به حوزه فعالیت های مربوط به تجهیرات پزشکی وارد شود که در سال های آینده به این حوزه نیز وارد خواهد شد.

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

۵- گروه برکت از چه زمانی برای ورود به بورس اقدام کرد؟ آیا قیمت گذاری این سهم مناسب بوده است؟

مجموعه برکت حدود ۷ ماه است که مقدمات ورود به بازار بورس را فراهم آورده است و از ۷ ماه گذشته مراحل مربوطه را طی کرده است. بیش از ۲ ماه است که در صف برای عرضه اولیه قرار دارد و به نظر زمان مناسبی برای عرضه بود. گروه دارویی برکت همانند گروه دارویی البرز از روند ثبات سوداوری برخوردار است و مطمئنا زیرمجموعه های برکت نیز سازوکاری مشابه آن خواهند داشت. سازوکارهای مورد نظر حتما برنامه ریزی خواهد شد.

۶- آیا برنامه افزایش سرمایه در مجموعه برکت دنبال می شود؟

افزایش سرمایه در چارچوب سیاست های شرکت وجود  دارد و این موضوع در مجموعه برکت دنبال می شود. استراتژی ما به طور کلی افزایش سرمایه شرکت ها به اندازه ۲۰ تا ۲۵ درصد در سال است. این مسئله برای گروه دارویی برکت نیز مصداق پیدا می کتند. به گونه ای که گزارش های اولیه در این خصوص نیز تدوین شده است و ما نیز به طور جدی به دنبال افزایش سرمایه گروه دارویی برکت هستیم.

۷- چند درصد از سهم بازار دارو در اختیار برکت است؟

حدودا ۱۲ درصد از سهم بازار دارو در اختیار گروه دارویی برکت است. این گروه انواع اقدامات از جمله تولید مواد اولیه، فراورده های نهایی توزیع دارو و… را در دست دارد و به طور گسترده تری در دست خواهد گرفت.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.